زيباشهر/ رنگ و تاثير آن در دکوراسيون محل زندگي يا محل کار، امري است که مي توان آن را نخستين چالش در انتخاب مبلمان و طراحي داخلي دانست. فرآيند بصري که با ديدن رنگ در چشم و مغز شکل مي گيرد، با فرآيندهاي دنياي روانشناختي همراه است و همچنين بازتابهايي از تجربه رنگ در درون افراد بوجود مي آيد که بر روي شناخت هاي حسي و فکري شان اثر مي گذارد. براي رسيدن به ارزش روانشناختي هر رنگي، بهتر است آن رنگ را در ارتباط با ساير رنگ ها بسنجيم. البته وقتي از يک رنگ نام مي بريم، مهم است بدانيم آن رنگ داراي چه درجه روشني است و با چه رنگي هم خانواده است و همينطور بايد بدانيم آن رنگ در دسته رنگ هاي گرم جاي مي گيرد يا در دسته رنگ هاي سرد. به طور کلي رنگ هاي گرم هيجان و احساس گرمي را در افراد ايجاد مي کنند و رنگ هاي سرد باعث القاي آرامش و خونسردي مي شوند. بعضي رنگ ها مثل خاکستري بعد از يک روز طولاني و پر استرس حس خوبي به ما نمي دهند و حتي باعث ايجاد احساس خستگي و افسردگي مي شوند. در ادامه با رنگ هايي که تاثير منفي روي احساسات دارند و نبايد در رنگ آميزي خانه به کار برده شوند بيشتر آشنا شويم.

زرد روشن
رنگ زرد به بعضي افراد احساس اضطراب مي دهد. درست است که اين رنگ ويژگي هاي خوبي نيز دارد اما استفاده از آن در اتاق کمي تند و خشن است.

قهوه اي مايل به قرمز سوخته
مراقب باشيد که اين رنگ را با رنگ قرمز بورگاندي اشتباه نگيريد. رنگ قهوه اي يک رنگ آرام بخش است اما وقتي ترکيبي از رنگدانه هاي قرمز در آن وجود داشته باشد باعث ايجاد احساس اضطراب و عصبانيت مي شود. به علاوه چون يک رنگ گرم و تيره است فضا را کوچک تر نشان مي دهد.

زرد آفتابي
اين رنگ صرف نظر از اين که به دکوراسيون پاييزي جلوه زيبايي مي دهند اگر در به کار بردن آن زياده روي شود ذهن را بيش از حد تحريک کرده و باعث سردرد مي شود.

قهوه اي تيره
اگر مي خواهيد براي اتاق از رنگ آرام بخش قهوه اي استفاده کنيد بايد در انتخاب طيف آن دقت کنيد. به عنوان مثال رنگ قهوه اي تيره باعث افسردگي و تحليل انرژي مي شود. از اين رنگ به عنوان رنگ حاشيه استفاده کنيد و براي ديوار اتاق از طيف هاي روشن تر استفاده کنيد.

صورتي پاستلي
انتخاب طيف مناسب صورتي کمي سخت است چون خيلي از آن ها کودکانه و بيش از حد دخترانه هستند. مثل صورتي پاستلي که يک فضاي افسرده کننده ايجاد مي کنند.

خاکستري در آشپزخانه و پذيرايي
اين رنگ در اتاق خواب و حمام آرامش بخش است اما طراحان استفاده از آن را در آشپزخانه و اتاق هاي ديگر توصيه نمي کنند. رنگ خاکستري را در آشپزخانه و پذيرايي به کار نبريد مگر اين که بخواهيد اشتهاي خود را کم کنيد.

قرمز روشن
اگر تمام ديوار اتاق را قرمز کنيد در شما احساس خشونت و استرس ايجاد مي کند. اگر علاقه زيادي به اين رنگ داريد از آن به عنوان رنگ حاشيه استفاده کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar