نماد آخرین خبر

ویتامینه کردن موی سر را با روش خانگی و سالنی یاد بگیرید

منبع
ستاره
بروزرسانی
ویتامینه کردن موی سر را با روش خانگی و سالنی یاد بگیرید

ستاره/ رنگ کردن، مخصوصا دکلره کردن مو‌ها مي‌تواند باعث آسيب ساقه‌هاي مو شود و در نتيجه مو‌ها خشک و شکننده شوند. يکي از راه‌هاي توصيه شده براي تقويت دوباره مو‌ها، رساندن ويتامين‌هاي لازم به مو است تا بتواند خود را باز سازي کند. براي اين کار شما مي‌توانيد با مصرف مکمل‌ها و مواد غذايي که حاوي ويتامين‌هاي لازم براي مو هستند به سلامت موي خود کمک کنيد. در عين حال با روش ويتامينه کردن مو مي‌توانيد خيلي سريع ظاهر آسيب‌ديده موهايتان را اصلاح کنيد. 
ويتامينه کردن مو چيست؟
ويتامينه مو روشي است که در آن با استفاده از ماسک‌هاي مو و کرم‌هاي تقويت کننده به بهبود مو‌هاي آسيب ديده کمک مي‌کنند. ويتامينه تخصصي مو روشي سالني است که بايد در آرايشگاه و توسط آرايشگر حرفه‌اي انجام شود، اما شما در خانه نيز مي‌توانيد با ماسک مو‌هاي خانگي يا پکيج‌هاي آماده براي ويتامين رساندن به مو‌هاي خود اقدام کنيد. هنگام تهيه محصولات آماده به اين نکته توجه کنيد که ويتامينه، با کراتين يا بوتاکس متفاوت است. محصولات ويتامينه مو اغلب شامل بيوتين و ويتامين‌ اي هستند.
فايده ويتامينه کردن مو
ويتامينه مو باعث مي‌شود قسمت‌هاي آسيب ديده مو موقتا ترميم شده و موهايتان تقويت شود. همچنين کمک مي‌کند موهايتان شکل و حالت بهتري گرفته و درخشان و شفاف به نظر برسند. در محصولاتي که براي اين کار استفاده مي‌شود مواد معدني، ويتامين‌ها و پروتئين‌هايي وجود دارد که جذب ساقه مو شده و کمک مي‌کند مواد مغذي به کوتيکل مو برسد. برخي از محصولات ويتامينه مي‌تواند به رفع کم حجمي و ريزش مو نيز کمک کند. ويتامينه کردن مو همچنين مقاومت مو در برابر شرايط نامطلوب محيطي مثل هواي آلوده را بالا مي‌برد.
عوارض ويتامينه مو

ويتامينه کردن مو ضرري به مو نمي‌رساند، اما نبايد توقع داشه باشيد که اثري عمقي يا طولاني مدت بر مو‌ها بگذارد. در واقع جذب ويتامين به وسيله ساقه مو چندان عملي نيست و ويتامينه کردن مو تنها مو‌ها را از خشکي در آورده و آن را حالت پذير و درخشنده مي‌کند و بعد از مدتي دوباره به حالت قبل باز مي‌گردد. در واقع بهتر است ويتامين‌ها را از طريق مواد غذايي دريافت کرده و حتي الامکان از رنگ کردن، دکلره کردن و ديگر روش‌هاي زيبايي آسيب زننده به مو اجتناب کنيد.
چگونه موي خود را ويتامينه کنيم؟
براي ويتامينه کردن مو بايد ابتدا مو‌هاي خود را با شامپو شسته و کاملا آبکشي نماييد.
سپس موهايتان را به آرامي خشک کرده و ۸۰ تا ۹۰ درصد رطوبت آن را بگيريد.
موهايتان را تقسيم بندي کنيد.
مي‌توانيد ابتدا قدري سرم تقويت مو به مو‌ها زده و آن‌ها را ماساژ دهيد.
حال کرم ويتامينه را روي دست ريخته و همه قسمت‌هاي ساقه مو را به آن آغشته کنيد. (مراقب باشيد مواد به ريشه مو نرسد.)‌
مي‌توانيد لايه‌هاي موي آغشته به کرم ويتامينه را با فويل بپوشانيد يا يک کلاه رنگ روي سر خود بکشيد.
به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقيقه مو‌ها را به حال خود رها کنيد. (در سالن‌هاي آرايش حدود بيست دقيقه از فاصله سي سانتي متري به مو بخار داده مي‌شود.)
موهايتان را با آب سرد آبکشي کرده و با سشوار خشک کنيد.
چند روش خانگي براي ويتامينه کردن مو
ويتامينه کردن با آب جعفري

حدود يک فنجان آب جعفري تازه را با روغن زيتون ترکيب کنيد. اين مايع را به ساقه و ريشه موي خود زده و به آرامي ماساژ دهيد. حال موهايتان را يک ساعت با يک حوله گرم بپوشانيد. سپس مو‌ها را بشوييد.
ويتامينه مو با شير نارگيل
شير نارگيل را با روغن زيتون مخلوط کرده و آن را به خوبي بر روي ساقه مو‌هاي خود بماليد. سپس با کلاه رنگ مو‌هاي خود را پوشانده و ۲۰ دقيقه (ترجيحا در حمام بخار گرفته) صبر کرده و بعد مو‌هاي خود را بشوييد. هر چند روز يک بار از اين مخلوط براي تقويت مو‌هاي خود استفاده کنيد.
ويتامينه کردن مو با آلوئه ورا و گوجه فرنگي
آب دو عدد گوجه فرنگي را گرفته و با کمي ژل آلوئه‌ورا و عسل به خوبي مخلوط کنيد. مخلوط به دست آمده را به ساقه و ريشه مو زده و چند دقيقه ماساژ دهيد. سپس مو‌هاي خود را با حوله بپوشانيد و ۴۵ دقيقه فرصت دهيد تا اثر کند. بعد مو‌ها را بشوييد.
تفاوت ويتامينه و بوتاکس مو چيست؟
بوتاکس مو نيز براي احيا و ترميم مو‌هاي آسيب ديده استفاده مي‌شود. در واقع بوتاکس نوعي ويتامينه است که موجب صافي مو هم مي‌شود. در روش بوتاکس، مو به وسيله سرنگ با مايعي که حاوي انواع ويتامين‌ها، پروتئين‌ها، آمينو اسيد و ليپيد‌ها است، آغشته مي‌شود. بعد از ۴۵ دقيقه مو شسته شده و با سشوار يا اتو صاف مي‌شود. بوتاکس عوارض کمتري نسبت به کراتينه مو دارد و مانند ويتامينه و بر خلاف کراتين، از مواد شيميايي استفاده نمي‌شود.
ويتامينه کردن مو چه تفاوتي با کراتينه دارد؟
در روش کراتينه، مو‌ها با مواد شيميايي صاف و لخت مي‌شوند. اثر کراتينه مو تا ۶ ماه باقي مي‌ماند. در اين روش ماده کراتين به پياز مو نفوذ کرده و موجب استحکام و سلامت مو مي‌شود. ويتامينه تنها موجب نرمي و درخشندگي مو شده و تاثير زيادي در صاف شدن مو ندارد. اثر تقويت کنندگي و درماني ويتامينه بيشتر است و عوارض کمتري دارد. اما مو‌هاي کراتين شده بسيار لخت و صاف مي‌شوند.

بسياري از موادي که براي کراتينه مو استفاده مي‌شود شيميايي بوده و بوي بدي دارد و ممکن است موجب خارش پوست سر شود.
سخن آخر
اگر موهايتان به دليل استفاده زياد از رنگ مو يا دکلره خشک و آسيب ديده شده اند، ويتامينه مي‌تواند کمک کند تا موهايتان سلامتي و زيبايي خود را بازيابد. البته که اين يک روش موقت است و تاثير عميقي بر روي مو نمي‌گذارد. همان‌طور که اشاره شد مي‌توانيد به جاي چندين بار مراجعه به سالن آرايش براي ويتامينه کردن، در خانه با انواع ماسک مو و با يک برنامه منظم هفتگي سلامت مو‌هاي خود را تضمين کنيد.
نظرات و تجربيات خود در اين زمينه را از طريق بخش نظرات و پرسش‌ها با ما در ميان بگذاريد. 
سميه قندهاري

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره