نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
دخترونه زنونه

چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد!

منبع
نمناک
بروزرسانی
چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد!

نمناک/ گاهي پاک کننده ها مي توانند آسيب جدي به لوازم خانگي و ساير وسايل وارد کنند. اگر در گوگل نحوه تميز کردن هر چيزي را سرچ کنيد، احتمالا استفاده از سرکه سفيد مقطر توصيه مي شود. سرکه سفيد مقطر 5 درصد اسيديته که با آب رقيق مي شود، به عنوان يک محصول شگفت آور تميز کننده غير رسمي شناخته مي شود که کاربرد آن از بين بردن باکتري ها و حل کردن رسوبات آب سخت است و مقداري از هزينه محصولات پاک کننده هاي برند را کاهش خواهد داد اما لازم نيست تمام اين مبالغات را باور کنيد.
سرکه سفيد مقطر در رسوب زدايي از دستگاه قهوه ساز به خوبي عمل مي کند زيرا اسيد آن با مواد شيميايي آلي موجود در لکه ها واکنش نشان داده و آن ها را از بين مي برد اما همان طور که لکه هاي قهوه را از بين مي برد تصور کنيد همان کاررا با ساير سطوح خانه نيز انجام مي دهد. در ادامه اين بخش از رازهاي خانه داري و سبک زندگي وسايلي معرفي شده اند که هرگز نبايد براي تميز کردن آن ها از سرکه استفاده کرد و بايد ماده تميز کننده ديگري را درنظر بگيريد.

هشدار مهم:
اگر تصميم داريد از سرکه به عنوان مايع تميز کننده استفاده کنيد هرگز آن را با مايع سفيد کننده ديگري مانند امونياک يا پراکسيد هيدروژن مخلوط نکنيد زيرا هريک ازاين مخلوط ها باعث ايجاد گاز هاي سمي خواهند شد.

اتوي لباس
استفاده از سرکه براي تميز کردن محفظه داخلي اتو ممکن است که باعث گرم شدن عنصر گرمايش و آسيب داخلي دستگاه شود. اکثر اتوهاي بخار داراي يک پوشش محافظ در داخل محفظه هستند که اسيد اين لايه را از بين برده و در پي آن قطعات فلزي اتو را نيز از بين خواهد برد.
بهترين روش براي تميزکردن اتو به مدلي که داريد بستگي داشته که در کتابچه راهنماي آن توصيه هايي ذکر شده است.

ميز هاي پيشخوان
اگر مي خواهيد ميزهاي سنگي خود را زيبا جلوه دهيد به دنبال سرکه نباشيد زيرا اسيد سرکه سنگ طبيعي مانند گرانيت، مرمرو آذرين را مي خورد و همچنين باعث مي شود سنگ درخشش خود را از دست داده و حفره هايي در آن ايجاد کند.
در عوض توصيه مي شود که ميز ها را با اسفنج يا حوله ي ظروف آغشته به مواد شوينده ملايم پاک کنيد. براي از بين بردن لکه هاي سرسخت نيز فقط از پد اسکراب پلاستيکي استفاده کنيد.

ماشين ظرفشويي
شايد شنيده باشيد که سرکه به از بين بردن رسوب آب سخت و بوهاي ماندگار ماشين ظرفشويي کمک مي کند. حتي برخي از افراد از سرکه به عنوان کمک شستشو استفاده مي کنند.
طبق آزمايشي که در اين باره انجام شد ، سرکه کمکي به از بين بردن رسوب ماشين ظرفشويي نکرده است ! بنابراين بهتر است از پاک کننده هاي مخصوص ماشين ظرفشويي استفاده کنيد.
سرکه نه تنها در ازبين بردن رسوب آب بي تاثير است بلکه توليد کنندگان ماشين ظرفشويي هشدار مي دهند که اسيد استيک مي تواند قطعات لاستيکي آن را از بين ببرد.


صفحات الکترونيکي
سرکه در تميز کردن لکه هاي صفحات الکترونيکي عالي است اما هرگز از آن در صفحه الکترونيکي چون رايانه ، تلفن همراه، تبلت يا تلويزيون استفاده نکنيد زيرا ممکن است که به لايه ضد انعکاس صفحه آسيب برساند و حتي قدرت لمس را دراين صفحات کاهش دهد. به جاي آن از اسفنجي نرم يا پارچه اي نمدار استفاده کنيد. براي لکه هاي سرسخت نيز از محلول صابون که با آب رقيق شده است استفاده کنيد اما توجه کنيد اين محلول را مستقيم روي صفحات الکترونيکي نکشيد و روي يک پارچه بريزيد.

کفپوش
بسياري از توليد کنندگان کفپوش ها در مورد استفاده سرکه براي تميز کردن کفپوش هاي چوبي هشدار مي دهند.
سرکه اي که رقيق شده باشد مي تواند لايه محافظتي چوب را از بين ببرد (اين مورد در مبلمان چوبي نيز صدق مي کند). براي تميز کردن کفپوش هاي چوبي از محلول هاي مخصوص استفاده کنيد.

چاقو ها

سرکه را بايد از فلزات دور کرد خصوصا ابزارهايي که داراي لبه هايي تيز هستند مانند چاقوهاي آشپزخانه. از ديگر فلزات رايج در آشپزخانه که بايد از سرکه دور نگه داريد آلومينيوم و مس است. بهترين گزينه براي تميز کردن فلزات و موارد ذکر شده ، مايع ظرفشويي و آب گرم است.

لوازم کوچک
سطوح پلاستيکي و شيشه اي موجود در اکثر وسايل کوچک آشپزخانه مانند مخلوط کن ها، دستگاه هاي قهوه ساز و توسترها به راحتي با سرکه تميز نمي شوند بلکه اين قطعات پلاستيکي و فلزي توسط سرکه خورده مي شوند. انواع مختلفي از فولاد ضدزنگ وجود دارند اما معمولا براي وسايل کوچک لوازم کم کيفيتي استفاده مي شود که مقاومت کم تري در برابر زنگ زدگي دارند که توسط اسيد تحريک مي شوند. براي تميزکردن اين وسايل از صابون ظرفشويي رقيق شده با آب استفاده کنيد.

ماشين لباسشويي
گاهي اوقات از سرکه به عنوان نرم کننده پارچه يا براي ازبين بردن لکه ها و بو در لباسشويي استفاده مي شود اما بدانيد که سرکه همانند ماشين ظرفشويي مي تواند به قطعات لاستيکي و شلنگ ماشين لباسشويي آسيب برساند تا جايي که باعث نشت شود زيرا به واشر هاي مخصوص بارگيري آسيب مي رساند.

آيا خوردن و آشاميدن سرکه بي خطر است؟
• توجه داشته باشيد که اين مبحث راجع به سرکه سفيد 5 درصد اسيد استيک است نه غير از اين.
اگر سيستم گوارشي شما تحريک نمي شود از سرکه هاي 5 درصد در ترشي ها، سس و طعم دهنده هاي خوشمزه استفاده کنيد.
هنگام استفاده از سرکه در نوشيدني ها نيز آن را به خوبي رقيق کنيد و هرگز از فرم رقيق نشده آن استفاده نکنيد زيرا اسيد استيک خالص است. سرکه رقيق نشده به دهان و دستگاه گوارش آسيب مي رساند.
يک قاشق غذاخوري سرکه در يک چهارم آب آشاميدني به منظور استفاده در سالاد يا طعم دهي کافيست.
از کودکاني که براي پايين آوردن تب يا تسکين آفتاب سوختگي آن ها از سرکه استفاده شده است مراقبت ويژه اي داشته باشيد.

آيا سرکه به عنوان داروي خانگي بي خطر است ؟
اين مطلب توصيه مي کند که هرگز از سرکه براي درمان، بدون مشورت پزشک استفاده نکنيد.
 سرکه ممکن است در نسخه دارويي يا مکمل هايي که مصرف مي کنيد تداخل ايجاد کند. پيش از مشورت با پزشک هرگز از آن استفاده نکنيد زيرا ممکن است درمان پزشکي مناسب را به تاخير بيندازد. به همين دليل از قرص هاي اسيد استيک و سرکه سيب براي کاهش وزن دوري کنيد.
 استفاده از سرکه براي زخم کوچک، جوش يا نيش حشرات ممکن است به تسکين درد، تورم يا خارش آن ها کمک کند اما از سرکه به عنوان کمپرس استفاده نکنيد.
 سطح وسيعي ازپوست را با سرکه اشباع نکنيد و محل تحت درمان با سرکه را باندپيچي نکنيد.
 از سرکه رقيق نشده يا محصولاتي با طعم سرکه براي خوشبو کردن دهان يا سفيد کردن دندان استفاده نکنيد زيرا اسيد آن ميناي دندان را از بين مي برد و به بافت هاي حساس دهان آسيب مي رساند.
 مي توانيد از سرکه به عنوان نرم کننده موي سر نيز استفاده کنيد اما فراموش نکنيد که سرکه را در يک چهارم آب گرم رقيق کنيد. (سرکه رقيق شده کوتيکول هاي مو را بسته و از آن ها در برابر موخوره محافظت مي کند که ظاهري نرم و درخشان به موها مي بخشد).

آيا استفاده از سرکه به عنوان علف کش بي خطر است ؟
از آن جا سرکه درانواع خانگي و صنعتي وجود دارد نبايد آن را اشتباه گرفت.
ميزان اسيديته قوي سرکه هاي صنعتي در از بين بردن علف هاي هرز مي تواند باعث سوختگي شديد و آسيب دائمي چشم شود.
بنابراين قبل از پاشيدن سرکه با دستگاه سمپاش، از دستکش مقاوم در برابر مواد شيميايي، محافظ چشم، آستين بلند و شلوار بلند استفاده کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar