حامي هنر زندگي/ آيا خساست هاي همسرتان شما را خسته کرده است و به دنبال راه حلي براي آن مي‌گرديد؟ در بسياري از موارد طلاق به خاطر خساست همسر اتفاق مي افتد. خساست يک مشکل جدي در زندگي مشترک به حساب مي‌آيد چرا که در هر صورت ويژگي خوشايندي نيست و باعث دلخوري و مشکلات ميان زوجين مي‌شود. طلاق نيز يک راه  براي حل اين مشکل است اما راه حل آخر است. بهتر است قبل از اقدام براي طلاق، از دلايل خساست و راه هاي برخورد با آن آگاهي پيدا کنيد تا بهتر بتوانيد در اين مورد تصميم بگيريد. در ادامه مقاله به بررسي کامل خساست همسر و طلاق به خاطر خساست مي‌پردازيم. هم چنين شما مي توانيد با دريافت مشاوره طلاق بهترين راه حل را بيابيد.
 
طلاق به خاطر خساست | دلايل خساست
طلاق به دلايل متفاوتي اتفاق مي افتد. گاهي ممکن است که شما و همسرتان در زندگي مشترک تفاهم بسياري داشته باشيد و تنها مشکلتان بر سر خساست همسرتان باشد. اما خساست مي تواند مبنايي براي ساير اختلافات در ازدواج شده و حتي به طلاق منجر شود. آگاهي از دلايل خساست درک بهتري از همسرتان به شما مي دهد و کمک مي کند تا بتوانيد اين مشکل را با آگاهي بيشتري حل کنيد. در ادامه به برخي از اين دلايل اشاره کرده ايم:

حفظ آرامش رواني
خساست ريشه هاي درون رواني دارد و معمولا به دليل احساس نا امني دروني به وجود مي‌آيد. هر فرد براي خود هويتي دارد و تلاش مي‌کند که به طريقي هويت خود را حفظ کند. افراد خسيس، مال و دارايي را پناهگاه هويتي خود مي‌دانند و سعي مي‌کنند که با جمع کردن مال، اين هويت و آرامش رواني خود را حفظ کنند. در صورتي که فرد به طور افراطي اين ويژگي را از خود نشان مي دهد لازم است که به او کمک کنيد تا ريشه هاي مشکل خود را پيدا کند. مراجعه به روانشناس و شرکت در جلسات روان درماني در اين زمينه به شما کمک خواهد کرد. 

کسب احترام
همه مي‎دانند که مال و دارايي يکي از فاکتورهاي مهم در کسب احترام است. فردي که از لحاظ رواني پول را تکيه گاه هويتي خود مي‌بيند، احساس مي‌کند که با از دست دادن دارايي اش احترام و شان خود را نيز از دست مي‌دهد. بنابراين توجه داشته باشيد که به احتمال خيلي زياد، خساست همسرتان به معني بي علاقگي به شما نيست، بلکه او از يک مشکل دروني رنج مي‌برد و اگر خساست خود را کنار بگذارد دچار استرس و اضطراب فراوان مي‌شود.

ويژگي آموخته شده
خساست نيز ممکن است مانند بسياري از ويژگي هاي شخصيتي در اثر آموزش و الگو برداري از والدين به وجود آمده باشد. ممکن است که مشکلات زندگي، شخصيت والدين و نحوه تربيت آن ها در خسيس بار آمدن همسر شما نقش داشته باشند. مسلما ويژگي که در طي زماني طولاني در فرد نهادينه شده است، به يکباره از بين نمي‌رود و براي ترميم شدن نيازمند مدت ها سعي و تلاش دارد.
به همين خاطر اگر در دوران پيش از ازدواج به سر مي بريد بايد بدانيد که خساست ممکن است در آينده براي شما دردسر ساز شود و تغيير آن نيز به زمان نياز دارد. در نتيجه براي انتخاب همسر حتما اين مسئله را در نظر بگيريد و اگر اين ويژگي را در شريک آينده خود مي بينيد بيشتر در مورد آن تحقيق کنيد. مشاوره پيش از ازدواج مي تواند در اين زمينه به شما ياري برساند. 

طلاق به خاطر خساست | برخورد با خساست همسر
بسياري از افراد فکر مي کنند که زندگي با فرد خسيس به هيچ وجه ممکن نيست و طلاق تنها راه است. در حاليکه  اگر به زندگيتان علاقه داريد مي توانيد با استفاده از برخي راهبردهاي رفتاري خانواده خود را حفظ کنيد و به طلاق به عنوان آخرين گزينه نگاه کنيد. در ادامه به روش هاي مناسب برخورد با خساست همسر اشاره کرده ايم:

قبول خساست
در مرحله اول بايد وجود خساست را در شخصيت همسرتان بپذيريد و قبول کنيد که نمي توانيد او را به طور کل عوض کنيد بلکه تنها مي‌توانيد رفتارهاي او را ترميم کرده يا  تعادل ببخشيد. قبول اين واقعيت باعث مي‌شود که اين مشکل به اندازه قبل آزاردهنده نباشد.

مشورت براي خريد
 به دليل  احتمال بروز اختلاف نظر بر سر خرج کردن، بهتر است که قبل از خريد حتما با همسرتان مشورت کنيد چرا که ممکن است بعدا با لجبازي و خشم او مواجه شويد. هم ­چنين شما مي ­توانيد هر ماه با يکديگر در مورد ميزان مخارج احتمالي يک قرار کلي بگذاريد تا همسرتان از ديدن خريدها غافلگير نشود.

طلاق به خاطر خساست | ابراز ناراحتي
وقتي که از رفتار و خساست هاي همسرتان خسته شديد، ناراحتي خود را ابراز کنيد. البته منظور اين نيست که جنجال راه بيندازيد و دعوا کنيد؛ اين کار بدترين رفتار ممکن است و تاثير معکوس دارد. با مهرباني و زبان خوش به او بگوييد که از رفتارهايش ناراحت شده ايد و حتي خجالت مي‌کشيد. ناراحتي اگر که به صورت صحيح ابراز شود، باعث ايجاد يک تلنگر در فرد مي‌شود.

تشويق کردن
افراد خسيس معمولا در هنگام خريد کردن به مبلغ آن توجه مي‌کنند. پس در صورتي که همسرتان هديه يا هر وسيله اي براي شما گرفت، بابت کوچکي و ناچيزي آن شکايت نکنيد و يا او را مورد تسمخر قرار ندهيد. چرا که خريد همين هديه کوچک نيز، ازلحاظ رواني براي او بسيار سنگين بوده است. از او تشکر و قدردارني کنيد. اين کار باعث مي‌شود که تشويق شود تا دفعات بيشتري اين کار را انجام دهد و به مرور رفتار معتدل تري پيدا کند.

مشورت در مورد امور مالي
براي تصميم گيري در مورد امور مالي خانه، با يکديگر مشورت کنيد و نظرات خود را در اين موارد به همسرتان بگوييد. در صورتي که احساس مي‌کنيد همسرتان براي امور مالي خانه خساست نشان مي‌دهد، پيشنهادات خود را به آرامي به او بگوييد و دلايل قانع کننده بياوريد.
  کمک گرفتن از روانشناس باعث مي‌شود که شما بهتر بتوانيد همسر خود را درک کنيد. هم چنين روانشناس مي‌تواند راهکار هاي بسيار موثري در مورد برخورد با همسرتان در اختيار شما قرار دهد. در صورتي که قصد طلاق گرفتن داشته باشيد، روانشناس مي‌تواند مزيت ها و مشکلات اين تصميم را به شما بگوييد و براي يک تصميم گيري بهتر ياري تان کند.
هم چنين در بسياري از موارد لازم است که روانشناس جلسات فردي با همسرتان برگزار کند. درمانگر با بررسي ساختار رواني و شخصيتي کمک مي کند تا او تعارض هاي خود را بشناسد و آن ها را حل کند. اين امر به خودي خود ويژگي خساست همسرتان را نيز بهبود خواهد بخشيد.

طلاق به خاطر خساست | سخن آخر
همان طور که گفته شد خساست يک ويژگي ناخوشايند است و مدارا کردن با فردي که اين ويژگي را دارد کار راحتي نيست. طلاق يک راه براي حل اين مشکل است اما راه آخر است و بهتر است زماني به اين کار متوسل شويد که ديگر راهي باقي نمانده باشد.

سوالات متداول 
- آيا رفتار خساست قابل تغيير است؟ 
بله، شما با مراجعه به يک روانشناس مي توانيد ريشه رفتارهاي خود را دريابيد و راهکارهاي مقابله با آن را بياموزيد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar