نماد آخرین خبر

زنان شاغل چگونه راحت به کارهای خانه هم برسند؟

منبع
نمناک
بروزرسانی
زنان شاغل چگونه راحت به کارهای خانه هم برسند؟

نمناک/ زنان به عنوان همسر، مادر و گرداننده خانواده نقش هاي متعددي به عهده دارند. برخي از خانم ها در کنار اين نقش ها و با وجود مسئوليت هاي خود در خانه و تربيت فرزندان، مسئوليت هاي اجتماعي را نيز پذيرفته اند و شاغل هستند. بسياري از زنان شاغل در کنار وظيفه و شغل خود در اجتماع توانسته اند در کارهاي منزل و فرزند پروري به موفقيت برسند. اما خانم هاي شاغلي که هم شغل خود را به نحو احسنت انجام مي دهند و هم به فرزندان و امور خانه رسيدگي مي کنند، چگونه از عهده امور خود بر مي آيند و رمز موفقيت آن ها در اين زمينه چيست؟ اگر شاغل هستيد و مايليد در کنار شغلتان در زمينه فرزند پروري و خانه داري موفق عمل کنيد، اين بخش از سبک زندگي را مطالعه کنيد.

تاثيرات مثبت اشتغال مادر بر فرزند
اشتغال زن، احساس هويت و رواني مثبت در او به وجود مي آورد و موجب مي شود، او از سلامت و نشاط رواني بالايي برخوردار باشد. سلامتي روح و روان مادر سبب مي شود فرزندي خوب و با اعتماد به نفس بالا تربيت کند. همچنين مادران شاغل بهتر مي توانند نيازهاي مادي کودک را بر طرف کنند. مادران شاغل اغلب فرزنداني مسئوليت پذير و مستقل تربيت مي کنند که از خود بسندگي اجتماعي برخوردارند و تمايل بيشتري به کار کردن دارند. پس از اينکه شاغليد و نمي توانيد مانند ساير مادران به فرزند خود رسيدگي کنيد، ناراحت نباشيد زيرا فرزند مستقلي تربيت خواهيد کرد.

احساس گناه نداشته باشيد :

ممکن است گاهي به دليل برنامه هاي کاري شلوغ کمتر از ساير مادران به فرزندان خود توجه مي کنند و نتوانيد تمام وقت تان را با خانواده تان بگذرانيد، در اين مواقع احساس گناه نکنيد و خود را سرزنش نکنيد چرا که شما کمک خرج و نان آور خانه هستيد و مي توانيد نيازهاي مالي فرزندتان را برطرف کنيد. شما مادر بدي نيستيد پس به خود افتخار کرده و احساس گناه نداشته باشيد بلکه با برنامه ريزي درست همه کارها را مديريت کنيد و گاهي وظيفه رسيدگي به فرزندتان را به نزديکان خود بسپاريد.

زمان تان را به درستي مديريت کنيد :
براي اينکه در کنار شغلتان به امور خانه و بچه داري رسيدگي کنيد، بايد بتوانيد زمانتان را به درستي مديريت کنيد تا هم از عهده وظايف کاري تان برآييد و هم براي وقت گذراندن با فرزند و همسرتان زمان آزاد داشته باشيد. اگر مي خواهيد سالم بمانيد و مادر خارق العاده اي باشيد، پس سعي کنيد روش مناسبي براي ايجاد توازن و تعادل ميان کار و زندگي شخصي تان پيدا کنيد.

خودتان را فراموش نکنيد :
شما به شغلتان براي تامين مخارج خانواده نياز داريد و فرزندانتان اولويت شما هستند. خانم هاي شاغل معمولا به دليل مشغله زياد و رسيدگي به خانه و فرزندان از خودشان غافل مي شوند و خودشان را راحت فراموش مي کنند اما اين کار اشتباه است. شما هميشه بايد بهترين نسخه از خودتان باشيد پس هر روز زمان کوتاهي را به زيبايي و سلامتي خودتان اختصاص دهيد تا شوهر و فرزندتان به همسر و مادر زيبايشان ببالند. زنانگي خود را هميشه حفظ کنيد و لذت هاي زنانه را هميشه در خود زنده نگاه داريد. هرچند وقت يک بار به آرايشگاه برويد و براي خودتان هم لباس هاي شيک بخريد. شما يک زن هستيد و سعي کنيد با غرور يک زن باقي بمانيد.

از ديگران کمک بگيريد :
مادران شاغل زمان اين را ندارند که خودشان به تنهايي تمام کارهاي منزل را انجام دهند پس بايد از خانواده و همسر در انجام کارهاي خانه کمک بگيرند. گر فرزندي هم داريد که به سني رسيده است که توانايي کمک در امور منزل را دارد، از او هم کمک بخواهيد تا علاوه بر درک حس مسئوليت پذيري، باري از دوش شما هم برداشته شود. بايد بدانيد که شما به تنهايي از پس همه کارها برنمي اييد پس مهارت کار کردن به صورت تيمي را بياموزيد.

سخت نگيريد :

خانم هاي شاغل نمي توانند از عهده همه کارها با هم برآيند پس اگر کارهايتان را گاهي انجام نداديد زياد سخت نگيريد. مثلا اگر امروز خسته ايد و قادر نيستيد آشپزي کنيد، اشکالي ندارد پيتزا سفارش دهيد يا غذاي حاضري بخوريد.

براي زمان شخصي خودتان هم ارزش قايل شويد :
براي زمان شخصي خودتان هم ارزش قائل شويد و براي هرکاري زماني را تعيين کنيد. در کنار کار و مسئوليت زندگي زماني براي روابط با ديگران در نظر بگيريد و نگذاريد کار مانع شود که با نزديکانتان تعامل نداشته باشيد.

تفريح را در نظر بگيريد :
هميشه که نبايد زمان شما به رسيدگي از فرزندان و خانه داري بگذرد بلکه براي افزايش و بهبود روحيه خود و خانواده زماني را به تفريح و گردش اختصاص داده و با خانواده خوش بگذرانيد. اگر زمان داريد مي توانيد در کلاس هاي موسيقي، يوگا و... نيز شرکت کنيد. هميشه زماني را به ورزش اختصاص دهيد تا روحيه خوب و عالي داشته باشيد.

استراحت کنيد :

مادران شاغل براي انجام تمام کارهاي بيرون و داخل منزل وقت خواب و استراحت خود را کاهش مي دهند. اين کار فقط در کوتاه مدت و به صورت موقتي امکان پذير است وباعث مي شود هميشه به انجام کارهايتان برسيد اما پس از مدتي موجب مي شود شما دچار خستگي مفرط و ضعف شويد و اينگونه نمي توانيد مادري شاد و سرحال براي فرزندتان باشيد و در محل کارخود فردي غير موثر خواهيد بود پس بهتر است زمان بيداري را با مديريت مناسب تنظيم کنيد و به کارها بپردازيد اما حشب ها زودتر بخوابيد يا عصرها کمي استراحت کرده و بقيه کارهاي تان را انجام دهيد.

قوي و پر انرژي باشيد :
رسيدگي به خانه و خانواده در کنار شغل چندان آسان نيست و ممکن است شما فشارهاي سخت و طاقت فرسايي را تحمل کنيد. در زير اين فشارها سر خم نکنيد و صبور باشيد و هميشه مثبت فکر کنيد تا بتوانيد به مسيرتان ادامه دهيد و با قدرت رو به جلو حرکت کنيد. در اين زمان ها به کودک تان فکر کنيد و اميدتان را از دست ندهيد قطعا آينده از آن شماست.

شغلي نيمه وقت داشته باشيد:
براي اينکه زمان بيشتري در کنار کودکتان باشيد و در از استرس کمتري برخوردار بوده و آرامش خاطر بيشتري داشته و دچار فرسودگي و افسردگي نکنيد شغل نيمه وقتي را انتخاب کنيد زيرا داشتن شغل تمام وقت موجب مي شود نتوانيد دو مسئوليت فيزيکي را به طور همزمان انجام دهيد و باعث مي شود يکي از آن وظايف را درست انجام ندهيد.

با فرزندتان ارتباط خوبي داشته باشيد:
فرزندانتان اولويت زندگي شما هستند پس اگر حتي شاغل هستيد زمانتان را طوري مديريت کنيد که بتوانيد با آنها ارتباط موثري داشته و با آنها بازي کنيد. هرگز به دليل انجام کارهاي خانه به فرزندتان بي توجهي نکنيد زيرا فرزندتان توجه شما را مي طلبد و به آن احتياج دارد. مي توانيد کارهاي خانه را در قالب بازي انجام دهيد و به فرزندتان چند کار دهيد و از او بخواهيد و با يکديگر کارها را انجام دهد.

کار امروز را به فردا نسپاريد:
نکته ي مهمي که بارها در بخش هاي مختلف نمناک به آن اشاره کرده ايم ؛ خانم هاي شاغل هرگز نبايد کارهاي خود را به بعد موکول کنند. مثلا خانم هاي خانه دار بايد هر شب لباس هاي فرزند خود را براي مدرسه آماده و تکاليف فرزندان را بررسي کنند و وسايلي که براي صبحانه به آنها نياز دارند را آماده نمايند تا صبح راحت تر باشند. اگر اين کارها را هر شب قبل از رفتن به تختخواب انجام ندهند استرس آنها افزايش خواهد يافت.

کارهاي تان را با توجه به ميزان اهميت آنها انجام دهيد:
برنامه ريزي کردن را بياموزيد و به کار ببنديد. کارهاي تان را باتوجه به ميزان اهميت آنها انجام دهيد. کارهايي مثل سر زدن به مدرسه بچه ها، اتو کردن لباس ها، خريد خواربار يا شستن لباس هاي کثيف را به آخر هفته ها موکول کنيد. آخر هفته مي توانيد منوي غذاي هفته بعد خود را بنويسيدتا بدانيد در طول هفته چه غذايي درست کنيد.

نه گفتن را ياد بگيريد:
سبک زندگي زنان شاغل متفاوت است و آنها نمي توانند هر زمان که بخواهند با دوستان خود به تفريح رفته و يا مسافرت روند. براي شما اولويت اصلي تان خانواده و شغل تان است پس اگر دوستانتان از شما خواستند، به جمع آنها ملحق شويد و با آنها به تفريح برويد، به آنها نه بگوييد. برخي خانم ها نمي توانند به ديگران نه بگويند و اينگونه نظم کارهايشان به هم مي ريزد. در مواقع لازم و در محل کار «نه» بگوييد. اگر کسي از شما مي خواهد تا پروژه اي اضافي را قبول کنيد يا تا ديروقت کار کنيد و به جاي شخص ديگري در محيط کار خود باشيد، به اين فکر کنيد که ديگر وقت شما فقط به خودتان اختصاص ندارد و فرزند و همسر شما در خانه منتظر شما هستند تا هرچه زودتر شما را ببينند پس به او نه بگوييد.

جلوي رشد و ترقي خودتان را نگيريد:
زندگي مادران شاغل مملو از سختي ها و مشکلات متعدد است. آنها در کنار اينکه بايد کارمند فوق العاده، مسئوليت پذير و سختکوشي باشند، بايد همسر دوست داشتني و زيبا، مادر دلسوز و دختر قدرشناسي نيز باشند. اين خانم ها احساس استرس و فشار زيادي دارند و هر چقدر سرشان شلوغ باشد، خانواده شان در اولويت است. خانم هاي شاغل بايد با برنامه ريزي پيش روند و مسائل منفي را خيلي جدي نگيرند و با افکار منفي خود سعي نکنند جلوي رشد و ترقي خود را بگيرند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar