نماد آخرین خبر

زایمان طبیعی یا سزارین کدام یک بهتر است؟

منبع
ايرنا
بروزرسانی
زایمان طبیعی یا سزارین کدام یک بهتر است؟

ايرنا/ بارداري هميشه با نگراني‌ها و دشواري‌هايي همراه است که از مسائل دوره بارداري تا فکر کردن به زايمان را در برمي‌گيرد. همه زنان باردار قطعا بارها به شيوه زايمانشان فکر مي‌کنند و حتي در دوره‌هاي آموزشي شرکت مي‌کنند. چگونگي تنفس در حين زايمان را مي‌آموزند و ياد مي‌گيرند که از حمايت عاطفي همسرشان استفاده ‌کنند. بسياري از زنان در سال‌هاي گذشته بدون نگراني به زايمان سزارين فکر مي‌کردند تا اين‌که حتي پزشکان به آن‌ها توصيه کردند که به شيوه طبيعي کودک خود را به دنيا بياورند. دوگانه‌اي که بسياري از مواقع ترس و استرس زيادي را به زنان وارد مي‌کند و هر يک معايب و مزايايي براي آن‌ها دارد.

انتخاب ما هميشه قطعي نيست

انتخاب زنان هميشه هم قطعي نيست و برخي از شرايطي مي‌گويند که مجبور شده‌اند راه ديگري را انتخاب کنند:‌ «تصميم گرفتم زايمان طبيعي داشته باشم اما به علت بزرگ بودن بچه، مجبور شدم سزارين شوم. سزارين من با بيهوشي کامل نبود و از روش اپيدورال استفاده کردم. به همين علت توانستم پس از به دنيا آمدن بچه، با او تماس پوستي داشته باشم که براي من مهم بود. کودک وقتي به دنيا مي‌آيد و از فضاي رحمي خارج مي‌شود، نياز به حمايت و در آغوش گرفته شدن توسط مادر دارد و من براي اين هدف زايمان طبيعي را انتخاب کرده بودم. به علاوه نمي‌خواستم بعد از زايمان آنقدر درد داشته باشم که نتوانم به کودک عشق بورزم.»

هر کدام چقدر طول مي‌کشد؟

زايمان طبيعي: در زايمان طبيعي با گشاد شدن دهانه رحم، زايمان انجام مي‌شود. انقباضات رحمي، مانند گرفتگي قاعدگي، بسيار قوي عمل مي‌کند و سر بچه به پايين هدايت مي‌شود. همچنين برخي از زنان از مسکن‌ها و اپيدورال استفاده مي‌کنند. زايمان براي مادران در اولين بار ۱۲ تا ۱۴ ساعت طول مي‌کشد و در زايمان‌هاي بعدي سريع‌تر است. درد حين زايمان طبيعي بيشتر اما پس از آن بسيار آرامش‌بخش‌تر از سزارين است.

زايمان سزارين: عمل جراحي براي تولد کودک حدود ۴۵ دقيقه طول مي‌کشد و کودک در ۱۰، ۱۵ دقيقه اول متولد مي‌شود. در اغلب جراحي‌هاي سزارين فعلي، در حالي که مادر اپيدورال مي‌گيرد، عمل انجام مي‌شود و زمان زيادي از زايمان را مادر در حالت بيدار است. همين حالت به برخي افراد استرس زيادي را وارد مي‌کند و براي برخي اثر ويژه‌اي ندارد.

بهبودي و بازيابي زايمان طبيعي و سزارين؟

زايمان طبيعي: پيش‌بيني زمان بهبودي کار دشواري است. مادران پس از زايمان ميزان مختلفي از درد را تجربه مي کنند. اما بيشتر مادران يک الي دو روز پس از زايمان طبيعي در بيمارستان مي‌مانند. عوارض جانبي اين نوع زايمان خونريزي، گرفتگي، تورم و درد است اما در حالت کلي بسيار سبک‌تر از زايمان سزارين است.

زايمان سزارين: در اين نوع زايمان عوارض جانبي شديدتر است.  در طول روز احساس تهوع و ضعف طبيعي است. سرفه، عطسه و يا خنديدن مي‌تواند موجب درد شود. شما را به بلند شدن و حرکت کردن تشويق مي‌کنند که براي جلوگيري از ايجاد مايعات در ريه شما، تقويت گردش خون و کمک به هضم غذاي شما است. استراحت در اين حالت بيشتر از حالت طبيعي است و يک ماه تا شش هفته بعد به حالت عادي خود باز مي‌گرديد.

عوارض هر نوع زايمان مي‌تواند چه باشد؟

زايمان طبيعي: ممکن است در زايمان طبيعي پارگي روده به وجود آيد. برش واژن و بخيه خوردن آن در بسياري از زايمان‌هاي طبيعي وجود دارد که مي‌تواند درد ايجاد کند. مشکلات مربوط به کنترل مثانه پس از تولد نيز ممکن است و همچنين امکان پرولاپس لگن وجود دارد. در اين نوع زايمان کودکان به علت اينکه در معرض باکتري‌هاي کانال زايمان قرار مي‌گيرند، سيستم ايمني قوي‌تري خواهند داشت. همچنين مادران زودتر از حالت سزارين مي‌توانند کودک خود را نگاه داشته و از شير مادر تغذيه کنند.

زايمان سزارين: از عوارض بالقوه اين روش عفونت‌هاي لايه رحم و برش، خون‌ريزي بيش از حد، صدمه به مثانه يا روده در هنگام عمل، واکنش منفي به بيهوشي، لخته‌هاي احتمالي خوني و آمبولي ريوي است. عوارض اين نوع زايمان امروزه بسيار کم است و جراحي بي‌خطري محسوب مي‌شود اما به طور بالقوه خطرات بالا را دارد. خطرات براي کودک حداقلي است اما گاهي مشکلات تنفسي وجود دارد. زايمان طبيعي به رهايي مايعات از ريه کودک کمک مي‌کند و از اين جهت نيز روش بهتري محسوب مي‌شود و اکنون بسياري از پزشکان به اين روش توصيه مي‌کنند.

انتخاب زنان در مورد شيوه زايمان به عوامل متعددي بستگي دارد که پزشکان در دوره بارداري در اين زمينه اطلاعاتي را به آن‌ها مي‌دهند. اندازه لگن، استرس زايمان، فشار خون بالا  و ديابت از جمله عواملي هستند که زنان پيش از زايمان، با توجه به آن تصميم خودشان را مي‌گيرند اما بايد بدانيم تمام برنامه‌ريزي ما در هنگام زايمان ممکن است به علت شرايط، دستخوش تغيير شود. بنابراين قطعيتي در اين زمينه وجود ندارد و تجربه‌هاي مثبت زايمان، به هر دو شيوه وجود دارد. بهتر است به هيچ شيوه‌اي نگاه منفي نداشته باشيم چون ممکن است شرايط ما را مجبور به تصميم‌گيري ديگري بکند و همين امر اضطراب زيادي را به ما وارد بکند. بايد بدانيد اگر بند ناف طولاني يا قطع جفت وجود داشته باشد مجبور به انجام سزارين هستيد و به همين علت پس از تصميم اوليه، نگاه منفي به روش ديگر نداشته باشيد.

اطلاعات علمي از parents

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar