خراسان/ پسری دارم چهار و نیم ساله.به شدت لجباز و بهانه‌گیر. زمان خواب نامناسب و در واقع برعکس دارد و هر چه تلاش می‌کنم نمی‌توانم درستش کنم. هم من و هم پدرش کارمندیم با ساعت کاری بالا. چه کنیم؟
 
مخاطب گرامی، لطفا به چند نکته توجه کنید. اول این که سن دو تا هفت سالگی بیشترین دوره لجبازی والد و فرزند است. والدین فکر می‌کنند که فرزندشان برعکس نظر و درخواست آن‌ها عمل و لجبازی می‌کند، در صورتی‌که این یک مرحله رشد است و باید طی شود.


  با این مرحله رشد آشنا شوید
در این سن است که کودک با نه گفتن شروع به کسب استقلال می‌کند و همچنین ویژگی خودمحوری و مالکیت و استفاده از واژه من مربوط به این دوره است. پس والدین با آشنایی با مراحل رشدی فرزندشان، می‌توانند متناسب با آن رفتار و صبوری کنند تا کودک به سلامت از این مرحله عبور کند. 
توجه داشته باشید که مداخله نامناسب والدین، سبب آسیب جدی به رشد روان‌شناختی فرزند می‌شود و باید به این نکته توجه داشت.
  شاید این رفتارهایش نشان‌دهنده اعتراضش باشد
نکته دوم این که والدین در مراحل اولیه رشد فرزند، باید در دسترس و پاسخ گو باشند. با توجه به این که گفتید زمان کاری بالایی دارید یعنی به اندازه کافی و مناسب در دسترس پسر چهارساله‌تان نیستید، ممکن است به هم ریختگی الگوی خواب فرزندتان، اعتراضی به این شرایط باشد و این که به بخشی از نیازهایش که ممکن است نیاز به توجه، امنیت و محبت باشد، به راحتی پاسخ داده نمی شود. پس لازم است وقت بیشتر و متناسب با نیازهایش را در اختیارش قرار دهید و الگوی ارتباطی خود و فرزندتان را اصلاح کنید.
 

 
نویسنده : رمیسا ایزدپناه| کارشناس‌ارشد روان شناسی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar