نماد آخرین خبر

دانشگاهی برای سالمندان

منبع
خراسان
بروزرسانی
دانشگاهی برای سالمندان

خراسان/ رئيس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، از آغاز به کار دانشکده سالمندي در آينده نزديک در کشور خبر داده و گفته‎ است ساير کشورها پروژه‌اي با نام «دانشکده سالمندي» دارند که سالمند مي‌تواند بنابر علاقه خود مباحثي را بياموزد. در ادامه مي‎خواهيم ابعاد مختلف طرح دانشکده سالمندي را با هم بررسي کنيم.
  تحصيل، سن‎ و سال نمي‎شناسد
«اريک اريکسون»، روان‎شناس مطرحي‎ است که مراحل مختلف رشد انسان را در طول حيات بررسي کرده ‎است. از نظر اريکسون رشد در سن خاصي متوقف نمي‎شود. او مي‎گويد مرحله هشتم رشد انسان، پيري است و پيري لزوما به معني آن نيست که افراد ديگر زاينده نيستند. گرچه توليد مثل ديگر ممکن نيست اما فرد در ساير زمينه‎ها، قدرت زايندگي و خلاقيت دارد. اين روان‎شناس معتقد است ما در همه مراحل زندگي‎مان با يک بحران اساسي روبه ‎رو مي‎شويم و بحران سالمندي، «انسجام دربرابر نااميدي» است. يعني همان‎قدر که سالمندي مي‎تواند دوره شادي و نشاط باشد، ممکن است دوره نااميدي هم باشد، بنابراين حفظ «انسجام» يکي از مهم‎ترين تکاليف ما در اين سن‎ وسال است. انسجام يعني ما احساس «من بودن» را به‎ رغم کاهش يک‎سري توانايي‎هاي جسمي و ذهني حفظ کنيم. وقتي به ‎اقتضاي شرايط، جنبه‌هاي آشناي وجودمان مثل دوستان، سلامت جسماني، هوشياري ذهني و سودمندي اجتماعي را ازدست مي‎دهيم، حفظ‌کردن انسجام خود دشوار مي‎شود اما به‎ روش‎هاي مختلف مي‎توانيم از اين بحران عبور کنيم. حتما شنيده‎ايد که هوشيار نگه‎داشتن ذهن در دوران سالمندي چقدر مفيد و حتي لازم است. با اين تفاصيل، رفتن به دانشکده سالمندي نه ‎تنها کار عجيبي به‎نظر نمي‎رسد که اتفاقا مي‎تواند يکي از تصميم‎هاي خوب ما در دوران سالمندي باشد.
 سوالات و ابهام‎هاي يک ايده خوب
البته هنوز براي سنجيدن خوب و بد اين طرح خيلي زود است. ايده گرچه جالب به‎ نظر مي‎رسد اما چگونگي اجرا شدنش هم مهم است؛ چه سرفصل‎هايي تدريس خواهدشد؟ آيا باتوجه به اين ‎که سالمندان، بازنشسته هستند، تحصيل براي‎شان رايگان خواهد بود؟ متخصصان روان‎شناسي در طول دوران تحصيل کنار دانشجوها خواهند بود تا عوامل مهمي مثل استرس وارد نکردن به سالمندان مشتاق يادگيري، نحوه تدريس مناسب اين گروه سني و حفظ شأن آن‎ها را مديريت کنند؟ از همه‎ مهم‎تر وقتي صحبت از اجراي آزمايشي طرح مي‎شود، حتما نظرات و بازخوردهاي سالمندان هم براي ادامه کار مدنظر قرار خواهد گرفت. شما چه فکر مي‎کنيد؟ تحت چه شرايطي حاضريد به دانشگاه برويد؟ 
نويسنده : الهه توانا | روزنامه نگار

  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره