نماد آخرین خبر

نکات مهم در مراسم خواستگاری

منبع
حامي هنر زندگي
بروزرسانی
نکات مهم در مراسم خواستگاری

حامي هنر زندگي/ آداب خواستگاري را چطور بايد رعايت کرد؟ خواستگاري يکي از رسوم ايرانيان مي‌باشد که از ديرباز تا به امروز زنده مانده است. خواستگاري با حضور خانواده‌هاي طرفين در پروسه ازدواج، جايگاه و اهميت خانواده در فرهنگ ايراني را نشان مي‌دهد. ايرانيان به اين موضوع معتقد بوده‌اند که حضور خانواده در فرآيند خواستگاري و ازدواج، پايداري بيشتري به وصلت مي‌بخشد. البته اين رسم در فرهنگ‌هاي ديگر نيز وجود دارد و نمي‌توان آن را منحصر به ايرانيان دانست. اگر در رابطه با خواستگاري و آداب آن سؤالاتي در ذهن خود داريد با ما همراه باشيد. در ادامه ي بحث به مراحل عمده و اصلي مراسم خواستگاري مي‌پردازيم. ضمن اينکه توصيه مي‌شود در تمامي مراحل ازدواج از يک روانشناس کمک بگيريد. 

 
آداب خواستگاري | تعيين زمان خواستگاري
اولين مرحله خواستگاري، صحبت خانواده‌ها در رابطه با طرفين و تعيين زمان خواستگاري است. در رابطه با نحوه ي تعيين زمان خواستگاري شکل خاصي وجود ندارد. اين مرحله مي‌تواند به صورت حضوري و يا غير حضوري صورت بگيرد. اگر بدون هماهنگي به خواستگاري برويد، بسته به ميزان تشريفاتي که خانواده عروس براي اين مراسم قائل هستند ممکن است مدت زيادي معطل شويد. اين گونه موارد ممکن است منجر به سوءتفاهم شود که البته در صورت درک بالاي طرفين چنين اتفاقي نمي‌افتد.

ديدار خانواده ها با يکديگر در خواستگاري
پس از تعيين زمان خواستگاري خانواده‌ها در موعد مقرر با يکديگر ديدار مي‌کنند. اين ديدار‌ها بسته به تفکر خانواده‌ها مي تواند شلوغ باشد و بخش قابل توجهي از اقوام را شامل شود و يا ممکن است فقط خود اعضاي اصلي خانواده و بزرگان را شامل شود. هر يک از اين شيوه‌ها فوايد خود را دارد؛ به عنوان مثال در خواستگاري‌هاي شلوغ شناخت کامل تري نسبت به طرفين صورت مي‌گيرد. از جهتي فرآيند شناخت و آشنايي در خواستگاري‌هايي که شلوغ نيستند راحت‌تر و بهتر انجام مي‌شود. اما نکته‌ي اصلي اين است که در خواستگاري دختر و پسر فرصت مناسب‌تري براي مشورت صحيح با نزديکان خود پيدا مي‌کنند. در اين ملاقات ممکن است راجع به مسائل مهمي چون مدت زمان نامزدي تا عقد صحبت به ميان آيد.  

آداب خواستگاري | خواستگاري مرد از زن
در رابطه با اين که چرا مردها از زن‌ها خواستگاري مي‌کنند هيچ گونه پاسخ علمي‌اي وجود ندارد. آنچه که خواهان و خوانده را مشخص مي‌کند عرف اجتماع است. در کشور ما عرف اين است که مرد خواستگاري مي‌کند و در کشور ديگري مثل مراکش دقيقا برعکس است. لذا در اين رابطه نمي‌توان هيچ گونه دليل علمي خاصي آورد. اين يک موضوع جامعه شناختي است که با علوم تجربي نمي‌توان به آن پاسخ داد. به نظر مي‌رسد در عرفِ ما با خواستِ مرد، شأن زن بيشتر حفظ مي‌شود. و اينکه اگر پاسخ منفي باشد پذيرش آن براي مرد راحت‌تر خواهد بود.  

تعيين شرايط ازدواج در خواستگاري
براي به رسميت شناخته شدن ازدواجتان از طرف قانون يک سري شرايط قانوني را بايد رعايت کنيد. تعيين اين شرايط در مراسم خواستگاري صورت مي‌گيرد. به عنوان مثال تعيين مهريه يکي از اين شرايط است. در اين مراسم موضوعاتي از قبيل مهريه و ميزان آن تعيين مي‌شود. برخي شرايط ديگر نيز هستند که قانون به آن‌ها اشاره نکرده است اما منشاء توافق طرفين قرار مي‌گيرند و از آداب خواستگاري است.
به عنوان مثال موضوعاتي مانند محل زندگي، بحث اشتغال طرفين و... خانواده‌ها را به سمت توافق نهايي مي‌کشانند. تمام اين موضوعات و شرايط در مراسم خواستگاري مورد بررسي و توافق قرار مي‌گيرند. بخش ديگر اين مرحله صحبت‌هاي دختر و پسر يا زن و مرد با يکديگر است. اين صحبت‌ها نيز بخش مهمي از شناخت و آگاهي نسبت به شخصيت يکديگر را به طرفين اعطا مي‌کند. خوب است که سوالات آشنايي قبل از ازدواج را بدانيد، اما انتظار نداشته باشيد در همان جلسه خواستگاري همه چيز را بفهميد!  

آداب خواستگاري | نکاتي که بهتر است در خواستگاري رعايت کنيد
اگر تا به حال به خواستگاري نرفته‌ايد خوب است که ازقبل درباره جلسه خواستگاري اطلاعاتي کسب کنيد. بايد پذيرفت که لباس يکي از نشانه‌هاي شخصيت مي‌باشد پس بهتر است که براي خواستگاري پوشش مناسب انتخاب کنيد. دختر و پسر بايد از همان روز خواستگاري احترام گذاشتن به يکديگر را ياد بگيرند. حضور در مراسم با آراستگي تمام و چهره‌اي تميز و مرتب به احترام طرف مقابل مي‌تواند شروع خوبي باشد. آوردن گل به مجلس خواستگاري از آداب خواستگاري است و باعث ايجاد احساسات مثبت در طرفين مي‌شود. نگاه به گل زيبايي که شما زحمت تهيه آن را کشيده‌ايد در آراستگي شما نيز بي تاثير نيست.

در رابطه با نحوه ي برخورد خانواده‌ها با يکديگر در قديم رسم بر اين بوده که دختر از ابتدا در جمع حضور نداشته و فقط موقع چاي آوردن هويدا مي‌شده است. اما امروزه حضور دختر در جمع مشکلي ندارد. نحوه گرفتن گل از پسر حالات مختلفي دارد؛ به عنوان مثال برخي از خانواده‌ها گل را از داماد مي‌گيرند و به عروس مي‌دهند. برخي هم گل را از داماد گرفته و به پدر عروس مي‌دهند. اما در خواستگاري به اين خاطر که خانواده‌ها پيش قدم مي‌شوند، دادن گل به پدر عروس حالت زيباتري دارد.  

آداب و اصول گل و شيريني در جلسه خواستگاري
تهيه گل و شيريني يکي از رسوم قديمي و آداب خواستگاري است که اکثر افراد آن را رعايت مي‌کنند. در صورت عدم تهيه گل و شيريني ممکن است خانواده عروس دچار سوتفاهم شده و اين کار را نشانه بي احترامي به خود تلقي کنند. گل و شيريني از طرف خانواده داماد نشان دهنده ارزش و احترام آنان به عروس و خانواده اوست و تاثير بسيار خوبي بر آن‌ها مي‌گذارد. براي تهيه گل و شيريني بهتر است با افراد با تجربه مشورت کنيد تا بهترين نوع آن را صرف نظر از قيمت براي جلسه خواستگاري تهيه نماييد. 

برخورد دختر و پسر در جلسه خواستگاري چگونه باشد؟
رفتار دختر و پسر در جلسات خواستگاري از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. از آداب خواستگاري اين است که آنان مودبانه و رسمي برخورد کنند. خنده‌هاي بسيار بلند و پرحرفي و يا برعکس بدخلقي و سکوت مطلق باعث ايجاد يک تصوير منفي در ذهن طرف مقابل و خانواده او مي‌شود. برخورد بسيار صميمي دختر و پسر با يکديگر در جلسه خواستگاري به هيچ وجه توصيه نمي‌شود چراکه باعث سو تفاهم اطرافيان مي‌گردد. 

آداب خواستگاري | حرف آخر

به ياد داشته باشيد که آنچه در خواستگاري اهميت دارد شناخت طرفين نسبت به يکديگر است نه اجراي بدون نقص نکاتي که در بالا گفته شد. پس هيچ گاه آداب خواستگاري و ظواهر را فداي هدف و فلسفه ي اصلي که شناخت هرچه بهتر و بيشتر طرفين نسبت به يکديگر است، نکنيد.
بهتر است کمک گرفتن از روانشناس براي ازدواج از همان جلسات آشنايي و خواستگاري شروع شود تا بتوانيد با کمک فرد متخصص، همه جوانب را به خوبي بسنجيد. اما امروزه بسياري از افراد وقت کافي براي رفت و آمد و شرکت در جلسات حضوري را ندارد. مرکز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي اين امکان را براي شما مهيا کرده تا در هر کجا که هستيد با مشاوران تماس گرفته و با آنان صحبت کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره