خراسان/ خانم‌هاي عزيز اگر به فکر تغيير پرده اتاق خواب‌تان هستيد و به نقش تاثيرگذار آن بر زيبايي فضا اهميت مي دهيد، ادامه مطلب را از دست ندهيد. انتخاب پرده براي اتاق‌خواب هم مانند هر قسمت ديگري از خانه، بايدها و نبايدهاي خاص خودش را دارد و قوانيني که رعايت آن‌ها الزامي است . در اين مطلب مهم‌ترين آن‌ها را براي شما آورده‌ايم.
 
1- بهترين پارچه براي پرده اتاق خواب

  پارچه‌هاي سبک و نازک چشم‌نوازند اما اگر به‌ دنبال تاريکي مطلق هنگام خواب هستيد، چندان به کارتان نمي‌آيند. اگر تاريکي اتاق براي‌تان مهم است، پرده بلک‌اوت گزينه مناسب شماست.
2- پرده آماده بخريم يا پرده بدوزيم؟|    پرده آماده معمولا ارزان‌تر و بدون اتلاف وقت در اختيارتان قرار مي‌گيرد اما در مقابل، پيدا کردن پرده اندازه و مناسب اتاق دشوارتر است. اگر پرده بدوزيد يا سفارش دوخت بدهيد، پرده‌اي مطابق خواسته‌ها و شرايط اتاق‌تان خواهيد داشت.
3- از پارچه‌هاي چند لايه کمک بگيريد

  با پارچه‌هاي چندلايه طرح‌هاي متنوع و سازگارپذير ايجاد ‌کنيد. پرده‌هاي چندلايه جلوه‌اي زيبا به اتاق مي‌دهند، درحالي‌که خرج زيادي روي دست‌تان نمي‌گذارند. دو نوع پارچه انتخاب کنيد؛ يکي ضخيم و ديگري نازک و شفاف. از دو چوب‌پرده براي آويزان کردن آن‌ها استفاده کنيد. در پايان به طرحي زيبا مي‌رسيد.
4- با پارچه‌هاي کم‌رنگ فضايي آرامش‌بخش ايجاد کنيد

  اتاق خواب مکان آرامش و استراحت است. بنابراين از رنگ‌ها و بافت‌هايي استفاده کنيد که فضايي آرامش‌بخش ايجاد مي‌کنند.
5- پارچه‌هاي طرح‌دار انتخاب  کنيد

خانم‌هاي عزيز اگر اتاق خواب ساده‌اي داريد و مي‌خواهيد تغييري کم هزينه و جذاب داشته باشيد ،پارچه‌هاي طرح و نقش‌‌دار به شما اين امکان را مي‌دهند که جلوه جذاب و متنوعي به اتاق‌هاي ساده، به‌ويژه در خانه‌هاي اجاره‌اي بدهيد.  حواس‌تان به همخواني رنگ پرده‌ها با ديگر لوازم اتاق باشد.
6- با ترکيب جنس و رنگ‌ جلوه‌‌اي دوچندان خلق کنيد

  اگر جلوه بافت و رنگ پارچه را مي‌پسنديد اما نگرانيد که ترکيب آن‌ها در فضايي محدود به اندازه پنجره، انتظارتان را برآورده نکند، بهتر است از رنگ‌ها و پارچه‌هاي خنثي براي ايجاد تعادل استفاده کنيد. اين ايده‌ به‌صرفه است، زيرا مي‌توانيد پارچه‌هاي لوکس را در اندازه کم به‌کار ببريد.
7- بهتر است پرده سقف تا کف را بپوشاند

  اندازه پرده در نماي اتاق نقش مهمي دارد. هرچند از نظر کارکرد، کافي ا‌ست پرده فقط پنجره را بپوشاند اما مماس شدن پرده با کف، نمايي باشکوه ايجاد مي‌کند.
8- از پارچه‌هايي با نقش گل و گياه بهره بگيريد

طرح‌هاي گل‌دار هميشه تأثير خوبي در اتاق خواب ايجاد مي‌کند. در طراحي سنتي از پارچه‌هايي با طرح‌هاي مدرن از گياهان استفاده کنيد.
9- از پرده‌ براي ترکيب رنگ‌ها استفاده کنيد

  پرده‌ نقطه شروع خوبي براي رنگ‌ دادن به اتاق خواب و ترکيب رنگ‌هاست. رنگي را براي پرده‌ها انتخاب کنيد که جلوه برخي رنگ‌ها را در اتاق خواب دوچندان کند.
10- طراحي پرده مناسب اتاق خواب را در نظر داشته باشيد

هرچند نصب پرده‌ها با پليسه‌هاي مدادي کمي دشوار است اما اين پرده‌ها نمايي يکنواخت دارند. همچنين براي جلوگيري از نور و تنظيم ميزان نور ورودي مناسب هستند. اگر براي آويزان کردن پرده از حلقه استفاده مي‌کنيد، بايد اندازه را در نظر بگيريد، چون ممکن است نور بيشتري از حلقه‌ها عبور کند؛ شايد نياز به استفاده از آفتاب‌گير يا پشت‌پنجره‌اي باشد.
نويسنده : مارال مرادي منبع:realhomes

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar