حامی هنر زندگی/ تست تفاهم قبل ازدواج ، تعیین کننده سطح کیفیت زندگی مشترک زوجین در آینده است و همچنین در ارزیابی میزان سازگاری زن و شوهر نیز استفاده می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که زوج‌ها مرتکب می‌شوند این است که در دوران نامزدی یا زمان آشنایی قبل از ازدواج، به تفاوت‌های فرهنگی، سلیقه‌ای یا شخصیت طرف مقابلشان توجه نمی‌کنند. همین امر سبب می‌شود که بعد از گذشت اندک زمانی همین تضادها باعث اختلاف زوجین شود. تست تفاهم قبل ازدواج، کمک می‌کند تا با شناخت بیشتر یکدیگر و کسب آگاهی در مورد جنبه‌های پنهان شخصیت طرف مقابل، بتوانید به انتخاب مناسبی در ازدواج دست یابید. از آنجایی که شناخت پیش از ازدواج رکن اصلی موفقیت در ازدواج است، در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع تست‌های تفاهم قبل ازدواج می‌پردازیم.

مزیت های تست های تفاهم قبل ازداوج
یکی از مولفه‌های اصلی برای ازدواج موفق، شناخت کافی طرفین از یکدیگر است. آمار بالای طلاق، نشان دهنده عدم شناخت کافی طرفین از یکدیگر و عدم انتخاب صحیح همسر می‌باشد. حتی در زمان‌هایی که ازدواج به طلاق ختم نشود، بیش از 30 درصد از زوج‌هایی که در کنار هم زندگی می‌کنند از زندگی زناشویی خود رضایت ندارند. در واقع هیچ لذتی در زندگی وجود ندارد و تنها به دلایل مختلف مانند فرزند، مشکلات مالی، مسائل فرهنگی و... همدیگر را تحمل می‌کنند. انتخاب همسر مناسب کار ساده‌ای نیست. برای اطمینان از انتخاب خود می‌توانید از تست تفاهم قبل ازدواج یا دیگر تست‌های روانشناسی استفاده کنید. این تست‌ها یک معیار تقریبی برای تصمیم گیری در ازدواج به شما می‌دهند.

باید در نظر داشته باشید که این معیارها قطعی نیستند و بهتر است نظر یک متخصص را در مورد نتایج بدست آمده در این تست تفاهم قبل ازدواج جویا شوید. چرا که بسیاری از شاخص‌ها و عوامل تاثیر گذار بر روی زندگی مشترک افراد در این تست‌ها در نظر گرفته نمی‌شود. یک روانشناس مجرب، بر اساس اطلاعاتی که از مشاوره قبل از ازدواج به دست می‌آورد و همچنین نتایج به دست آمده از تست تفاهم قبل ازدواج، شما را در جهت رسیدن به زندگی مشترکی رویایی با کمترین تنش هدایت می‌کند. یادگیری مهارت‌های لازم برای ازدواج موفق کمک می‌کند تا با آمادگی بیشتری به یک زندگی مشترک وارد شوید و بتوانید با کمک هم فراز و نشیب‌های زندگی مشترک را پشت سر بگذارید.

تست تفاهم قبل ازدواج
از تست‌های مهم قبل از ازدواج، می‌توان به تست مایرز-بریگز، تست هارتمن، تست انگیزش و... که براساس روانشناسی ازدواج تدوین شده‌اند، اشاره داشت. در ادامه  یک نمونه تست تفاهم قبل ازدواج که دیدی کلی به شما می‌دهد، آورده‌ایم.

بسته به اینکه شما مخالف یا موافق با گزینه ها هستید <<بله>> یا <<نه>> را در پاسخگویی به سوالات زیر انتخاب کنید:

1- همسرم در جستجوی افکارم بر می‌یاید.
بله / نه

2- همسرم به احساسات من توجه دارد.
بله / نه

3- اغلب احساس نم‌یکنم مرا کنار گذاشته است.
بله / نه

4- ما با هم تفاهم داریم.
بله / نه

5- به حرف یکدیگر گوش می‌دهیم.
بله / نه

6- به عقاید یکدیگر احترام می‌گذاریم.

پاسخ به این تست تفاهم قبل ازدواج: بله / نه

7- نسبت به یکدیگر مهربان هستیم.
بله / نه

8- احساس می‌کنم همسرم به خوبی از من مراقبت می‌کند.
بله / نه

9- برای آنچه می‌گویم اهمیت قائل است.
بله / نه

10- در تصمیماتی که می‌گیریم، نظر من مهم است.

11- در رابطه زناشویی ما، عشق زیادی وجود دارد.
بله / نه

12- ما به راستی به یکدیگر علاقه مند هستیم.
بله / نه

13- من دوست دارم فقط با همسرم وقت بگذرانم.
بله / نه

14- ما دوستان خوبی هستیم.
بله / نه

15- حتی در زمان‌های سخت، ما همدل هستیم.
پاسخ به این تست تفاهم قبل ازدواج: بله / نه

16- همسرم نسبت به دیدگاه من، با ملاحظه رفتار می‌کند.
بله / نه

17- از نظر جسمانی برای همسرم جذاب هستم.
بله / نه

18- همسرم نسبت به من توجه نشان می‌دهد.
بله / نه

19- من در زندگی همسرم جای محکمی دارم.
بله / نه

20- همسرم مرا تحسین می‌کند. 
بله / نه

امتیاز دهی تست تفاهم قبل از ازدواج
لازم است زوجین هر دو به این تست به صورت جداگانه پاسخ دهند. اگر  کمتر از 9 پاسخ درست به این سوالات  در تست تفاهم قبل ازدواج داده‌اید بدین معناست که به اندازه کافی در رابطه زناشویی که دارید احساس رضایت نمی‌کنید و باید برای افزایش محبت و صمیمت با همسرتان رابطه‌ای خلاق و فعال داشته باشید. توصیه می‌کنیم اگر کمتر از 7 پاسخ بله به این سوالات دادید، در انگیزه‌های ازدواج خود تجدید نظر کرده و برای داشتن یک ازدواج موفق به متخصص مراجعه نمایید. در جلسات مشاوره، آینده هر ازدواجی تا حدودی قابل پیش بینی است. پس پیش از آنکه قدم‌های اشتباه بردارید و درگیر روابط عاطفی که محکوم به شکست هستند شوید، بهتر است از خدمات مشاوره روانشناسی استفاده کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar