نماد آخرین خبر

بررسی تاثیر رنگ اتاق خواب‌‌ روی کیفیت خواب

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
بررسی تاثیر رنگ اتاق خواب‌‌ روی کیفیت خواب

باشگاه خبرنگاران/ در پي بررسي‌هاي انجام شده در استراليا بروي رنگ اتاق خواب بر ميزان خواب افراد به نتيجه قابل قبولي دست پيدا کرده اند که مي‌توان ميزان خواب افراد را به هفت ساعت نيم افزايش داد گزينه رنگ ديوار اتاق خواب بسيار مهم است شما بايد از رنگ‌هاي مناسب تري براي ديوارهايتان بهره گيري کنيد در ادامه عکس‌هاي و جزئيات اکثر رنگ اتاق خواب چه تاثيري بر روي دکوراسيون منزل شما دارد.

رنگ‌هاي که مناسب اتاق خواب را بايد گزينه کنيد تا خواب مناسب تري داشته باشيد اتاق خواب شما بايد از هر نظر ايده آل و جذاب باشند تا براي استراحت شما مناسب‌تر باشد با آگاهي از اين که کدام رنگ چه تاثيري روي خواب مي‌گذارد، مي‌توان رنگ اتاق خواب را به شکلي درآورد تا به خوابي خوش نزديک‌تر شد و از اضطراب و کشمکش‌هاي هرروز تا حد زيادي خلاصي پيدا کرد.

شب‌ها نمي‌توانيد مفيد بخوابيد؟ گرچه مي‌توانيد گناه اين بي‌خواب شدن را به گردن اخبار بد، مشکلات خانوادگي و يا گرفتاري‌هاي روزمره تان بيندازيد و يا فکر و خيال درمورد آينده و حتي سر و صداي بيرون از منزل يا جروبحثي راکه با همسايه‌تان داشته‌ايد، علت اصلي اين مشکل بدانيد.

اما پژوهش‌ها نشان داده هست رنگ اتاق خواب و نور چراغ خواب نيز تاثير بسيار زيادي روي کيفيت خواب دارد. هر رنگ احساس خاص خودش را دارد که مي‌تواند واکنش‌هاي روانشناختي متفاوتي را ايجاد کند.

بايد و نبايد‌هاي رنگ اتاق خواب بر مبناي پژوهش‌ها

آبي، سبز و زرد

بر زمينه پژوهش‌هاي انجام شده رنگ آبي، ميزان ضربان قلب و فشار خون را پايين مي‌آورد. ترکيب سبز و زرد نيز بر کيفيت خواب اثر خوبي دارد؛ بنابراين وقتي از اين رنگ‌ها در اتاق خواب بهرهگيري کنيد، احتمال اين که بتوانيد حداقل هفت ساعت و نيم بخوابيد، بسيار افزايش مي‌يابد.

در استراليا، محققان به بررسي اتاق خواب‌هاي ۲۰۰۰ منزل و تاثير رنگ ان‌ها روي کيفيت خواب ساکنانش پرداخته و دريافتند افرادي که رنگ اتاق و تزئينات منزل‌شان زرد، آبي و يا سبز هست، خواب شبانه بهتري دارند.

بررسي تاثير رنگ اتاق خواب‌‌ روي کيفيت خواب

بنابه گفته اين محققان، در شبکيه چشم ما سلول‌هاي دريافت کننده‌اي وجود دارند که به رنگ آبي بيش از ديگر رنگ‌ها حساسيت نشان مي‌دهند.

اين سلول ها، اطلاعات دريافتي به مغز و بخشي که ريتم ۲۴ ساعته بدن مان را بازرسي مي‌کند، مخابره کرده و روي عملکرد و احساس ما مي‌گذارند.

ارغواني و بنفش

در اتاق خواب از رنگ ارغواني و بنفش، چندان بهرهگيري نکنيد، زيرا تحريک کننده است و ممکن هست مقدار خواب را به کمتر از ۶ ساعت در شب برسانند.

در واقع براساس پژوهش‌هاي انجام شده، افرادي که در اتاق خواب‌هاي به رنگ ارغواني و بنفش مي‌خوابند، به طور متوسط خواب شبانه‌اي معادل ۵ ساعت و ۵۶ دقيقه دارند.

چون اين رنگ‌ها تحريک کننده ذهن ميباشند و خلاقيت فرد را بيدار مي‌کنند و ذهن به طور ناخودآگاه فعال باقي مي‌ماند. در ضمن اين رنگ‌ها موجب مي‌شود فرد رويا‌هاي واضح بيشتري داشته باشد و حتي کابوس ببيند، در نتيجه صبح با خستگي زيادي از خواب بيدار شود.

خاکستري و قهوه‌اي

از آنجايي که اين دو رنگ به شدت ملال آور و افسرده کننده‌اند، مناسب اتاق خواب نمي‌باشند. در حقيقت در اتاق خواب قهوه‌اي رنگ مي‌توان انتظار کمي بيش از ۶ ساعت خواب شبانه راحت داشت.

اين مقدار در اتاق خواب با رنگ خاکستري فقط چند دقيقه اکثر خواهد شد. افرادي که اتاق خواب‌شان خاکستري رنگ هست، تمايل بيشتري به بيدار ماندن و انجام فعاليت‌هايي مثل گشت و گذار در اينترنت دارند.

همينطور يک پنجم افرادي که تزئينات اتاق‌شان نقره‌اي هست بيش از ديگران تمايل به ورزش پيدا مي‌کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره