خراسان/ اگر قصد خريد محصولات آرايشي  ارگانيک را داريد ، طبيعي است دچار سردرگمي شويد. براي شناخت تفاوت بين محصولات طبيعي، وگان، هربال، سبز، سالم و ...  اين مطلب را از دست ندهيد. اين مطلب راهنماي شما براي هر کلمه‌اي است که در دنياي جذاب و بزرگ ارگانيک‌ها مي‌شنويد ومي‌خوانيد.
  ارگانيک يا گياهي؟
محصولات ارگانيک يعني آن دسته از محصولاتي که کاملا دور از مواد شيميايي، آفت کش و کودهاي مصنوعي توليد شده‌اند و در روندي کاملا طبيعي تبديل به مواد خوراکي و در بخشي تبديل به لوازم آرايشي و بهداشتي مي‌شوند.
اما ارگانيک‌ها هميشه گياهي نيستند. پس تکليف محصولاتي که منشا طبيعي و حيواني دارند (مثلا موم زنبور عسل) چه مي‌شود؟ آيا اين محصولات ديگر ارگانيک به حساب نمي‌آيند؟
براي توضيح اين مسئله دسته بندي کلي مواد ارگانيک (خوراکي و غير خوراکي) را با هم مرور مي‌کنيم.

براي توليد لوازم آرايشي و بهداشتي و مراقبتي ارگانيک اين مراحل بايد طي شود:
مواد اوليه محصول کاملا ارگانيک باشد؛ چه گياهي، چه معدني و حيواني.
از هيچ کود و حشره کش گياهي در توليد محصول استفاده نشود.
عطر، رنگ شيميايي و اسانس و تست حيواني  در روند توليد محصول ممنوع است.
مواد بايد در ظروف تخريب پذير بسته بندي شوند.
استانداردهاي ارگانيک جهاني، بايد محصول را تاييد کنند.
 دسته‌بندي محصولات آرايشي و بهداشتي ارگانيک
بر اين اساس با دسته بندي‌هاي مختلف محصولات آرايشي و بهداشتي  ارگانيک بيشتر آشنا مي‌شويم:
1‌- محصولات طبيعي
موادي که در مناطق بکر و دست نخورده مانند جنگل‌ها، اعماق دريا و در دل کوه‌ها وجود دارند يا در مناطقي کاملا محافظت شده و دور از سموم شيميايي  پرورش داده شده‌اند.
2‌- وگان يا گياهي
در توليد اين مواد از هيچ فراورده حيواني استفاده نشده است. در بسياري ازموارد، محصولات ارگانيک با وگان اشتباه گرفته مي‌شوند. ممکن است محصولي ارگانيک باشد ولي وگان نباشد مثل عسل ارگانيک. البته اين نکته را در نظر داشته باشيد که روي بسته بندي محصولات ارگانيک گياهي، عبارت وگان (گياهي) نوشته مي‌شود.
3‌ -هربال
استفاده از گياهان دارويي يا هربال براي اثرات دارويي و ثمربخشي طبي آن‌هاست. سعي مي‌شود محصولات هربال طبيعي يا ارگانيک باشند. هرچند ممکن است گياهان هربال به صورت سالم هم کشت شوند .
4‌- سالم 
محصول کشاورزي سالم به دسته‌اي از محصولات گفته مي‌شود که کمترين ميزان فلزات سنگين، آفت کش‌ها و سموم و ...   را داشته باشند. محصولات سالم، کاملا ارگانيک نيستند ولي سعي مي‌شود ضررهاي ناشي از مواد شيميايي در توليد آن‌ها به حداقل برسد.
5‌- سبز
محصولات سبز به گروهي از محصولات گياهي و حيواني يا حتي مصنوعي گفته مي‌شود که در حداقل دشمني و جنگ با کره زمين هستند. اين محصولات به زمين آسيب نمي‌زنند و با حداقل تخريب و آسيب رساني مي‌شود از آن‌ها استفاده کرد.
  آيا محصولات ارگانيک کاملا بي خطرند؟
بر اساس  استاندارد ارگانيک استراليا (ACO)، در روند توليد محصولات ارگانيک ممکن است يک يا دو بخش از مواد تشکيل دهنده ارگانيک باشد و طبق آن، محصول ارائه شده به بازار، استاندارد محصولات ارگانيک را  دريافت کند. به همين دليل تنها با وجود برچسب ارگانيک نمي‌توان به  صورت قطعي  محصولي را کاملا بي خطر و بي ضرر از مواد شيميايي و نگهدارنده‌ها دانست.
منبع: مجله خانومي

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar