ايرنا/ اگر از دوستداران دکور محيط زندگي با شمع هستيد حتما در خانه شمع‌هاي نيمه سوخته يا قديمي داريد که به نظرتان زيبا خود را از دست داده‌اند و بايد جايگزين شوند، در اين گزارش با ساخت چند مدل ساده شمع آشنا مي‌شويم.
شمع‌ها در کنار زيبايي و جلوه‌اي که به محيط مي‌دهند، بسيار آرامش‌بخش هستند و مي‌توانند انرژي‌هاي منفي را از خانه دور کنند. اين روزها زمان خوبي براي خريد نيست و ما اين فرصت را داريم تا با استفاده از وسايل و امکانات محدود در خانه، دست به خلاقيت و ساخت بزنيم. در اينجا اين فرصت براي شما به فراهم شده تا با چند وسيله ساده يا حتي دور انداختني، شمع‎هاي زيبايي براي سرويس بهداشتي، روي ميز آرايش يا هرجاي ديگري که دوست داشته باشيد درست کنيد.

وسايلي که نياز داريم
براي اين کار نياز به ظرفي به عنوان قالب داريد، اين ظرف مي‌تواند هر چيزي که فکرش را مي‌کنيد باشد؛ قالب‌هاي سليکوني کوچک با شکل‌هاي متنوع، شيشه‌ مربا، شکلات صبحانه، ظروف پلاستيکي يا يکبار مصرف‌هاي دور ريختني. اگر مي‌خواهيد از شمع‌هاي موجود در خانه استفاده کنيد لازم است ابتدا شمع‌ها را بشکنيد و نخ فيقيله آن را بيرون بياوريد و در جايي نگهداريد چون براي ساخت شمع جديد به آن احتياج پيدا مي‌کنيد.

شمع را ذوب کنيم
از يک ظرف براي آب کردن شمع‌ها استفاده کنيد. شمع‌ها به طريقه روش بن ماري بايد ذوب شوند. اگر اين روش را  نمي‌شناسيد بايد بگويم که لازم است يک ظرف بزرگتر از ظرف ذوب شمع روي حرارت قرار دهيد و داخل آن آب بريزيد تا به جوش بيايد. حالا ظرف شمع را داخل آب جوش بگذاريد تا شمع به آرامي ذوب شود.به شمع رنگ بدهيم
چون قرار است از شمع‌هاي قديمي داخل خانه استفاده کنيم، اگر شمع سفيد است مي‌توانيد با ريختن تکه‌هاي مداد شمعي هنگام ذوب شدن شمع، رنگ دل‌خواه را به آن بدهيد. اما اگر شمع رنگي باشد پيشنهاد مي‌دهم تغيير رنگ ندهيد يا از مداد شمعي با همان رنگ استفاده کنيد.

شمع را در قالب بريزيم
زمان ريختن شمع در قالب است. يک سر نخ فيتيله را با چسب شيشه‌اي با حرارتي در کف قالب، مرکز آن بچسبانيد و سر ديگر آن را دور مداد يا سيخ چوبي يا چيزي شبيه به اين بچسبانيد و روي در قالب قرار دهيد. طوري که فيتيله صاف در مرکز قالب قرار بگيرد. حالا شمع مذاب را در قالب بريزيد و بدون آنکه آن را تکان دهيد، اجازه دهيد تا خنک شود. هرگز ار يخچال يا فريزر براي خنک شدن استفاده نکنيد چرا که شمع ترک بر مي‌دارد.
اگر مي‌خواهيد شمع را بعد از خشک شدن از قالب بيرون بياوريد بايد حتما قالب را پيش از ريختن شمع با روغن چرب کنيد.

شمع‌ رنگين کماني بسازيم
به دو طريق مي‌توانيد شمع رنگين کماني بسازيد. اگر چند شمع با رنگ‌هاي مختلف داريد، آنها را جداگانه ذوب کنيد. به ترتيبي که دلتان مي‌خواهد در قالب بريزيد. فقط به خاطر داشته باشيد که بايد شمع ريخته شده در قال کاملا خشک شده باشد تا شمع بدي را به آن اضافه کنيد. همين کار را مي‌توانيد با رنگي کردن شمع‌ها به کمک مداد شمعي انجام دهيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar