ني ني سايت/ کسانيکه به تازگي پدر شده اند، بهتر است بدانند مسائلي در خصوص مادر نوزادشان وجود دارد که بايد از آنها آگاهي داشته باشند. تغييرات هورموني، عدم اعتماد به نفس در تواناييهايي که يک مادر بايد داشته باشد و محروميت از خواب خوب و کامل، منجر به تغييراتي در رفتار همسر شما مي شود و باعث مي شود تغييراتي را در خلق و خوي او بوجود بياورد.
بنابراين، تازمانيکه احساسات و رفتار او به زمان قبل از بارداري برگردد و به همان عشق قدمي شما تبديل شود، از گفتن اين جملات به او خودداري کنيد:
 
1-چرا نبايد بگوييد " نمي تواني بچه را ساکت کني؟"
آنچه مادر به احتمال زياد فکر مي کند : تو نمي تواني؟ مگر اين بچه تو هم نيست. به جاي اين جمله، چرا به جاي اين جمله به او پيشنهاد کمک نمي کنيد و سعي نمي کنيد که گريه نوزاد تان را آرام کنيد اگر تصور مي کنيد کار آساني است. 
 
2-چرا نبايد بگوييد " امشب من خيلي خسته هستم و نمي توانم به تو کمک کنم"
آنچه مادر به احتمال زياد فکر مي کند : من از صبح تا الان در حال شير دادن به بچه، عوض کردن پوشک او، آرام کردن و خواباندنش بودم و اميدوار بودم به لحظه اي که تو از در مي رسي و در نگهداري او به من کمک مي کني. من هم به استراحت نياز دارم. نياز دارم تا حداقل به مدت 10 دقيقه به حمام بروم. نياز دارم تا احساس کنم که دوباره خودم هستم. بنابراين لطفا بچه را نگه دار.
 
3-چرا نبايد بگوييد " بازي کردن با نوزاد در طول روز بايد زيبا باشه  "
آنچه مادر به احتمال زياد فکر مي کند: بله اين زيبا است. من عاشق اوهستم اما بهتر است بداني که کار خيلي سختي است. من فقط با او بازي نمي کنم. از او مراقبت مي کنم. نيازهاي ضروريش را برطرف مي کنم. به او غذا مي دهم، ترو خشکش مي کنم، آرامش مي کنم، آروغش را برطرف مي کنم، او را در آغوش ميگيرم، با او صحبت مي کنم و او را مي خوابانم. من معلم، پرستار ، بهترين دوست و محافظ او هستم. اين زيبا است اما خيلي خسته کننده است.
 
4-چرا نبايد بگوييد" چرا بهش شير خشک نمي دهيم؟"
آنچه به احتمال زياد مادر تصور مي کند: نکند فکر مي کني بهتر از من به فکر بچه هستي که اين پيشنهاد را مي دهيد. اما اينطور نيست. تو از احساس من در خصوص شير دادن به بچه حمايت نکردي اما من مي خواهم شير خودم را به او بدهم مطمئن باش که اين کار سختيه. اين کار درچند هفته اول واقعا به من صدمه ميزنه و  اينکه شير دادن در طول شب خيلي من را اذيت ميکند اما اين به اين معنا نيست که من دوست ندارم ديگر به او شير بدهم.
به جاي اينکه شيشه شير را هر بار که من در هنگام شير دادن، شکايت مي کنم مقابل صورت من تکان بدهي،  راهي را پيدا کن که به من در هنگام شير دادن کمک کند. اگر من از درد سينه هايم شکايت ميکنم، براي چند دقيقه بچه را بگير تا من به حمام بروم کمي بدن خود را در وان آب خيس کنم. اين کار به کاهش درد سينه هاي م کمک مي کند. اگر من خسته هستم، دليلش اين است که تمام شب را بيدار ماندم. بنابراين بچه را بگير تا من کمي استراحت کنم.
 
5-چرا نبايد بگوييد " تمام طول روز چه کار مي کنيد"
آنچه به احتمال زياد مادر تصور مي کند: اوه چه سوال هوشمندانه اي؟! سپاسگزارم از اينکه تا اين اندازه براي من ارزش قائل هستي. فراموش کرده بودم زمانيکه من به مدت 1 ساعت در حمام بودم درحاليکه تو داشتي بچه را آرام ميکردي،به او شير مي دادي، آروغش را مي گرفتي و پوشکش را تعويض مي کردي. 
 
6-چرا نبايد بگوييد" مادر من فکر مي کنه...."
آنچه به احتمال زياد مادرتصور مي کند: دوست ندارم سوء تفاهم بوجود بيايد اما وافعا براي من مهم نيست که مادر تو چه فکري ميکند. من نمي توانم از حالات چهره متوجه بشوم که او تصور مي کند تمام کارهايي که من انجام مي دهم اشتباه است. براي من مهم نيست. او بچه هاي خودش را بزرگ کرده است و حالا نوبت ما است که بچه خودمان را بزرگ کنيم.
 
7-چرا نبايد بگوييد " پس کي مي خواي وزن خودت رو کم کني" 
آنچه به احتمال زياد مادر تصور مي کند: من موفق شدم نوزادمون رو سالم به دنيا بياورم و به خوبي اين کار را انجام دادم. بايد مدتي صبر کنم تا رحمم به اندازه قبلي خود برگردد . به هرحال متشکرم از  سوالي که پرسيدي و از اعتماد به نفسي که به من مي دهيد. آگاهي پيدا کردم که متوجه تغييرات بدن شدي؟ ترکهاي بارداري روي شکمم هم ديدي؟
 
8-چرا نبايد بگوييد" کارهايي که انجام مي دهيد خيلي سخته؟"
آنچه به احتمال زياد مادر تصور مي کند: احساس مي کنم داري با من شوخي مي کني. بله درسته. شما تمام مدت روز بيرون از منزل کار مي کنيد و من تمام روز با يک ليوان آبميوه روي کاناپه نشسته ام و بچه هم روي سينه ام خوابيده است. اما پنج دقيقه قبل مشغول تميز کردن لباسهاي کثيف او بودم، پوشک کثيف او را تعويض مي کردم و به او شير مي دادم و تلاش ميکرم تا او را بخوابانم. چيزي که در حال حاضر مي بيني اولين فرصتي است که من براي نشستن بدست آورده ام.  بنابراين خواهش ميکنم اين سوال خنده آور را از من نپرس. من آنقدر خسته هستم که حتي به اين شوخي هم نمي توانم بخندم.
درسته اينها جملاتي هستند که شما پدران جديد به خود اجازه مي دهيد و به همسر خود مي گوييد اما از عواقب آن آگاهي نداريد. در عوض اين جملات به او بگوييد که چقدر مادر خوبي است و چه کار بزرگي را انجام مي دهد و بچه شما چقدر خوشبخت است که همچين مادري دارد. لطفا اين جملات را به او بگوييد. او آنقدر خسته است که حتي نمي تواند آنها را بشنود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar