روزياتو/ ژاپن قصد دارد با سرمايه گذاري بر روي استفاده از هوش مصنوعي به دل هاي تنها کمک کند جفتي براي خود پيدا کنند و به اين ترتيب نرخ کاهشي تولد در اين کشور را افزايش دهد.
فناوري هوش مصنوعي شايد شما را وادار به فکر کردن درباره ي عشق و عاشقي نکند اما به گفته ي يک عضو کابينه ي ژاپن، قادر است طيف گسترده تر و هوشمندانه تري از افرادي که به دنبال نيمه ي گمشده ي خود هستند را با يکديگر جفت کند.
اين فناوري ترجيحات اعلام شده از سوي کاربران از جهت سن، ميزان درآمد و ظاهر را به شکل مؤثري ناديده مي گيرد و در عوض از معيار «بهره عاطفي» (emotional quotient) براي جفت کردن زوج هاي بالقوه با ارزش ها، ويژگي هاي شخصيتي و هوش هيجاني مشابه استفاده مي کند.
دولت يوشيهيده سوگا، نخست وزير ژاپن، قصد دارد در سال مالي آينده ۱۹ ميليون دلار به حمايت از دولت هاي محلي اي اختصاص دهد که برنامه هايي براي کمک به ژاپني ها براي پيدا کردن جفت خود به راه انداخته اند.
نزديک به نيمي از ۴۷ بخش کشور ژاپن خدمات همسريابي ارائه مي دهند و برخي از آن ها براي اين کار سيستم هاي هوش مصنوعي را به کار گرفته اند.
بخش سايتاما که در شمال توکيو واقع شده، در سال مالي منتهي به مارس ۲۰۱۹ ، حدود ۱۴۴ هزار دلار در اين زمينه هزينه کرد اما در نهايت تنها ۲۱ مورد ازدواج در اين بخش رخ داد. داده هاي دولتي نشان مي دهد آمار ازدواج در ژاپن از سال ۲۰۰۰ تا سال گذشته، ۲۰۰ هزار مورد کاهش داشت.


سرويس هاي همسريابي معمول عمدتاً از فرم هايي استاندارد براي فهرست کردن علائق و سرگرمي هاي افراد استفاده مي کنند و سرويس هاي هوش مصنوعي مي توانند تحليل پيشرفته تري از اين داده ها داشته باشند.
عضو کابينه ي ژاپن در اينباره گفت: «ما به خصوص قصد داريم به دولت هاي محلي اي کمک مالي کنيم که در حال اجراي پروژه هاي همسريابي اي هستند که در آن ها هوش مصنوعي به کار رفته يا چنين پروژه هايي را کليد زده اند.»
«اميدواريم اين حمايت جلوي روند کاهشي نرخ تولد در کشور را بگيرد.»
نرخ باروري در ژاپن – يعني تعداد فرزنداني که انتظار مي رود يک زن در طول زندگي اش به دنيا آورد – در سال گذشته ۱/۳۶ بود که يکي از پايين ترين نرخ ها در دنيا و بسيار پايين تر از نرخ مورد نياز براي حفظ يک جمعيت محسوب مي شود.
جمعيت ژاپن به سرعت در حال پير شدن است و اين مسأله – که يکي از نتايج افزايش اميد به زندگي در اين کشور هم هست –  به يکي از نگراني هاي بزرگ سياست گذاران کشور ژاپن بدل شده است. آن ها نگرانند جمعيت رو به کاهش نيروي کار در جامعه ي ژاپن نتواند از پس هزينه هاي در حال افزايش رفاه در اين کشور بربيايد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar