نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
دخترونه زنونه

11 ایده خلاقانه برای ساختن صابون های خانگی معطر

منبع
چطور
بروزرسانی
11 ایده خلاقانه برای ساختن صابون های خانگی معطر

چطور/ يکي از پرکاربردترين محصولات بهداشتي، که معمولا در هر خانه‌اي پيدا مي‌شود، صابون است. تنوع صابون در بازار بسيار زياد است؛ بااين‌حال، اگر دوست داريد خودتان دست‌به‌کار شويد و صابون‌هايي با عطر و طرح سفارشي درست کنيد، اين مطلب را از دست ندهيد! در اينجا ۲۱ ايده ساده اما خلاقانه براي ساخت صابون در خانه را در نظر گرفته‌ايم. با درست‌کردن اين صابون‌ها، نه‌تنها سرگرم مي‌شويد، بلکه مي‌توانيد خلاقيت خود را بروز دهيد و حتي هديه‌هايي خاص و سفارشي درست کنيد!
توجه داشته باشيد که در اين صابون‌هاي دست‌ساز از موادطبيعي و معطر استفاده مي‌کنيم. اين مواد به پوست‌تان آسيب نمي‌رسانند و با محيط زيست هم سازگار هستند. درضمن، برخلاف روش‌هايي که فقط در آنها صابون آماده را ذوب مي‌کنند و در قالب‌هاي مختلف مي‌ريزند، روش‌کار ما اين است که ساخت خود صابون را هم به شما آموزش مي‌دهيم. مي‌توانيد هر روشي را که دوست داريد، انتخاب کنيد.
براي ساخت صابون خانگي، به قلياب صابون‌پزي نياز داريد. اين ماده به سود سوزآور يا هيدروکسيد سديم هم معروف است. از واکنش شيميايي بين قلياب صابون‌پزي و روغن‌هاي مختلف، طي فرايندي به‌نام «صابوني‌شدن»، صابون توليد مي‌شود. گفتني است، در محصول نهايي، قلياب صابون‌پزي باقي‌ نمي‌ماند.
براي ساخت صابون در خانه چهار روش متداول وجود دارد: روش ذوب‌کردن و ريختن، روش سرد، روش گرم و ساخت صابون از خود صابون.

۱. ساخت صابون در خانه با روش ذوب‌کردن و ريختن

اين روش ساخت صابون در خانه ، ساده‌ترين روش تهيه صابون است که در آن صابون آماده را ذوب مي‌کنند و در قالب مي‌ريزند. در اين روش، نيازي به قلياب صابون‌پزي و مواد اوليه نداريد. کافي است صابون معمولي را در مايکروويو يا ديگ دوجداره ذوب کنيد. اگر ديگ دوجداره نداريد، مي‌توانيد خودتان يک ديگ را درون ديگ ديگري جاي دهيد و يک ديگ دوجداره درست کنيد. سپس مخلوط را با اضافه‌کردن عطر، رنگ و مواد افزودني به‌صورت دل‌خواه‌تان درآوريد و در قالب‌ها بريزيد. صابون‌ها پس از سفت‌شدن، آماده استفاده هستند.

۲. ساخت صابون در خانه با روش سرد
اين فرايند کمي پيچيده‌تر است و مدت‌زمان بيشتري نياز دارد. براي تهيه صابون به روش سرد، بايد ابتدا روغن دل‌خواه‌تان را در يک قابلمه (ترجيحا استيل) قرار دهيد تا به‌ اندازه ۱۰۰ فارنهايت گرم شود. طي‌اين‌مدت، قلياب صابون‌پزي را با آب مخلوط کنيد. بعد از گرم‌شدن روغن، مخلوط آب و قلياب صابون‌پزي را به‌تدريج به آن اضافه کنيد و هم بزنيد تا غليظ شود. بعد از اينکه مخلوط غلظت کافي پيدا کرد، مواد افزودني را به آن اضافه کنيد و در قالب بريزيد. ۲۴ ساعت صبر کنيد تا سفت شود.
نکته مهم: صابون تهيه‌شده به اين روش را نمي‌توانيد بعد از سفت‌شدن استفاده کنيد. وقتي سفت شد، آن را در جايي خشک و تميز بگذاريد و ۴ تا ۶ هفته بعد، از آن استفاده کنيد.

۳. ساخت صابون در خانه با روش گرم
طرز تهيه صابون به اين روش مشابه همان روش سرد است، با اين تفاوت که در اينجا به‌جاي اينکه مواد را گرم کنيد و باهم مخلوط کنيد، هم‌زمان مخلوط را روي حرارت مي‌پزيد. خوبي اين روش اين است که صابون بلافاصله پس از سرد و سفت شدن قابل‌استفاده است.

۴. روش ساخت صابون در خانه با استفاده از صابون
در اين روش از صابون‌هاي بي‌کيفيت و بدساخت استفاده مي‌کنند. ابتدا صابون‌ها را خرد کرده و دوباره باهم مخلوط مي‌کنند. اين روش به مواد اوليه نياز ندارد، اما معمولا زمان‌بر و پرزحمت است.

رعايت نکات ايمني
به‌ ياد داشته باشيد که در هنگام درست‌کردن صابون با استفاده از مواد اوليه، بايد نکات ايمني را رعايت کنيد. قلياب صابون‌پزي اگر روي پوست بريزد، آن را مي‌سوزاند. همچنين کار با روغن‌هاي داغ نياز به احتياط دارد. بنابراين درهنگام کار، حتما کودکان يا حيوانات خانگي را از محل دور کنيد. همچنين، از دستکش، پيش‌بند و ساير وسايل ايمني استفاده کنيد و در محيطي اين کار را انجام دهيد که تهويه مناسبي داشته باشد.

ايده‌هاي خلاقانه براي ساخت صابون در خانه
در ادامه، ايده‌هاي خلاقانه‌اي براي ساخت صابون دست‌ساز را به شما ارائه مي‌کنيم.

۱. آميزه‌اي از چوب و خاک

براي ساخت اين صابون از روش سرد استفاده مي‌کنيم. روغن پايهٔ اين صابون از ترکيب روغن‌هايي مانند روغن نارگيل، کلزا (کانولا)، روغن کرچک، روغن کنجد، شي باتر و کره کوکوم، با آهک و روغن هاي معطر مانند روغن حاصل از چوب سدر به دست مي‌آيد. نتيجهٔ کار در اين ايده، صابوني مرمرين به‌رنگ دودي با رايحهٔ مشخص و کاملا مردانه است که در خوش‌بوترين ادکلن‌هاي مردانه يافت مي‌شود. اين محصول مي‌تواند هديه‌اي بسيار مناسب براي آقايان باشد.


۲. صابون با عطر مرکبات

اين صابون را مي‌توانيد با روش ذوب‌کردن و ريختن تهيه کنيد. براي تهيه اين صابون، به‌ مواد اوليه نياز نداريد؛ پس کار بسيار ساده است. پايه صابون‌هاي شيري براي اين صابون بسيار مناسب‌اند. آنها را ذوب کنيد و در قالب بريزيد. براي معطرکردن اين صابون، از اسانس مرکبات و برش‌هاي خشک‌شدهٔ مرکباتي مانند پرتقال استفاده کنيد. اين برش‌ها معمولا سنگين هستند؛ پس آنها را زماني درون پايه صابون بريزيد که صابون شما به‌آرامي سرد شده باشد. در اين مرحله، مخلوط به‌ اندازه کافي غليظ شده است و تکه‌هاي ميوه به کف قالب نمي‌افتند.

۳. صابون لوفا

براي تهيه اين صابون هم مي‌توانيد از روش ذوب‌کردن و ريختن استفاده کنيد. صابون آماده را ذوب کنيد و افزودني‌هاي دلخواه مانند رنگ و عطر را به آن اضافه کنيد، ولي در قالب نريزيد. لوفاها را به‌صورت حلقه‌اي برش بزنيد، به‌طوري‌که درست به اندازه کف قالب شود. سپس صابون ذوب‌شده را روي لوفاها بريزيد. مي‌توانيد قدري اسانس گل رز و رنگ صورتي به پايه‌ اضافه کنيد تا عطر گل رز را بگيرد.

۴. صابون چاي

با اضافه‌کردن برگ‌هاي چاي سبز و روغن علف ليمو به مخلوط صابون پايه، صابوني خواهيد داشت که بوي عطر آن حس پاگذاشتن به‌درون چشمهٔ آبگرم را تداعي مي‌کند. براي افزودن خاصيت درماني به آن، مي‌توانيد از روغن علف ليمو و اکاليپتوس استفاده کنيد.

۵. صابون اسطوخودوس

اين صابون براي رسيدن به آرامش بسيار عالي است، به‌ويژه اگر زماني‌ از آن استفاده کنيد که به چشمهٔ آبگرم مي‌رويد. رايحه اسطوخودوس براي رهايي از استرس فوق‌العاده است.
اگر ترکيب پيچيده‌تري بخواهيد، مي‌توانيد درکنار جوانه‌هاي اسطوخودوس از اسانس پرتقال و نعناع هم استفاده کنيد. اين جوانه‌ها معمولا به‌شکل نقاط سياه و قهوه‌اي کوچکي در صابون ديده مي‌شوند. بنابراين بهتر است آنها را خرد کنيد و در مخلوط بريزيد. ممکن است نياز باشد چند بار اين کار را آزمايش کنيد تا صابون زيبايي داشته باشيد.

 ۶. صابون خشخاش

اين صابون کاملا شبيه يک تکه کيک‌ ليمويي پر از دانه‌هاي خشخاش است. دانه‌هاي خشخاش براي لايه برداري پوست عالي‌ هستند. اين دانه‌ها سلول‌هاي مردهٔ پوست را از بين مي‌برند، آبرساني به پوست مي‌کنند و گردش‌خون زير پوست را بهبود مي‌بخشند. رنگ اين صابون ترکيبي از رنگ روغن هاي گياهي، پرتقال و البته رنگ‌هاي افزودني است. دانه‌هاي خشخاش کمي سنگين هستند؛ پس ابتدا صبر کنيد تا صابون قدري سرد شود که وقتي دانه‌ها را مي‌ريزيد، به کف قالب نيفتند.

۷. صابون شکلاتي

ظاهر و عطر اين صابون کاملا شبيه دسر يا شکلات به نظر مي‌رسد. اين موضوع به‌دليل وجود روغن معطر کاکائو دارچين و پودر کاکائو در آن است. براي تهيه اين صابون از روش ذوب‌کردن و ريختن استفاده کنيد. براي تثبيت رنگ اين صابون به وانيل نياز داريد. يادتان باشد که نمي‌توانيد در همهٔ انواع صابون از وانيل استفاده کنيد؛ زيرا رنگ صابون را به‌ رنگ برنزه يا قهوه‌اي برمي‌گرداند. بااين‌حال در اين مدل صابون که مي‌خواهيد رنگ آن شبيه کيک باشد، مي‌توانيد وانيل بريزيد. در اين صابون بايد لايه‌هاي رنگي مساوي ايجاد کنيد؛ بنابراين با حوصله و مهارت بايد اين کار را انجام دهيد.
نکته مهم: صابون‌هايي را که به شکل خوراکي هستند، از دسترس کودکان دور نگه داريد. ممکن است وسوسه شوند و به‌اشتباه آنها را بخورند.

۸. صابون توپي

اين صابون از ترکيب سادهٔ جوش شيرين، اسيدسيتريک، نشاسته ذرت، رنگ خوراکي و اسانس‌هاي روغني درست مي‌شود. آماده کردن اين صابون ترتيبات خاصي ندارد. بعد از ترکيب اين مواد، آنها را در قالب قرار مي‌دهيد و هر بار که به حمام مي‌رويد، صابون را بيرون مي‌آوريد و از آن استفاده مي‌کنيد.

۹. صابون کريستالي

اين صابون‌هاي زيبا و جادويي به‌خاطر افزودن ميکا و ساير افزودني‌هاي درخشان، ظاهري بسيار زيبا دارند. خوبيِ آن اين است که مي‌توانيد به‌راحتي آن را به‌شکل‌هاي کج‌ومعوج هم برش بزنيد و نياز نيست که حتما شکل خاصي داشته باشد. کافي است آن را به‌صورت بلوري دربياوريد. مراحل برش را در تصاوير مي‌بينيد:
البته شايد اين کار تا حدودي به‌ مهارت بيشتري نياز داشته باشد؛ اما اگر کمي تمرين کنيد و حوصله به خرج دهيد، موفق خواهيد شد.

۱۰. صابون پاستيلي براي کودکان

بچه‌ها عاشق پاستيل هستند. اگر کودکان‌تان حاضر نيستند دست‌هايشان را بشويند، اين صابون‌هاي زيبا ترفندي عالي براي تشويق کودکان به اين کار است. اصل مهم در تهيه اين صابون اين است که از ژلاتين در آن استفاده کنيد. ژلاتين بدون‌ طعم را در صابون پايه بريزيد و سپس مقداري اکليل يا افزودني‌هاي براق و رنگ‌هاي درخشان مخصوص صابون را هم به آن اضافه کنيد. براي اينکه صابون محکم‌تر باشد و حالت لرزان نداشته باشد، ژلاتين بيشتري بريزيد. البته يادتان باشد، صابون پاستيلي به‌سرعت حل مي‌شود و دوام صابون‌هاي معمولي را ندارد؛ بنابراين بايد تعداد بيشتري از آنها را درست کنيد.

۱۱. صابون عسل

اين دستورکار خيلي ساده است و فقط به ۴ ماده اوليه نياز دارد. به روش ذوب‌کردن و ريختن، صابون پايهٔ شيري آماده را ذوب کنيد و سپس عسل خام، رنگ‌ دل‌خواه و مواد معطر را به آن اضافه کنيد. اگر مي‌خواهيد صابوني جذاب و شکيل داشته باشيد، از قالب‌هاي لانه‌زنبوري استفاده کنيد. وجود عسل در شوينده‌ها به‌دليل خاصيت ضدميکروبي‌اش مفيد است و باعث روشن شدن پوست و نيز و شادابي پوست نيز مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره