خراسان/ معمولا پوست چرب يکي از چالش‌هاي خانم‌هاست؛ ظاهر چرب و درخشان، منافذ باز، جوش و آکنه‌هاي پر دردسر و آرايش‌هاي کم دوام و براق که در مدت کوتاهي خراب مي‌شود، همگي از سختي‌هاي داشتن پوست چرب است. پاک سازي پوست چرب و جوش‌دار در کند کردن روند پيري پوست، درمان جوش و آکنه، کوچک کردن منافذ باز پوست، آب رساني و جوان‌سازي پوست موثر است. در کنار اين روش پاک سازي پوست که به صورت درماني و عميق انجام مي‌شود، بايد به صورت روزانه هم  روتيني براي مراقبت و پاک سازي پوست داشته باشيد. موثرترين روش ، روتيني است که هر روز صبح بعد از بيدار شدن و هر شب قبل از خوابيدن انجام شود. مراحل يک روتين پوستي، تقريبا در تمام پوست‌ها مشترک است و تنها محصولاتي که در روتين استفاده مي‌شود، بسته به نوع پوست تغيير مي‌کند.
  روتين صبح
يک روتين صبحگاهي، روشي عالي براي از بين بردن روغن‌هايي است که در طول شب، روي سطح پوست جمع شده است. مراحل روتين صبحگاهي پوست چرب به ترتيب زير هستند.
 شست‌وشو| صورت خودتان را بشوييد تا آلودگي و روغني که در طول شب، روي پوست انباشته شده است پاک شود. براي شست‌وشوي پوست چرب، از شوينده‌هاي ملايم و بدون روغن و الکل استفاده کنيد.
 تونر| يک پد پنبه‌اي برداريد و آن را به تونر مناسب پوست چرب آغشته کنيد و به آهستگي روي صورت بکشيد. تونر، آلودگي و روغن اندکي را که ممکن است روي پوست باقي مانده باشد  تميز مي‌کند و باعث نرمي آن مي‌شود.
 کرم مرطوب‌کننده| پوست چرب هم مانند ديگر انواع پوست، نياز به رطوبت‌رساني دارد. بدون رطوبت کافي، پوست چرب تحريک مي‌شود و روغن اضافي بيشتري توليد مي‌کند؛ بنابراين براي جلوگيري از اين واکنش، بايد از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنيد.
 کرم دور چشم| پوست اطراف چشم بيشتر از قسمت‌هاي ديگر صورت نازک، حساس و در معرض آسيب است. براي محافظت از اين بخش، بايد به طور مرتب از کرم دور چشم استفاده کنيد. يک کرم دور چشم که ضد آفتاب و آب رسان هم باشد، بهترين انتخاب است.
کرم ضد آفتاب| مرحله آخر هر روتين پوستي کامل، کرم ضد آفتاب است. بهتر است کرم ضد آفتاب را حتي اگر قصد بيرون رفتن از خانه را هم نداريد استفاده کنيد، چون طول موج‌هاي مضر اشعه آفتاب مي‌تواند از شيشه‌ پنجره‌ها هم عبور کند و به پوست شما آسيب برساند. در صورتي که مي‌خواهيد از خانه خارج شويد، کرم ضد آفتاب را ۲۰ دقيقه زودتر بزنيد تا به آن فرصت جذب شدن در پوست را بدهيد.

  روتين شب
بعد از يک روز طولاني و قبل از اين‌که بخوابيد، به اندازه‌ مسواک زدن ضروري ا‌ست مراحل زير را به ترتيب انجام دهيد.
 شست‌وشو| مانند روتين صبح، روتين شب پوست چرب را هم با شست‌وشوي صورت شروع کنيد. پوست چرب شما در فاصله‌ صبح تا شب، بيشتر در معرض آلودگي است و زمان بيشتري هم براي چرب شدن دارد؛ بنابراين بهتر است از يک برس مخصوص شست‌وشوي صورت استفاده کنيد تا پاک سازي پوست چرب عميق‌تر انجام شود. مقداري از شوينده مخصوص پوست را روي برس بريزيد و به آرامي روي صورت حرکت دهيد. بعد از اين‌که کل سطح صورت شسته شد، آب کشي کنيد.
 تونر| باز هم مانند روتين صبح، در اين مرحله از تونر استفاده کنيد.
 ماسک صورت| ماسک صورت را هفته‌اي يک تا دو بار در برنامه روتين‌تان داشته باشيد. مي‌توانيد از ماسک‌هاي مختلفي براي پاک سازي پوست چرب  استفاده کنيد. به عنوان مثال ماسک خاک رس، روغن اضافي پوست را جذب مي‌کند و به آن ظاهري لطيف و يک‌دست مي‌دهد.
 کرم شب| کرم شب را بسته به سن و نيازي که پوست شما در هر مقطع زماني دارد، انتخاب کنيد. کرم شب مي‌تواند آب رسان، جوان‌کننده، ضد چين و چروک، ويتامينه يا ترکيبي از چند خاصيت باشد. از آن‌جايي که خواب شبانه زمان مناسبي براي استراحت و بازسازي پوست است، استفاده مرتب از کرم شب مي‌تواند نتايج چشمگيري داشته باشد.
 کرم دور چشم| مقدار مناسبي از کرم را سر انگشت بزنيد و آن را با ضربه‌هاي کوچک، در اطراف چشم پخش کنيد. به هيچ وجه کرم دور چشم را روي پوست نماليد، چون نه تنها به خوبي جذب نمي‌شود، بلکه باعث بروز مشکلاتي مثل ميليا خواهد شد.
در تهيه اين مطلب از مجله ديجي کالا کمک گرفته شده است.

نويسنده : مارال مرادي خبرنگار
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar