نمناک/ اگر در هر فرصتي به سراغ اينستاگرام و شبکه هاي مجازي مي رويد و صفحات زندگي ديگران را بالا و پائين مي کنيد بدانيد که تنها نيستيد. اما آيا تاکنون فکر کرده ايد که تصويري که ديگران از زندگي به ظاهر شاد خود در اينستاگرام به اشتراک مي گذارند چه تاثيري بر زندگي و طرز فکر شما مي گذارد؟ در اين بخش از خانواده با عوارض مقايسه کردن زندگي خود با اينستاگرام بيشتر آشنا مي شويد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اينستاگرام به عنوان بدترين شبکه اجتماعي براي شادابي روان و سلامت افراد در فضاي مجازي است. در صورتي که اين نرم افزر بر اساس اشتراک گذاري عکس جهت بيان هويت و شخصيت فرد است اما با سطح بالايي از خشم، ناراحتي، افسردگي و ترس از فراموش شدن همراه شده است.
متخصصين و روانشناسان، در مورد جواناني که بيش از دو ساعت در شبانه روز وقت خود را در در شبکه هاي اجتماعي سپري مي کنند، استرس و ناراحتي بيشتري را گزارش کرده اند.
افرد با به اشتراک گذاشتن تصاوير شخصي و جزئيات زندگي خود، حق سرک کشيدن را به ديگران در زندگي خود مي دهند. با وجود اينکه مي دانيم مقايسه کردن کار اشتباهي است اما ناخودآگاه اين رفتار سمي را در زندگي انجام مي دهيم.
هنگامي که افراد ، ديگران را مدام در حال گشت و گذار، تفريح و مهماني مشاهده مي کنند، احساس سرشگستگي و افسردگي مي کنند چرا که تصور مي نمايند زندگي آنها از دست رفته و فراموش شده استدر حاليکه ديگران از زندگي خود لذت مي برند. اين احساس باعث ايجاد مقايسه و نااميدي در کاربران اينستاگرامي شده است.
در بسياري از شبکه هاي اجتماعي نظير اينستاگرام، برخي از پست ها غير واقعي هستند و افراد با گذاشتن نقابي بر زندگي خود تنها سعي در اغزاق و بزرگ نمايي شادي هاي خود مي کنند. به همين دليل کاربران با مشاهده تصاويري که اغلب به طور حرفه اي فتوشاپ و ويرايش، زيبا شده اند اعتماد به نفس خود را از دست مي دهند.

واقعيت اينستاگرام چيست؟
اين جمله معروف را تاکنون شنيده ايد که مي گويد:باطن زندگي خود را با ظاهر زندگي ديگران مقايسه نکنيد! برخي از افراد ارتباط خود را با نامزد يا همسرشان در شبکه هاي مجازي نشان مي دهند تا خوشبختي خود را اعلام کنند. البته که اين نوع زندگي بسيار ايده آل است و بسياري از ما با ديدن اين افراد احساس بدي به زندگي خود پيدا مي کنيم.
گاه به سختي مي توان خود را از دنبال کردن زندگي ديگران دور کرد. شايد به اندازه اي گرفتار شده ايد که راه فراري نداريد، يکي از تبعات گرفتار شدن در اين چرخه همگاني، مقايسه کردن است.هيچ کدام از کاربراني که زندگي آنها را در اينستاگرام دنبال مي کنيد در زندگي شما وجود ندارند همانطور که شما از واقعيت زندگي آنها اطلاعي نداريد.به طور کلي هيچ فردي تمايل به نشان دادن لحظات ناراحتي خود در اينستاگرام نيستو نمي خواهد افسردگي خود را به اشتراک بگذارد تا همه از آن مطلع شوند.در زندگي هر انساني لحظات تلخ و شيرين وجود دارد که آنها را از يکديگر متمايز مي سازد.
بنابراين اگر فردي را مي بينيد که هر روز تفريحات و مهماني ها و لحظات عاشقانه خود را به اشتراک مي گذارد بدانيد که اين لحظات براي شما نيز وجود دارد، کافيست که به زندگي خود دقت بيشتري داشته باشيد و به آن توجه کنيد. به عبارت ديگر سرک کشيدن و غبطه خوردن به زندگي ديگران، جز خراب کردن زندگي خود و نااميدي فايده ديگري ندارد.
تحقيقات نشان مي دهد که هرچه سن افراد براي استفاده از اين پلتفرم پائين باشد ميزان افسردگي، اضطراب و تشويش در مورد آن افزايش مي يابد.
امروزه استفاده از اينترنت، و عضويت در شبکه هاي مجازي، به بخشي از زندگي تبديل شده است، بنابراين بهتر است از دوران کودکي و به خصوص دوران تحصيل، استفاده درست از آن را به کودکان بياموزيد تا زمان استفاده از آن را به حداقل رساندن و کنترل بهتري روي فرزندان داشته باشيد.
بهتر است استفاده از گوشي هاي هوشمند را به حداقل برسانيد و رفت و آمد و گپ زدن با خانواده و دوستان را به شبکه هاي اجتماعي ترجيح دهيد.

تاثير اينستاگرام در زندگي:
ايجاد توقعات غيرواقعي
هيچ انساني کاملو ايده آل نيست. اما از آنجا که افراد تنها خوبي ها و امتيازات خود را به نمايش مي گذارند، شما ناخودآگاه روياي يک همسر ايده آل و بي عيب را در ذهن خود پرورش مي دهيد. متاسفانه بسياري از افراد با غرق شدن در روياهاي خود به سختي با واقعيت هاي زندگي برخورد مي کنندو نمي توانند زندگي را با کم و کاستي هايش بپذيرند. بنابراين فرصت هاي واقعي و زيباي خود را از دست مي دهند.

احساس حسادت و نارضايتي
با مشاهده زندگي ديگران برخي افراد معيارهاي خود را تغيير مي دهندو ناخدآگاه انتظارات آنها از همسرشان عوض مي شود و در صورتي که برآورده نشود منجر به عصبانيت و نارضايتي مي گردد. در حاليکه دليل منطقي براي براي اين حس بد وجود ندارد .
به طور مثال همسر شما با امکاناتي که دارد شما را در روز تولدتان غفلگير مي کند اما شما با مقايسه تولد خود با تولدهاي اينستاگرامي که هداياي لاکچري و در رستوران رد و بدل مي شود جشن خود را خراب مي کنيد و ادامه ماجرا که خود بهتر مي دانيد.
بنابراين اجازه مي دهيد که لذت زندگي خود به راحتي تحت تاثير مقايسه با زندگي افرادي قرار بگيرد که ممکن است غير واقعي باشد.

عصبانيت و نارضايتي
خيلي زود از دست همسرتان خشمگين و ناراحت خواهيد شد. زيرا تصاوير اينستاگرامي بسيار زيباتر و ايده آل به نظر مي رسد، حتي پست هايي که ربطي به رابطه شما ندارد مي تواند حالت مقايسه اي در شما ايجاد کند.
شما از دست همسرتان شاکي مي شويد زيرا مانند آنها رفتار نمي کند.
مشکلات خاصي که ممکن است بر رابطه ي شما و همسرتان اثر بگذارند شامل اين موارد مي شوند:از دست همسرتان شاکي و عصباني مي شويد که چرا شبيه آنچه در تصاوير مي بينيد نيست يا مانند آنها رفتار نمي کند. به همين دليل حس بدي نسبت به همسر خود پيدا مي کنيد و به جاي بودن در کنار او و لذت بردن از زندگي خود، به مقايسه او با ديگران مي پردازيد و ايجاد مشکل مي کنيد.

دور شدن دوستان از شما
اگر مدام در حال سرک کشيدن به زندگي ديگر زوج هاي اينستاگرامي باشيد و از تمام لحظات زندگي آنها اطلاع کسب کنيد به طور مداوم در حضور خانواده و دوستان در مورد آنها سخن خواهيد گفت. به تدريج دوستان و خانواده از شما دور مي شوند زيرا هيچ کسي دوست ندارد با فردي معاشرت کند که دائم درباره ديگران صحبت مي کند و در حال مقايسه و حسادت است.

تاثير اينستاگرام در روابط زناشويي
همانطور که ذکر کرديم اينستاگرام و ساير شبکه هاي مجازي مي توانند باعث نااميدي و افسردگي شوند چرا که توقعات غير واقعي، حسادت هاي بي دليل و مقايسه کردنها مي تواند باعث ايجاد فاصله در روابط زن و شوهر شوند و حتي کار به اختلاف و مشاجره بکشد.
به عبارت ديگر با نگاه تحقيرآميز نسبت به همسر خودتمايل شما به او کمتر مي شودو ارتباط صميمي شما به تدريج کمرنگ شده و دچار مشکل مي شويد.
ارتباط موثر، کليد يک رابطه ي شاد و سالم است که موجب رضايت هر دو طرف در رابطه مي شود. عدم ارتباط منجر به ايجاد بسياري از مشکلات مي شود. زن و شوهر بايد بتوانند در فرصت هاي مناسب و به دور از استرس و عجله، با يکديگر درباره احساسات، انتظارات، دلخوري و نيازهاي خود به دور از مقايسه، تحقير يا سرزنش صحبت کنند.
اجازه ندهيد باورها و ارزش هاي شما تحت تاثير زندگي ديگران قرار بگيرد. بنابراين لازم است گاهي با دور شدن از اين فضا، واقعيت هاي زندگي خود را از زاويه ديد خود و همسرتان ببينيد.
با اين کار فرصت بيشتري براي باهم بودن در کنار عزيزاني داريد که شما را با تمام معايب و محاسن دوست دارند. علاوه براين مدام براي خود يادآر شويد که بيشتر تصاويري که ديگران از زندگي خود به نمايش مکي گذارند به دور از واقعيت است و زندگي حقيقي آنها چيز ديگري است تا با عدم مقايسه زندگي را به کام خود و اعضاي خانواده تلخ نکنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar