نماد آخرین خبر

چطور دیگران رو مقصر اشتباه خودمون ندونیم؟

منبع
نمناک
بروزرسانی
چطور دیگران رو مقصر اشتباه خودمون ندونیم؟

نمناک/ آيا تا به حال شده که در يک کاري دچار مشکل شويد و اشتباه خودتان را گردن ديگران بيندازيد؟ در واقع بسياري از ما عادت داريم که در مواقع مختلف ديگران را سرزنش کنيم. در حالي که بسياري از مواقع، تقصير خودمان است اما مداوم در حال سرزنش کردن ديگران به خاطر مشکلات خودمان هستيم و سعي مي کنيم براي آن هم دليل بياوريم اما به نظرتان دليلش چيست؟ براي رسيدن به پاسخ اين بخش را با دقت بخوانيد.

دلايل مقصر دانستن ديگران

1. سرزنش کردن ديگران راحت از سرزنش کردن خودمان است.
همه ما به گونه اي رفتار مي کنيم که عادت داريم ديگران را سرزنش کنيم. در واقع آن ها را متهم کارهاي خود مي دانيم . سرزنش کردن ديگران و انداختن تقصير گردن آن ها هميشه راحت تر از اين است که خودمان را زير سوال ببريم. مثلاً بعضي از والدين عادت دارند که مدام کودکشان را سرزنش کنند ؛ در حالي که خطاهاي تربيتي خود را در نظر نمي گيرند.

2. دوست داريد نقش قرباني بازي کنيد
روانشناسي مي گويد بسياري از ما دوست داريم خودمان را قرباني نشان دهيم. ديگران را به خاطر مشکلاتشان سرزنش مي کنيم و اشتباه خود را در نظر نمي گيريم و در نتيجه مانند يک انسان قرباني رفتار مي کنيم و با قرباني جلوه دادن خودمان، احساس آرامش بيشتري خواهيم داشت.

3. دروغگو هستيم
راستگويي يک نعمت بزرگ است اما بسياري از ما در شرايط سخت حقايق را کتمان مي کنيم . اگر دروغ بگوييم و صحنه سازي کنيم و تقصير را به گردن ديگران بيندازيم ، برايمان راحت تر از سرزنش کردن خودمان است.

4. انتظار داريم که زندگي منصف باشد
زندگي بالا و پايين بسيار زيادي دارد. هيچ چيز در اين دنيا عادلانه نيست و ما انسان ها نمي توانيم به طور کامل عدالت را برقرار کنيم و در نتيجه هر چيزي که غير خوشايند باشد را نمي پذيريم و نمي توانيم اشتباهات خودمان را هم قبول کنيم. همين امر باعث مي شود که مدام به دنبال مقصر بگرديم.

5. هر مسئله را توجيه مي کنيم
همه ما تمايل داريم که براي هر چيزي يک دليل منطقي پيدا کنيم. زماني که اتفاق اشتباهي رخ مي دهد، مي خواهيم آن مشکل را پيدا کنيم و بفهميم که چرا اين اتفاق رخ داده و به آن يک پايان بدهيم. بنابراين گاهي اوقات خودمان را کنترل مي کنيم و دليل تراشي مي کنيم.

چگونه ديگران را مقصر اشتباهاتمان ندانيم؟

1. مسئوليت بپذيريد.

همه ما به طور مداوم بايد سعي کنيم مسئوليت کارهاي خود را بپذيريم. هر کس در زندگي اشتباهات خودش را دارد. ما هم نبايد براي مشکلاتمان به دنبال اشتباه ديگران باشيم. بلکه قدرت کنترل زندگي ما دست خودمان است.
پس اگر مسئوليت همه اقدامات، تصميمات و کارهاي خود را بپذيريد، قطعاً هنگام اشتباه هم خودتان را کنترل مي کنيد و ديگران را مقصر جلوه نمي دهيد.

2. آگاه بودن از رفتارهاي سرزنش گرانه
اولين مرحله براي اين که مشکل را حل کنيم، اين است که اين موضوع را بپذيريم که زندگي همه دچار مشکلاتي خواهد شد که براي خلاص شدن از آن ها بايد به تمايل سرزنش کردن ديگران غلبه کنيم. بايد آگاهانه رفتار کنيم، خودمان را متوقف کنيم، مکث کنيم و به دنبال بازتاب رفتارهاي خودمان باشيم.
هنگامي که مي خواهيم ديگران را سرزنش کنيم، به خودمان يادآوري کنيم که نبايد خود را قرباني جلوه دهيم. آگاه بودن به جلوگيري از اين اتفاق کمک مي کند.

3. فهم مشکل
اکثر اوقات ما ديگران را سرزنش مي کنيم زيرا در فهم مشکلات ناتوان هستيم و بر اساس درک سطحي خودمان واکنش نشان مي دهيم. هر اطلاعاتي را که از بيرون قرار است به دست ما برسد را رد مي کنيم و در ناآگاهي خود باقي مي مانيم. پس بايد يادمان باشد که در اين مواقع نبايد احساسي رفتار کنيم.


4. خودتان را جاي ديگران قرار دهيد
زندگي سياه و سفيد نيست، بلکه خاکستري است زماني که کسي به شما صدمه مي زند، بايد سعي کنيد اين موضوع را تجزيه تحليل کنيد و ببينيد که قصد و هدف چه بوده است. بسياري از اوقات او کينه اي از ما به دل داشته و خودمان در حق او جفا کرديم. پس خودتان را جاي ديگران قرار دهيد و شرايط از ديدگاه آن ها ببينيد. صبور باشيد و ديگران را درک کنيد تا مجبور نباشيد اشتباهات خود را گردن آن ها بيندازيد.

5. مسئوليت اشتباهاتتان را بپذيريد
به خودتان غلبه کنيد . مراقب عصبانيت خود باشيد. قبول کنيد که همه انسان ها خطاهايي در زندگي انجام مي دهند و هيچ چيز کامل نيست. پس مسئوليت شرايط و اشتباهاتتان را بپذيريد و اشتباهاتتان را در آغوش بگيريد و از آن ها يک درس بگيريد تا دفعه بعد ديگر آن را تکرار نکنيد.
مطمئن باشيد دردي که از يک اشتباه احساس مي کنيد ، قطعاً در آينده چيزهاي ارزشمندي به شما خواهد داد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره