نماد آخرین خبر

مرور چک لیست بارداری

منبع
خراسان
بروزرسانی
مرور چک لیست بارداری

خراسان/ سلامت مادر و نوزاد در بيشتر موارد تنها يادآور دوران بارداري و پس از زايمان است و دوران مهم پيش از بارداري معمولا به فراموشي سپرده مي‌شود، اين درحالي است که منشأ بسياري از بيماري‌هاي دوران بارداري، به زمان پيش از بارداري باز مي‌گردد. در اين مطلب به نکاتي که لازم است قبل از باردار شدن در نظر داشته باشيد خواهيم پرداخت: 
     ورزش کنيد
با30 دقيقه ورزش روزانه  قبل از بارداري از بروز دردهاي معمول در حين بارداري مانند دردهاي شايع در ناحيه لگن پيشگيري مي‌شود.
     درست غذا بخوريد
با بارداري ميل به خوردن  بستني و ترشي و امثال آن در شما بيشتر خواهد شد اما به خوب غذا خوردن و کيفيت مواد مصرفي توجه کنيد. در اين شرايط شما مقدار زيادي پروتئين، آهن، کلسيم و اسيد فوليک نياز خواهيد داشت.
     اسيد فوليک مصرف کنيد

اسيد فوليک از نقايص مادرزادي جدي که ممکن است قبل از اطلاع از بارداري اتفاق بيفتد پيشگيري مي‌کند. اين ويتامين B را در بسياري از غذاها از جمله سبزيجات برگ‌دار ، مرکبات و لوبيا پيدا خواهيد کرد.
     وزن‌تان را کنترل کنيد
لاغري بيش از حد، بارداري را سخت مي کند و سنگيني بيش از حد هم منجر به مشکلاتي مثل احتمال ابتلا به ديابت، بالارفتن فشارخون و طولاني‌تر شدن زايمان مي‌شود.
     چکاپ شويد
تصميم به بارداري را با پزشک‌تان درميان بگذاريد. او درباره آزمايش ها، واکسن‌هاي مورد نياز، ويتامين‌هاي مصرفي پيش و پس از بارداري، مصرف کردن يا نکردن برخي داروها در دوران  بارداري شما را راهنمايي مي‌کند.
     از بهداشت دندان غافل نشويد
بارداري احتمال ابتلا به بيماري لثه را افزايش مي‌دهد و همين باعث زايمان زودرس در مادران مي‌شود. استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان را جدي بگيريد.
     مصرف کافئين را کاهش دهيد
 متخصصان پيشنهاد مي‌کنند هنگام تلاش براي باردار شدن و در دوران بارداري بيش از 200 ميلي‌گرم کافئين در روز مصرف نشود. اين حدود معادل يک فنجان قهوه يا چهار فنجان کوچک چاي است. به جاي آن شير گرم و طعم‌دار را امتحان کنيد.
     براي خريد ملزومات کودک منطقي بودجه بندي کنيد
يکي از لذت‌هاي اين دوران خريد وسايل موردنياز نوزاد است.فهرستي از لوازم ضروري را تهيه کنيد و به مرور موارد غيرضروري اين فهرست را حذف کنيد. در تنظيم اين فهرست ، هزينه‌هاي مربوط به ويزيت پزشک و مراقبت‌هاي بهداشتي کودک را هم در نظر بگيريد.
     لحظه‌هاي دو نفره‌تان را دريابيد

خواه ناخواه بارداري، تولد و دوران بعد از آن زمان زيادي از روزتان را به خود اختصاص مي‌دهد. پيش از بارداري با همسرتان برنامه ريزي‌هايي  دونفره براي سفر، طبيعت‌گردي و... درنظر بگيريد تا پس از آن فرصت بيشتري براي تجربه حس شيرين مادري داشته باشيد.
مترجم : فاطمه قاسمي
منبع: webmd

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar