نماد آخرین خبر

نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید

منبع
نمناک
بروزرسانی
نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید

نمناک/ در گذشته زوج ها تمايل بيشتري براي بچه دار شدن در ابتداي ازدواج شان داشتند و ديد ديگري نسبت به فرزند آوري داشتند اما امروزه پدر و مادر جوان قبل از بچه دار شدن تمام ابعاد آن را بررسي مي کنند و سپس اقدام به بچه دار شدن مي کنند زيرا آنها مي دانند ، کودک با شيريني ها و لذت هايش ، مسئوليت بزرگي براي آنها دارد و زندگيشان را دستخوش تغيير مي کند. بنابراين زوجين قبل از بچه دار شدن سعي مي کنند ابتدا خود را براي اين امر مهم آماده کنند و توانيي روحي و رواني، جسماني و مالي خود را قبل از بچه دار شدن مي سنجند. در اين قسمت نکاتي را به شما معرفي مي کنيم که قبل از بچه دار شدن آنها را بايد بدانيد.

 ممکن است بارداري سختي پيش رو داشته باشيد
قبل از بچه دار شدن لازم است که شرايط جسماني مطلوبي داشته باشيد تا يک بارداري سالم را پشت سر بگذاريد بنابراين قبل از بارداري نزد پزشک برويد تا سلامت بدنتان را بررسي کند و بدايد که آيا از نظر جسمي توانايي فرزند آوري را داريد يا خير ؟ سه ماهه اول بارداري براي خانم ها بسيار مشکل است زيرا ممکن است در ماه هاي ابتدايي بارداري آنها مدام حالشان بد شود، به بو حساس شوند و توان آشپزي و انجام کارهاي منزل را نداشته باشند، بي حوصله ، بسيار تحريک پذير و حساس شوند، احساسات متغيري داشته باشند و بهانه گير گردند. اين موارد به دليل تغييرات هورموني دوران بارداري کاملاً طبيعي است.

اين مشاوره هاي قبل از بچه دار شدن لازم است

بيماري هاي مزمن طبي مادر، ديابت، صرع، هيپرتانسيون، بيماري کليوي، بيماري هاي بافت همبند، بيماري تيروئيد، بيماري ريوي، بيماري قلبي
بيماري هاي ژنـتيکي مـادرزادي:نـقـائص لولهٔ عصبي، فنيل کتونوري، تالاسمي، بيمار تي ساکس (Tay sacks)
مصرف الکل و دخانيات بر اعتياد به مواد مخدر
ازدواج فاميلي
سقط راجعه، استفاده از روش هاي پيشگيري از بارداري
عادات خاص غذايي يا کاري
رژيم هاي غذايي خاص مانند گياه خواري صرف
چاقي شديد که عوارضي مانند هيپرتانسيون، پره اکلامپسي، ديابت بارداري، ترومبوفلبيت، اختلالات زايمان، حاملگي پست ترم، سزارين، زايمان پره ترم و نقايص جنين دارد.
بيماري هاي رواني خاص مانند بي اشتهايي عصبي يا پرخوري عصبي، افسردگي يا سايکوز

نکته :
پس از تزريق واکسن هاي ويروسي زنده مانند سرخجه و سرخک 3 ماه جلوگيري از بارداري داشته باشيد.

زوجي که قصد بچه دار شدن را دارند ، اگر ازدواج فاميلي و سابقهٔ بيماري ژنتيکي در خانواده دارند ، هر دو در مشاورهٔ قبل از بارداري شرکت کنند.

ممکن است مشکلات ارتباطي بين شما و همسرتان به وجود آيد
شما قبل از بارداري بايد با همسرتان رابطه خوبي داشته باشيد و يکديگر را درک کنيد. با ورود فرزند به زندگي مشترک ممکن است نوع رابطه تان تغيير کند زيرا مسئوليت خانم ها بيشتر شده و تمايل کمتري به برقراري ارتباط با همسرشان دارند. در اين زمان بايد مرد خانواده همسر خود را درک کند و از مسئوليت او بکاهد. پس دقت کنيد قبل از بچه دار شدن بايد آينده رابطه شما روشن، مطمئن، قابل پيش بيني و نويددهنده باشد تا ورود فرزند به زندگي آسيبي به آن وارد نکند به همين دليل توصيه مي کنند در سال ابتدايي زندگي مشترک که شناخت دقيقي از خود و همسرتان و نوع رابطه تان نداريد بچه دار نشويد.

ممکن است مشکلات مالي برايتان پيش آيد
بايد قبل از بچه دار شدن بدانيد که نگهداري و پرورش کودک هزينه هايي مانندهزينه زايمان، هزينه هاي درماني (مراجعه به پزشک و تهيه دارو)، نيازهاي تغذيه اي و پوشاک، اسباب بازي، مدرسه و شهريه هاي متعدد ديگر، اوقات فراغت، دانشگاه و ازدواج در پي دارد بنابراين قبل از بچه دار شدن بايد تا حدودي از پشتوانه مالي، شغلي با درآمد مکفي و پايدار و پس انداز خوبي برخوردار باشيد.

ممکن است نياز به وقت بيشتري داشته باشيد

قبل از بچه دار شدن بايد بدانيد که شما با پول نمي توانيد نيازهاي احساسي و عاطفي فرزند خود را برآورده کنيد و بايد در کنار فرزندتان باشيد و اوقاتتان را به او اختصاص دهيد پس اگر مشغله کاري زيادي داريد، از بچه دار شدن صرف نظر کنيد تا زماني که بتوانيد در کنار او وقت بگذرانيد.

در زمينه فرزند پروري نيازمند کسب دانش خواهيد بود
قبل از بچه دار شدن شما بايد از دانش کافي در زمينه پرورش کودک بهره مند باشيد و آگاهي کاملي از مراحل رشد و تکامل کودک، نحوه مراقبت از کودک و روانشناسي کودک و نوجوان داشته باشيد. شما بايد طريقه تعامل و برخورد و رفتار با کودک خردسال و يا نوجوان بدانيد تا بتوانيد يک فرزند خوب و به دور از بيماري هاي رواني تربيت کنيد.

ممکن است جسم و وزنتان تغيير کند
بارداري وزايمان سبب خواهد شد که خانم ها با اضافه وزن هميشگي يا گذرا مواجه شوند. اگر به تغييرات جسمي خود حساس هستيد قبل از بچه دار شدن بدانيد که براي بازگشت به وضعيت اوليه حداقل نه ماه زمان لازم است پس بايد آمادگي پذيرش اين تغييرات ظاهري را داشته باشيد.

ممکن است زمان خوابتان مختل شود
مشکلاتي که ممکن است شما پس از بچه دار شدن با آنها روبرو شويد عبارتند از :بي خوابي هاي شبانه ، رسيدگي کمتر به خودتان، کاهش رابطه جنسي و تفريح و اوقات فراغت ، بنابراين قبل از بچه دار شدن اين گونه مسائل را نيز بررسي کنيد.

دلايل اشتباه براي بچه دار شدن
برخي از زوج ها به دلايل نادرستي تصميم به بچه دار شدن مي گيرند که عواقب خوشايندي را در برندارد. از جمله :
برخي زوج ها بر اين باورند که با بچه دار شدن مشکلاتشان حل و فصل مي شود اما در واقع براي بچه دار شدن، زن و شوهر نيازمند رابطه با ثبات عاطفي هستند.
برخي از زوجين به دليل حرف هاي ديگران و عجله خانواده براي ديدن نوه بچه دار مي شوند اما بايد بدانيد اين پدر و مادر ها هستند که بايد زمان بچه دار شدن را تععين کنند زيرا مسئوليت حقيقي رشد و پرورش فرزند را عهده دار هستند.
برخي از زوج هاي جوان به دليل تغيير زندگي و وارد شدن هيجان به آن بچه دار مي شوند اما بايد بدانيد اين هيجانات در مقابل مسئوليت هاي سنگين فرزندداري بسيار ناچيز است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره