نمناک/ تميز کردن لکه هاي سفيد شيرآلات مي تواند يک چالش روزمره باشد. رسوبات آب سخت که توسط مواد معدني موجود در آب ايجاد مي شود به تدريج روي شير آلات جمع مي شوند و راه خروجي آب را مسدود مي کنند. اين رسوبات علاوه بر انسداد خروج آب، مي توانند عملکرد وسايل را نيز مختل کنند.
به منظور تميزي شيرآلات و عملکرد صحيح آن ها بهتر است مرتبا رسوبات آب سخت را تميز کنيد. نيازي به خريد محصولات تميز کننده خاصي نداريد و براي پاک کردن جرم و رسوب شير آلات هرگز از پاک کننده هاي اسيدي و شيميايي مانند جوهر نمک، وايتکس و سيم هاي ظرفشويي استفاده ننماييد زيرا اينگونه مواد پوشش نيکلي شيرآلات را از بين برده و آن ها کدر مي نمايد.
براي حذف رسوبات آب سخت از شير آلات از راهکارهايي که در اين بخش از سبک زندگي و خانه داري ارائه مي کنيم، کمک بگيريد و به راحتي شيرآلات خود را ماننند روز اول تميز و براق نماييد.

حذف رسوبات آب سخت از شير آلات
شيرآلات آشپزخانه و حمام تمايل دارند تا رسوبات آب سخت را به سرعت جمع آوري کنند و باعث شوند تا شير آب نسبتا جديد خانه را، قديمي و ناخوشايند نشان دهند. با تميز کردن روزمره مي توانيد از اين امر پيشگيري کنيد بدين منظور مي توانيد با کمک سرکه، به نرم شدن لايه آب سخت کمک کنيد.
پارچه اي تميز را در سرکه بخيسانيد و روي شيرآلات قرار دهيد و مطمئن شويد که دستمال با تمام رسوبات آب سخت تماس مستقيم دارد.
حداقل 30 دقيقه و يا در حالت ايده آل 60 دقيقه صبر کنيد.
پارچه را برداشته و با استفاده از يک اسفنج نرم شير آب را تميز کنيد و روي مناطقي که بيشترين انباشت رسوبات را دارند تمرکز کنيد. اين سه مرحله را در صورت نياز تکرار کنيد تا تمام رسوبات سخت از بين بروند.
به منظور پيشگيري از خراشيدن شيرآب، از پد يا اسفنجي نرم و آب فراوان استفاده کنيد زيرا اگر اسفنج خشک باشد باعث خراشيده شدن شيرآلات خواهد شد.

حذف رسوبات از فيلترهاي هواساز شيرآلات
اگرچه رسوبات آب سخت در هواساز شيرآلات قابل مشاهده نيست اما مي تواند برجريان آب تاثير بگذارد. هر زمان حس کرديد که آب همانند گذشته جريان ندارد يا فشار آب همانند يک اسپري نامنظم در جريان است، به احتمال زياد هواساز شيرآلات مسدود شده است.
با استفاده از يک پنس، هواساز شيرآلات را با احتياط خارج کنيد تا باعث خراشيدن و خرابي دندانه هاي آن نشود. در بيشتر موارد، لازم است آن ها را در جهت عقربه هاي ساعت بچرخانيد تا شل شوند.
با توجه به چگونگي قرار گرفتن قطعات در يکديگر، هواساز را جدا کنيد.
قسمت هاي هواساز را حداقل به مدت 30 دقيقه و بهتر است يک شب در سرکه خيس کنيد.
از يک برس کوچک يا مسواکي قديمي براي پاک کردن رسوبات از هواساز استفاده کنيد.
تمام قسمت هاي هواساز را به خوبي با آب شستشو دهيد.
پس از اتمام کار، هواساز را به همان ترتيب قبلي جمع کنيد.
هواساز را دوباره به شيرآب پيچ کنيد و جريان آب را آزمايش کنيد.
 
تميز کردن رسوب شيرآلات با آب ليمو:
براي حذف رسوبات آهکي روي شيرآلات از يک ليموي نصف شده يا آبليمو کمک بگيريد و شيرآلات را تميز کنيد. اگر شيرآلات شما از جنس کرومي، برنجي يا مسي است، مي توانيد پارچه اي را به آبليمو آغشته نموده و روي شيرآلات بکشيد و يا ليمو ترش تازه را از وسط نصف کنيد و مستقيم بر روي شيرآلات بکشيد.
اسيد سيتريک موجود در ليمو به راحتي مواد معدني را از بين مي برند. بعد از انجام اين کار، شير يا دوش را بشوئيد وبا پارچه خشک کنيد.

تميز کردن هر روز شيرآلات با صابون:
از محلول آب و صابون براي شستشوي شيرآلات استفاده کنيد. اين شستشو مداوم و روزانه باشد نتيجه ي خوبي خواهيد گرفت. استفاده از محلول آب و صابون به شيرآلات ضرري نمي رساند و رنگ طبيعي آنها را حفظ مي کند و باعث براق شدن مي شود. با استفاده از اسکاج هاي نرم و اسفنجي محلول آب و صابون را روي شيرآلات بماليد تا تميز شده و خطي روي آن ها ايجاد نشود.

تميز کردن شيرآلات با استفاده از جوش شيرين:
براي تميز کردن شيرآلات مي توانيد از جوش شيرين نيز استفاده نماييد. براي از بين بردن جرم شيرآلات به وسيله جوش شيرين، اينگونه عمل کنيد:
در يک ظرف يک تا دو قاشق غذاخوري (پانزده تا سي ميلي ليتر) مايع ظرف شويي بريزيد و به آن دو ليوان آب گرم بيافزاييد و مواد را مخلوط کنيد. اسفنج ظرف شويي را به مواد آغشته نموده و به صورت دوراني بر روي شير بکشيد.
حالا مقداري جوش شيرين را در ظرفي ديگر بريزيد و چند قطره به آن آب اضافه کنيد تا حالتي خميري به خود بگيريد.با مسواکي را آغشته به خمير جوش شيرين شيرآلات رسوب گرفته را تميز کنيد تا رسوبات از سطح شيرآلات کنده شوند.
با نخ دندان درزهاي شير را تميز کنيد، سپس سطح شير را به خوبي با آب سرد بشوييد و با يک پارچه حوله اي به خوبي خشک کنيد.

تميز کردن شيرآلات با استفاده از الکل:
الکل يک ماده طبيعي براي رسوب گيري است. براي از بين بردن رسوب شيرآلات با الکل:
يک پنبه را به الکل آغشته کنيدو بر روي رسوب شيرآلات بکشيد. چند دقيقه اين کار را تکرار کنيد.
شما مي توانيد الکل را روي شيرآلات اسپري کرده و سپس با مسواک شيرآلات آغشته به الکل را بشوييد.
پس از اين کار شيرآلات را تميز شسته و خشک کنيد.

نظافت شيرآلات توالت، سينک ظرفشويي، وان و دوش حمام
تکنيک هاي از بين بردن رسوبات آب سخت از توالت، سينک ظرفشويي، يک وان ميناکاري شده يا دوش سراميکي مشابه هستند. رسوبات همه آن ها بسيار سخت است اما مي توان توسط ابزارهاي فلزي يا اسکرابرهاي ساينده آن ها را خراشيده و پاک کرد.
براي ازبين بردن رسوبات آب سخت از اين سطوح، سرکه يا مخلوطي از سرکه و بوراکس تهيه کنيد و سپس با اسفنج، پد يا برس اسکراب که باعث خراشيدن شيرآلات نشود، آن ها را اسکراب کنيد. حتي ميتوانيد از کاغذ سنباده فوق العاده ظريف يا پشم استيل چهار صفراستفاده کنيد.

در آخر و نتيجه نگرفتن از راه هاي طبيعي اين روش را امتحان کنيد:
چنانچه در نمناک اشاره کرده ايم در صورت جواب نگرفتن از راه هاي بالا، از حلال کلسيم استفاده کنيد؛ استفاده از اين ماده بايد با دقت بالايي انجام شود و مضر است. قبل از انجام اين روش ابتدا دستکشي پلاستيکي بپوشيد.
درون ظرفي ماده حلال را ريخته و با مقدار مساوي از آب مخلوط نماييد. براي اغلب شيرها مقدار دو قاشق از آب و دو قاشق از حلال کلسيم کافي است.
مخلوط را در کيسه اي پلاستيکي بريزيد و کيسه را با دقت به دور شير بپيچيد، به طوري که شير به صورت کامل درون کيسه قرار بگيرد.
پس از گذشت يک يا دو ساعت کيسه نايلوني را با دقت برداريد و با يک اسفنج سطح شير را به صورت ملايم، پاک کنيد تا سطح شير به صورت کامل تميز شود. سپس با دستمالي حوله اي سطح شير را به صورت دوراني تميز کنيد تا شير براق شود.

جلوگيري از رسوبات آب سخت روي شيرآلات
اگر رسوبات آب سخت مشکلات مختلفي را ايجاد کرده است و از تميز کاري خسته شده ايد، نصب يک سيستم تصفيه آب براي منزل مي تواند چاره کار باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar