خراسان/ 37 ساله‌ام و بيشتر اوقات غرق در افکار خودم هستم. ديپلم دارم و درآمدم بد نيست. دوست دارم بيشتر با زن و بچه ام صحبت کنم اما حوصله ندارم. اصلا نمي‌دانم بايد درباره چه چيزي صحبت کنم و ... . لطفا راهنمايي‌ام کنيد.
مخاطب گرامي، اولين و مهم‌ترين قدم براي ارتباط موثر با همسر و فرزندتان، گوش دادن واقعي بدون حواس‌پرتي يا تظاهر به شنيدن است. اين تصوير را که يک ارتباط خوب يعني فقط شما صحبت کنيد، فراموش کنيد. توجه داشته باشيد گوش دادن تمام و کمال به صحبت‌هاي شخص مقابل کار ساده‌اي نيست ولي مهم ترين قدم در بالا بردن قدرت برقراري ارتباط، همين توجه نشان دادن به صحبت است. يک گفت و گوي خوب متشکل از هماهنگي بين گفتن و شنيدن است.
 ارتباطات، جاده‌اي دوطرفه است
سعي کنيد خود را براي نظر مخالف طرف مقابل آماده کنيد تا از استرس و اضطرابي که گهگاه هنگام مکالمه و تلاش براي برقراري ارتباط رخ مي دهد، بکاهيد. به عنوان مثال زماني که شخص مقابل شما خسته است، اصرار به صحبت کردن نکنيد و سعي کنيد او را درک کنيد.
 از جوک و خاطره گفتن کمک بگيريد
خاطره‌ها بسيار قدرتمندند. آن‌ها مغز را فعال و گفت‌و‌گو را جذاب مي‌کنند و ما را اجتماعي نشان مي‌دهند. هر ازچندگاهي براي همسر و فرزند تان از خاطرات جواني يا محل کارتان تعريف کنيد. بد نيست چندتا جوک جديد هم ياد بگيريد.
 براي شروع گفت‌و‌گو آمادگي ذهني داشته باشيد
براي شروع يک گفت‌و‌گو نياز است از قبل موضوعي را آماده کرده باشيد. شما مي‌توانيد درباره خانواده، شغل، روياها و تفريح و سرگرمي صحبت کنيد. با شروع گفت‌وگو و اشتراک‌گذاري اين موضوعات، خواهيد توانست يک مکالمه خوب و دلچسب با موضوعات بسيار زياد داشته باشيد.
 زبان بدن هم تاثيرگذار است
وقتي به طور مثال به همسر خود مي‌گوييد آماده گفت‌و‌گو هستيد اما دست به سينه نشسته‌ايد يا مي‌گوييد در حال گوش دادن هستيد ولي سرتان همچنان در تلفن‌همراه است، يعني هيچ تمايلي به گفت‌و‌گو نداريد. نشانه‌هاي ناگفته و نانوشته، معمولا آشکارتر از چيزي که ما فکر مي‌کنيم، عمل مي‌کنند. هيچ‌وقت فراموش نکنيد در يک ارتباط کلامي موثر، دقت به زبان بدن مانند ارتباط چشمي، محکم ايستادن و ... بسيار مهم است و توجه داشتن يا نداشتن ما را نشان مي‌دهد. شايان ذکر است ارتباط با ديگران، يک مهارت است که با تمرين و تکرار به دست مي‌آيد.
نويسنده : احترام اسماعيل‌زاده | روان شناس‌عمومي

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar