نمناک/ اکثر انسان ها در بعضي از لحظات زندگي دروغ مي گويند . فهميدن دروغگويي ديگران اصلا کار سختي نيست . گاهي اوقات دروغ گويي راحت تر از اعتماد کردن و گفتن حقيقت است اما دروغگويي هم مي تواند انواع مختلفي داشته باشد که در اين قسمت از انواع مختلف آن را به شما معرفي مي کنيم. يکي از اين دروغگويي ها دروغگويي پاتولوژيک است که به طور مفصل در اين مقاله راجع به آن صحبت مي شود. 

دروغگويي پاتولوژيک چيست؟
به زبان ساده مي توان گفت دروغگويان پاتولوژيک افرادي هستند که نمي توانند دروغگويي خود را کنترل کنند. آن ها بدون توجه به نتايج کار دروغ مي گويند؛ حتي اگر فرد مقابل به اندازه کافي به آن ها اعتماد داشته باشد. در حالت طبيعي انسان ها زماني دروغ مي گويند که دروغگويي را لازم ببيند اما افراد دروغگوي پاتولوژيک اين گونه نيستند. دروغگويي پاتولوژيک انواع مختلفي دارد که در اين قسمت آن ها را به شما معرفي مي کنيم. 

انواع دروغگويي پاتولوژيک:
دروغگويي رويايي
اين نوع دروغگويي يک نوع دروغگويي رويايي است که افراد بين افسانه و حقيقت گير مي کنند و دروغگويان مبتلا به اين نوع دروغگويي نمي توانند تشخيص دهند که چه چيزي حقيقت دارد و چه چيزي در خيالات آن ها است. 

دروغگويي عادتي 
همانطور که از نامش پيداست، اين دروغگويي پاتولوژيک نتيجه عادت فرد مي باشد  زيرا مدام سعي کرده يک دروغ را تکرار کند و در طولاني مدت اين رفتار به يک عادت تبديل شده است . 

دروغگويي تکانشي 
بسياري از افراد به دليل تأثير اختلالات کنترل تکانه دروغ مي گويند . در واقع در عمق درون خود يک نياز اساسي دارد که نياز به دروغ گويي است . 

دروغگويي پاتولوژيک مرتبط به مصرف مواد 
آخرين نوع دروغگويي پاتولوژيک مرتبط به مصرف مواد مي باشد . اين افراد يک نوع عادت اعتياد گونه دارند و زماني که در مورد چيزي اذيت مي شوند و نمي توانند ذهن خود را کنترل کنند ، به مواد رو مي آورند که همين مواد عاملي براي دروغگويي آن هاست. 

علائم دروغگويان پاتولوژيک 
انواع مختلفي از اين دروغگويي ها وجود دارد که آن را به شما معرفي کرديم که هر کدام تعريف متفاوتي دارند اما تمام آن ها معمولا علائم يکساني را از خودشان نشان مي دهد که مي توان با مشاهده اين علائم در طولاني مدت اين افراد را شناسايي کرد . البته بعضي از افراد اين علائم را به طور کاملا واضح در خودشان نشان مي دهند اما بعضي ديگر نياز به تحقيق و بررسي بيشتر دارند . 

اغراق
اول اين که دروغگويان پاتولوژيک سخنوران خوبي هستند . آن ها مهارت استفاده از موقعيت هاي مختلف را دارند که آن هم مهارت دروغگويي است و مي توانند هر زمان و هر جايي دروغ بگويند . آن ها معمولاً در مکالمات خود بيش از حد اغراق مي کنند . 

ايجاد حاشيه امن 
اين علامت مربوط به محيط مي شود.  اين افراد عاشق اين هستند که در اطراف خود تا جايي که مي توانند راحتي را فراهم کنند . در واقع زماني که احساس ريلکس بودن و راحتي کنند ، مي توانند با فراغ بال دروغ هاي بزرگي بگويند . قدرت تصور و خيال پردازي آن ها نيز افزايش پيدا مي کند.  در واقع بعضي از آن ها با ايجاد اين حاشيه امن و دروغگويي دوست دارند از افراد ديگر مثلاً جنس مخالف خود امتياز کسب کنند و به خودشان افتخار کنند . 

جلب توجه 
يکي از علامت هاي خاص در مورد دروغگويان پاتولوژيک اين است که آن ها مدام به دنبال جلب توجه هستند و شبيه به يک کودک که براي جلب توجه مادرش گريه مي کند ، او هم براي جلب توجه ديگران هر دروغي را مي گويد تا عاملي براي جذابيت بيشترش باشد . 

بهتر کردن اوضاع 
گاهي اوقات دروغگويان پاتولوژيک از کلمات فيک و تقلبي براي ايجاد احساس بهتر استفاده مي کنند . در واقع آن ها نمي توانند لحظات سخت و ناخوشايند زندگي را بپذيرند و در نتيجه تمايل دارند دوباره از ديدگاه خودشان آن اتفاقات را بازسازي کنند و به دروغ هم که شده احساس ارامش پيدا کنند . 

عزت نفس پايين 
اين افراد معمولاً ديدگاه خوبي نسبت به خودشان ندارند و از مشکلاتي مثل اختلالات شخصيتي ، اختلالات دو قطبي ، افسردگي و هرگونه اختلال ذهني رنج مي برند که همين امر باعث ايجاد عزت نفس پايين در آن ها مي شود .

برآورده کردن تمايلات خود در گذشته 
بعضي از اين افراد ترجيح مي دهند دروغ بگويند تا ديگران آن ها را تاييد کنند و با اين کار به خودشان افتخار کنند . در واقع آن ها دوست دارند تمايلات سرکوب گذشته خود را جبران کنند. 

دفاع از خود 
يکي از تفاوت هايي که بين يک دروغگوي معمولي با يک دروغگوي پاتولوژيکال وجود دارد ، اين است که اين افراد اصلاً برنمي تابند که کسي مانع صحبت کردن آن ها شود . اين افراد دوست دارند هميشه در حاشيه امن و راحتي خود دروغ بگويند و در نتيجه زماني که صحبت آن ها را قطع کنيد، به شدت عصباني مي شوند و از خودشان دفاع مي کنند . 

احساس درک 
دروغگويان پاتولوژيک احساس درک بسيار خوبي دارند . در واقع آن ها مي دانند که چه زمان هايي بايد دروغ بگويند . اگر احساس کنند که حرف هاي آن ها توسط ديگران پذيرفتني نيست ، به سرعت يک دروغ جديد مي گويند تا دروغ قبلي را پوشش دهند . 

اعتياد هاي خاص
مطالعات در مورد علائم دروغگويي پاتولوژيک نشان مي دهد که اين دروغگويان اغلب يک يا چند اعتياد دارند که آن ها را مجبور به دروغگويي مي کند . مثلاً اعتياد به الکل ، اعتياد به دارو اعتياد به شرط بندي جزو اين اعتياد هاست . 

تشخيص دروغگويان پاتولوژيک 
در کنار بررسي کردن علائم باز هم تشخيص اين افراد سخت است اما معمولاً از طريق سه روشي که در ادامه ي اين بخش گفته ايم مي توان اين افراد را شناسايي کرد : 

اطلاعات مربوط به سابقه شخصي 
اطلاعات در مورد سابقه شخصي زندگي فرد چيزهاي زيادي در مورد الگوي دروغگويي نشان مي دهد. بعضي از افراد فقط در مورد زندگي کنوني خود دروغ مي گويند اما دروغگويان پاتولوژيک کلاً با دروغگويي،  زندگي جديدي براي خود مي سازند . اگر شما اطلاعاتي درمورد شخص نداشته باشيد ، اصلا نمي توانيد متوجه اغراق کردن آن ها شويد.  اگر دروغگوي پاتولوژيک را از قبل بشناسيد ، مي توانيد تشخيص دهيد که او کلاً با حرف هايي که مي زند ، گذشته خود را تغيير داده است. 

پايداري فيزيولوژيک 
پايداري فيزيولوژيک به شما کمک مي کند که دروغگويان وسواسي را همراه با علائم پاتولوژيگ تشخيص دهيد . در واقع بايد هرگونه بيماري هاي ذهني و مشکلات جسمي را در او بررسي کنيد . مثلاً افراد مبتلا به افسردگي ، اختلالات دوقطبي بيشتر در معرض دروغگويي پاتولوژيک هستند . 

مشورت با متخصص 
متخصصان در اين زمان مي توانند گزينه هاي مختلفي را در فرد بررسي کنند و تشخيص دهند که فرد مبتلا به دروغگويي پاتولوژيک است يا خير . اگر احساس مي کنيد فردي که دوستش داريد، قرباني اين گونه مشکل شده است ، سعي کنيد او را مجاب کنيد که حتماً با يکديگر به يک مشاور متخصص مراجعه کنيد. 

درمان دروغگويان پاتولوژيک 
علائم دروغگويي پاتولوژيک نيازمند درمان هستند . اين افراد هميشه افراد بدي نيستند و بعضي از آن ها نمي توانند خودشان را کنترل کنند و بنابراين بسيار مهم است که به آن ها کمک کنيم. 
اولين قدم ، براي شروع درمان اين است که اين فرد وضعيت و شرايط خودش را بپذيرد  زيرا بسياري از دروغگويان در دنياي فانتزي خودشان زندگي مي کنند و از دروغگويي خود آگاه نيستند . بنابراين بايد اول مشکل خود را بپذيرند .
فرقي ندارد که تکنولوژي چقدر پيشرفت کرده باشد ، در هر صورت براي درمان دروغگويي پاتولوژيک بايد کاري کرد که اين افراد خودشان تمايلي به انجام اين کار داشته باشند و در کنار آن روان درماني هم کمک کننده خواهد بود .
متخصص روان درماني علائم فرد را شناسايي مي کند و کم کم آن ها را ريشه يابي مي کند . اگر اين علائم مرتبط با بيماري ذهني و هرگونه اختلال باشد ، متخصص احتمالاً از تراپي هاي مختلف استفاده خواهد کرد .

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar