نماد آخرین خبر

محبت زیادی به کودکان ممنوع!

منبع
باشگاه نجوم ساري
بروزرسانی
محبت زیادی به کودکان ممنوع!

باشگاه نجوم ساري/ يک روانشناس گفت: ابراز محبت به کودکان يک مقوله معمولي است، اما ابراز بيش از حد آن مشکلات بسياري را براي کودکان به وجود مي‌آورد.
مريم صابري پور مشاور و روانشناس کودک درباره ابراز علاقه به کودک اظهار کرد: يکي از شيوه‌هاي تربيتي که امروزه در بسياري از خانواده‌ها به خصوص تک فرزندان ديده مي‌شود، شيوه فرزند پروري آسان گير است که در اين روش والدين با آزاد گذاشتن بيش از حد، پذيرش بي قيد و شرط خواسته‌هاي کودک، نداشتن حد و مرز، کودکان خود را تربيت مي‌کنند.
 وي با اشاره به اينکه محبت کردن به کودک امري دو طرفه است، افزود: محبت کردن به کودک امري دوطرفه است که بايد هم والد و هم کودک از آن لذت ببرند و تصور والدين اين است که هر چقدر محبت يک طرفه و به نفع کودک باشد، مهربان‌تر هستند.
بسياري از والدين به خود سختي‌هاي زيادي مي‌دهند، چند شيفت کار مي‌کنند تا امکانات کافي براي فرزندانشان را فراهم کنند، اما اين کار باعث مي‌شود کودکان پر توقع شوند و انتظار برآورده شدن تمام خواسته هايشان را داشته باشند.
زماني که به کودک زياد توجه شود، آزادي و استقلال از او سلب مي‌شود و کودک قدرت و توان تصميم گيري نخواهد داشت، چراکه والدين به دليل حمايتگري و توجه زياد به جاي کودک تصميم مي‌گيرند و اين کودکان در آينده با مشکلاتي همچون اعتماد به نفس پايين، ناتواناي در انجام امور خود و ترس از شکست مواجه خواهند شد.
وي در خصوص آثار منفي توجه بيش از حد به کودک افزود: کودکاني که بيش از حد مورد توجه والدين خود هستند، قدرت تصميم گيري ندارند، زيرا والدين فرصت فکر کردن براي انجام کارها را از آن‌ها مي‌گيرند و اغلب والدين بر روي کار کودکان نظارت دارند و همين امر باعث مي‌شود کودکان در بزرگسالي ناسازگار شوند و سرکشي کنند.

صابري پور در نهايت گفت: بايد والدين روش‌هاي تربيتي خود را اصلاح کنند و زماني به کودک خود محبت خالصانه داشته باشيد که آن عمل هم براي شما و هم براي کودک لذت بخش باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar