خراسان/ ورزش کردن برای مادرباردار و همچنین جنین مفید است. ورزش کردن به شیوه صحیح، ناراحتی های شایع دوران بارداری مانند بی خوابی و درد پشت و کمر را تسکین می دهد.
ولی به دلیل این که دوران بارداری، دوران حساسی است باید تحت نظر پزشک، ورزش را شروع کنید.زنانی که سال ها قبل از بارداری ورزش را شروع کرده اند وضعیت جسمی بهتری دارند اما مادرانی که تازه ورزش را شروع کرده اند حتما مشاوره کنند.
بسیاری از افراد بر این باورند که مادر باردار، باید تمام فعالیت ها و ورزش هایی را که قبلا انجام می داده است، کنار بگذارد و تنها به استراحت بپردازد. اما امروزه این نظریه کاملا مردود شده است. مادران باردار باید برای به دنیا آوردن فرزندی سالم و شاداب، علاوه بر داشتن تغذیه مناسب، ورزش را نیز در برنامه های روزانه خود بگنجانند.
برخی از فواید ورزش در دوران بارداری:
جلوگیری از کمردرد بارداری
افزایش میزان انرژی بدن و در نتیجه شادابی بیشتر مادر
جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن مادر
کاهش خطرابتلا به دیابت حاملگی وفشار خون بالا
بهترین ورزش های دوران بارداری:
شنا
یکی از بهترین ورزش های دوران بارداری، شنا ست. شنا، درد مفاصل مثل درد کمررا تسکین می دهد. نکته مهم در ارتباط با این ورزش این است که باید در انتخاب یک استخر تمیز و بهداشتی دقت لازم را داشته باشید. استخرهای غیر بهداشتی آلودگی هایی را در ناحیه رحم به وجود می آورد که برای سلامت جنین مضر است.
دوچرخه ثابت
اگردر دوران بارداری هر روز از دوچرخه ثابت استفاده کنید، مفید است. البته باید در نظر داشته باشید که به آرامی پا بزنید و از پا زدن سریع که ضربان قلب را به سرعت بالا می برد، اجتناب کنید. پا زدن آهسته به تقویت ماهیچه های لگن و ران کمک می کند که برای انجام زایمان طبیعی مفید است.
سه ماهه اول و سوم بارداری بسیار حساس است. بنابراین از انجام خودسرانه ورزش در این دوران اجتناب کنید!
پیاده روی سریع
پیاده روی سریع ورزشی است بین پیاده روی و دویدن. این ورزش به سفت شدن عضلات مادر کمک زیادی می کند. این ورزش یکی از بهترین ورزش هایی است که مادربدون وجود هیچ گونه امکاناتی، می تواند انجام دهد. اگر تازه می خواهید این ورزش را شروع کنید، ابتدا ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید و با هر بار تکرار آن، زمان بیشتری به آن اختصاص دهید.
پیاده روی در آب
در یک استخر بهداشتی، علاوه بر شنا کردن می توانید به پیاده روی در آب نیز بپردازید. پیاده روی در آب ماهیچه های لگن و ران را قوی می کند.
ورزش عضلات ( کگل )
ورزش کگل سبب تقویت عضلات ناحیه لگن می شود. برای انجام این ورزش ماهیچه های ناحیه لگن خود را سفت و منقبض کنید و این کار را برای ۵ ثانیه ادامه دهید. سپس استراحت کنید. این ورزش را ۱۰ بار در روز و هر بار پنج مرتبه انجام دهید. مزیت این ورزش این است که در هر جایی و هر زمانی قابل انجام است. قبل از انجام ورزش کگل،مهم است که عضلات لگنی تان را پیدا کنید.این ها عضلاتی است که کف لگنتان را شکل می دهند. رایج ترین راه برای پیدا کردن آن ها متوقف شدن در وسط ادرار است.این انقباض یک حرکت پایه ای در ورزش کگل است.عضلات را رها کنید و به ادرارتان ادامه دهید و بهتر می فهمید که آن عضلات کجا قرار دارد. فقط یادتان باشد که اگر مشکل پزشکی دارید که ممکن است مانع انجام ورزش کگل به صورت ایمن شود، قبل از شروع آن با یک پزشک مشورت کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar