حامي هنر زندگي/ تست تفاهم قبل ازدواج ، تعيين کننده سطح کيفيت زندگي مشترک زوجين در آينده است و همچنين در ارزيابي ميزان سازگاري زن و شوهر نيز استفاده مي‌شود. يکي از بزرگ‌ترين اشتباهاتي که زوج‌ها مرتکب مي‌شوند اين است که در دوران نامزدي يا زمان آشنايي قبل از ازدواج، به تفاوت‌هاي فرهنگي، سليقه‌اي يا شخصيت طرف مقابلشان توجه نمي‌کنند. همين امر سبب مي‌شود که بعد از گذشت اندک زماني همين تضادها باعث اختلاف زوجين شود. تست تفاهم قبل ازدواج، کمک مي‌کند تا با شناخت بيشتر يکديگر و کسب آگاهي در مورد جنبه‌هاي پنهان شخصيت طرف مقابل، بتوانيد به انتخاب مناسبي در ازدواج دست يابيد. از آنجايي که شناخت پيش از ازدواج رکن اصلي موفقيت در ازدواج است، در اين مقاله قصد داريم به بررسي انواع تست‌هاي تفاهم قبل ازدواج مي‌پردازيم.

مزيت هاي تست هاي تفاهم قبل ازداوج
يکي از مولفه‌هاي اصلي براي ازدواج موفق، شناخت کافي طرفين از يکديگر است. آمار بالاي طلاق، نشان دهنده عدم شناخت کافي طرفين از يکديگر و عدم انتخاب صحيح همسر مي‌باشد. حتي در زمان‌هايي که ازدواج به طلاق ختم نشود، بيش از 30 درصد از زوج‌هايي که در کنار هم زندگي مي‌کنند از زندگي زناشويي خود رضايت ندارند. در واقع هيچ لذتي در زندگي وجود ندارد و تنها به دلايل مختلف مانند فرزند، مشکلات مالي، مسائل فرهنگي و... همديگر را تحمل مي‌کنند. انتخاب همسر مناسب کار ساده‌اي نيست. براي اطمينان از انتخاب خود مي‌توانيد از تست تفاهم قبل ازدواج يا ديگر تست‌هاي روانشناسي استفاده کنيد. اين تست‌ها يک معيار تقريبي براي تصميم گيري در ازدواج به شما مي‌دهند.

بايد در نظر داشته باشيد که اين معيارها قطعي نيستند و بهتر است نظر يک متخصص را در مورد نتايج بدست آمده در اين تست تفاهم قبل ازدواج جويا شويد. چرا که بسياري از شاخص‌ها و عوامل تاثير گذار بر روي زندگي مشترک افراد در اين تست‌ها در نظر گرفته نمي‌شود. يک روانشناس مجرب، بر اساس اطلاعاتي که از مشاوره قبل از ازدواج به دست مي‌آورد و همچنين نتايج به دست آمده از تست تفاهم قبل ازدواج، شما را در جهت رسيدن به زندگي مشترکي رويايي با کمترين تنش هدايت مي‌کند. يادگيري مهارت‌هاي لازم براي ازدواج موفق کمک مي‌کند تا با آمادگي بيشتري به يک زندگي مشترک وارد شويد و بتوانيد با کمک هم فراز و نشيب‌هاي زندگي مشترک را پشت سر بگذاريد.

تست تفاهم قبل ازدواج
از تست‌هاي مهم قبل از ازدواج، مي‌توان به تست مايرز-بريگز، تست هارتمن، تست انگيزش و... که براساس روانشناسي ازدواج تدوين شده‌اند، اشاره داشت. در ادامه  يک نمونه تست تفاهم قبل ازدواج که ديدي کلي به شما مي‌دهد، آورده‌ايم.

بسته به اينکه شما مخالف يا موافق با گزينه ها هستيد <<بله>> يا <<نه>> را در پاسخگويي به سوالات زير انتخاب کنيد:

1- همسرم در جستجوي افکارم بر مي‌يايد.
بله / نه

2- همسرم به احساسات من توجه دارد.
بله / نه

3- اغلب احساس نم‌يکنم مرا کنار گذاشته است.
بله / نه

4- ما با هم تفاهم داريم.
بله / نه

5- به حرف يکديگر گوش مي‌دهيم.
بله / نه

6- به عقايد يکديگر احترام مي‌گذاريم.

پاسخ به اين تست تفاهم قبل ازدواج: بله / نه

7- نسبت به يکديگر مهربان هستيم.
بله / نه

8- احساس مي‌کنم همسرم به خوبي از من مراقبت مي‌کند.
بله / نه

9- براي آنچه مي‌گويم اهميت قائل است.
بله / نه

10- در تصميماتي که مي‌گيريم، نظر من مهم است.

11- در رابطه زناشويي ما، عشق زيادي وجود دارد.
بله / نه

12- ما به راستي به يکديگر علاقه مند هستيم.
بله / نه

13- من دوست دارم فقط با همسرم وقت بگذرانم.
بله / نه

14- ما دوستان خوبي هستيم.
بله / نه

15- حتي در زمان‌هاي سخت، ما همدل هستيم.
پاسخ به اين تست تفاهم قبل ازدواج: بله / نه

16- همسرم نسبت به ديدگاه من، با ملاحظه رفتار مي‌کند.
بله / نه

17- از نظر جسماني براي همسرم جذاب هستم.
بله / نه

18- همسرم نسبت به من توجه نشان مي‌دهد.
بله / نه

19- من در زندگي همسرم جاي محکمي دارم.
بله / نه

20- همسرم مرا تحسين مي‌کند. 
بله / نه

امتياز دهي تست تفاهم قبل از ازدواج
لازم است زوجين هر دو به اين تست به صورت جداگانه پاسخ دهند. اگر  کمتر از 9 پاسخ درست به اين سوالات  در تست تفاهم قبل ازدواج داده‌ايد بدين معناست که به اندازه کافي در رابطه زناشويي که داريد احساس رضايت نمي‌کنيد و بايد براي افزايش محبت و صميمت با همسرتان رابطه‌اي خلاق و فعال داشته باشيد. توصيه مي‌کنيم اگر کمتر از 7 پاسخ بله به اين سوالات داديد، در انگيزه‌هاي ازدواج خود تجديد نظر کرده و براي داشتن يک ازدواج موفق به متخصص مراجعه نماييد. در جلسات مشاوره، آينده هر ازدواجي تا حدودي قابل پيش بيني است. پس پيش از آنکه قدم‌هاي اشتباه برداريد و درگير روابط عاطفي که محکوم به شکست هستند شويد، بهتر است از خدمات مشاوره روانشناسي استفاده کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar