نماد آخرین خبر

تحلیل نقاشی مهین خانم بانشاط و آقا صدرای پرانرژی

منبع
خراسان
بروزرسانی
تحلیل نقاشی مهین خانم بانشاط و آقا صدرای پرانرژی

خراسان/ نقاشي يکي از بهترين ابزار براي کشف ويژگي‌هاي شناختي  و نظر کودکان درباره محيط زندگي‌شان است. نقاشي، دنيايي است پراز رمز و راز، چنان چه راه ورود به آن را بيابيم، نکات جالب و قابل‌تامل بسياري براي‌مان خواهد داشت. علم روان‌شناسي در اين زمينه تحقيقات و پژوهش‌هاي زيادي دارد و تلاش ما براي آناليز نقاشي‌هاي فرزندتان هرچند معمولا اطلاعات کافي از آن‌ها در دسترس‌مان نيست اما کاربردي خواهد بود به خصوص وقتي باعث فهم ويژگي‌هاي شخصيتي، خلق و خو، نيازها، صفات کمتر مورد توجه قرار گرفته فرزندتان باشد که به شما کمک مي‌کند در زمينه تربيت و آموزش او، آگاهانه‌تر و هوشمندانه‌تر اقدام کنيد. بنابراين از شما مي خواهيم که در اولين فرصت از فرزندتان بخواهيد که يک نقاشي بکشد و براي ما در تلگرام به شماره 09354394576 ارسال کنيد تا به شما براي شناخت روحيات او کمک کنيم.
 
 آناليز نقاشي مهين خانم 5 ساله

1- مهين جان دختري مهربان، عاطفي، باهوش وکمي خجالتي است. او پدر و مادرش را خيلي دوست دارد، همچنين هوش محيطي و هوش عاطفي بالايي دارد.
2- برکه و خورشيد که در اين نقاشي مي‌بينيد، نماد پدر و مادر هست که مبين عشق و عاطفه موجود در شخصيت کودک پنج ساله است، علاقه‌اي که کاملا هويداست و تلاش دارد که آن را بروز دهد. البته بهتر بود اين نمادها با رنگ‌هاي شاد به نمايش گذاشته مي شد که بايد اين موضوع به صورت دقيق‌تر بررسي شود.
3- معمولا رنگ مشکي  از سن هفت سالگي به بعد در نقاشي بچه‌ها، نمود بيشتري پيدا مي‌کند اما در اين جا از سن پنج سالگي به طور ملموس خودنمايي کرده است. اگر بخواهيم خوشبينانه به اين اتفاق نگاه کنيم، سن هوشي و تربيتي کودک بيشتر از سن تقويمي اوست که منجر به هوش محيطي بالاي کودک شده است. اکنون، همين پيش‌بيني به واقعيت، نزديک‌تر به نظر مي‌رسد.
4- يک پرنده نه چندان کوچک در مقايسه با ديگر اجزا ي نقاشي به صورت قابل تاملي، سرزندگي، نشاط و داشتن حس پيشرفت و به اوج رسيدن در مهين خانم و نياز به ديده شدن از طرف والدين و ديگران را بيان مي‌کند.
5- مورد ديگري که در نقاشي مي‌بينيم، خانه است. خانه، امن‌ترين جايي که کودکان در آن احساس آرامش مي‌کنند، در اين نقاشي ترسيم شده است اما بايد حضور پر مهر پدر و مادر در امور عاطفي و روابط  بيشتر احساس شود. در اين زمينه، نياز به مشورت با يک مشاور احساس مي‌شود.
6- در اين نقاشي ،کودک پنج ساله به‌رغم واقع شدن در سني که بايد از رنگ‌هاي شاد و پر تعداد استفاده کند، آن‌ها را به شکل آشکاري در اين نقاشي نمي‌بينيم. شايد اين نبود رنگ‌ها تا حدودي به مسئله بي‌توجهي والدين به مهين خانم و نيازهايش بازگردد زيرا برگه‌اي هم که در اختيار کودک براي کشيدن نقاشي قرار گرفته، از يک سر رسيد جدا شده است.
توصيه‌هايي به والدين مهين خانم
به عنوان اولين توصيه از شما مي‌خواهم که به دليل هوش محيطي بالاي فرزند عزيزتان، مسائل مرتبط با اقتصاد خانواده يا مشکلات   خودتان و ديگر اعضاي خانواده در حوزه‌هاي گوناگون، خطرات کرونا و ...، اين روزها در خانه و جلوي کودک مطرح نشود . همچنين زمان بيشتري را به فرزندتان اختصاص دهيد با کتاب خواندن، بازي کردن، دو نفره بيرون رفتن به دور از عصبانيت و صداي بلند و ... . نکته آخر هم اين‌که او بايد در قبال کارهاي خوبش مورد تاييد، توجه و تشويق والدين و اقوام قرار بگيرد.
 
 آناليز نقاشي آقا صدرا ۷ ساله

1- او پسري شاد، پرانرژي، با اعتماد به نفس بالاست و پدر و مادرش را خيلي دوست دارد. برون گرايي و هوش محيطي و اجتماعي بالا‌ هم جزو ويژگي هاي شخصيتي اوست که نبايد از آن‌ها غافل شد.
2- رنگ‌هاي هشت گانه‌اي که کودک نازنين‌مان در نقاشي خود استفاده کرده، شکل‌گيري کامل و رشد متعادل شخصيت او را در اين سنين نشان مي‌دهد که نشان دهنده زحمات پدر و مادرش براي تربيت اصولي اوست.
3- خورشيد که در اين نقاشي مي‌بينيد، به منزله رمز قدرت، نماد پدر و قبل از هرچيز مبين اقتدار و خلاقيت مرد در خانه است. اين که خورشيد بزرگ و درخشان در وسط صفحه کشيده شده مبين اين است که آقا صدرا پدر را خيلي دوست دارد و ميل به مشارکت و گرايش عميق به پيشرفت وشبيه پدر شدن را در وي متجلي مي‌سازد.
4- ابرهاي يکسان و پررنگ، نشان دهنده حمايتي سحرآميز است که مي‌توان در پناه آن به آرامش دست يافت. اين ابرها نماد مادر و نقش پررنگ او در زندگي کودک است. از همين مورد که در نقاشي ديده مي شود، برداشت مي‌شود که اين پسر، مادرش را خيلي دوست دارد.
5- پنجره کوچک و نبود تناسب اندازه آن با ديگر بخش‌هاي نقاشي، اين نکته را يادآور مي‌کند که در ارتباط با ديگران، اعتماد به نفس بالايي ندارد و بايد والدينش، هرچه زودتر فکري به حال اين ماجرا بکنند.

6-درِ کوچک براي خانه که در نقاشي کشيده شده، مبين اين است که راهي براي ارتباط با ديگران براي روابط دو يا چند سويه وجود ندارد.
7- رنگ زرد، قرمز و سبز که در نقاشي نمايان است؛ مبين نياز به گرفتن تاييد اجتماعي است، نياز به يک حرکت، نياز به رفتن در بين جمع، مورد تاييد و توجه  قرار گرفتن و اين‌که بيشتر با پدر يا مادر در فضاي سبز و شهر بازي حضور داشته باشد.
8- دودکشي را هم که در نقاشي مي‌بينيد، شادابي و طراوت داخل خانه را به ما گوشزد مي‌کند.
توصيه‌هايي به والدين آقا صدرا
به دليل اين‌که آقا صدرا دوست دارد در خانه اقتدار و قدرت داشته باشد و سريع بزرگ شود، مسئوليت دادن به او در کارهايي که مي‌دانيد از عهده آن برمي آيد، ضروري است. البته و حتما بعد از موفقيت در هر کاري، تاييد و تشويق کودک انجام شود. همچنين پس‌انداز کردن به کودک‌تان را در قوانين خانه بگنجانيد.در روابط بين فردي و ارتباطي دوست دارد، بيشتر حضور داشته باشد البته به همراه پدر و  به شرط اين‌که به دور از عصبانيت، خشم و صداي بلند باشد.

دکتر فريده ناصري | روان‌شناس باليني

  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar