نماد آخرین خبر

10 توصیه عالی برای دوران شیردهی مادر

منبع
تسنيم
بروزرسانی
10 توصیه عالی برای دوران شیردهی مادر

تسنيم/ شير مادر کامل‌‌ترين غذا براي کودک است و شيردادن مادر به کودک، علاوه بر تأثيري که بر رشد و نمو کودک دارد، سلامت جسمي مادر را در اين دوران تضمين مي‌‌کند؛ به همين دليل تغذيه مادر در دوران شيردهي نيز اهميت ويژه‌‌اي دارد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پويا؛ "شير مادر" کامل‌‌ترين غذا براي نوزاد است و تغذيه کودک با شير مادر به خصوص در 6 ماهه اول زندگي او، تأثير مهمي بر سلامت کودک دارد.
شير دادن مادر به نوزاد علاوه بر اين‌‌ که در رشد و نمو کودک و پيشگيري از بروز عفونت‌‌ها و بيماري‌‌هاي مزمن در آينده نقش بسيار مهمي دارد باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، چاقي و بسياري از بيماري‌‌هاي مزمن در مادر نيز مي‌‌شود؛ از سوي ديگر شيردهي مادر به کودک، باعث افزايش تماس پوستي مادر و کودک و بهبود روابط عاطفي بين آن‌‌ها نيز مي‌‌شود؛ تغذيه مادر در دوران شيردهي نيز از اهميت ويژه‌‌اي برخوردار است.
از منظر طب سنتي، بهترين تغذيه براي نوزاد از بدو تولد تا دوسالگي، شير مادر است:
1. از مصرف غذاهاي نفاخ، مانده و نمک‌سود در اين دوران بپرهيزيد همچنين از مصرف غذاهايي با طعم تند، تلخ و ترش خودداري کنيد.
2. از همه گروه‌‌هاي غذايي به ميزان نياز مصرف کنيد و به هيچ عنوان وعده‌‌هاي غذايي را حذف نکنيد؛ همراه با وعده‌‌هاي غذايي از گروه لبنيات به ويژه شير محلي سالم و تازه (همراه با عسل) استفاده کنيد و از گروه ميوه‌‌ها و سبزي‌‌ها به مقدار کافي دريافت کنيد.

3. گوشت گاو و سبزيجات نفاخ مانند شاهي، نعنا، ترب، سير و پياز خام را کمتر استفاده کنيد.
4. داروهاي گياهي و شيميايي را بدون تجويز پزشک يا متخصص تغذيه مصرف نکنيد.
5. از مصرف مواد غذايي حاوي کافئين مانند قهوه، نسکافه و چاي پررنگ و نوشابه‌‌ها بپزهيزيد.
6. در فواصل مختلف روز به ميزان کافي آب و مايعات دريافت کنيد.
7. بهترين غذاهاي توصيه شده در طب ايراني در دوران شيردهي مادر عبارتند از: شيربرنج، فرني، حريره بادام، نان گندم، گوشت کبابي گوسفند، آش يا سوپي که با گوشت بلدرچين تهيه شده باشد.
8. مصرف اسفناج، هويج و کاهو، انگور، بادام و فندق و انجير در اين دوران توصيه مي‌‌شود.
9. در ايام شيردهي به طور مرتب فعاليت بدني داشته باشيد. (منظور از فعاليت بدني انجام کارهاي روزمره نيست بلکه منظور، پياده‌روي به مدت 15 تا 30 دقيقه، نرمش و انجام دادن حرکت‌‌هاي کششي سبک است)
10. ماساژ روزانه علاوه بر بهبود کيفيت شيردهي، باعث ايجاد آرامش در مادران مي‌‌شود؛ براي انجام ماساژ مي‌‌توانيد از روغن بادام شيرين يا گل سرخ استفاده کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar