خراسان/ 12 ساله ام. قبلا کارهای خانه را انجام نمی دادم. حالا که انجام می دهم، مامانم باز هم می گوید کار نمی کنم. راهنمایی ام کنید.
پاسخ
به نظر می رسد سر میزان مسئولیت پذیری و انجام کار در خانه با مادرتان اختلاف نظر دارید و این اختلاف نظر، برای تان اذیت کننده است. در ادامه به بررسی مشکل شما می پردازیم.
تعیین میزان مسئولیت پذیری تان
مشکل پیش آمده بین شما و مادرتان، توافق نکردن بر سر میزان پذیرش مسئولیت در خانه است. بیایید از تکنیک حل مسئله استفاده کنید. در این تکنیک، گام اول، تعریف دقیق مشکل است. باید در فضایی آرام و بدون تنش با مادرتان صحبت و موضوع را مطرح کنید و نظر او را بپرسید. گفت و گو به شما کمک می کند تا مشکل را حل کنید. به طور قطع شما دلایلی برای این نظر دارید که باید آن ها را مطرح کنید و در مقابل نظر مادرتان و دلایل وی را نیز بشنوید.
چرا این مشکل رخ داده است؟
شناسایی مشکل به شما علت را نمی گوید. برای مثال، اگر احساس شما این است که به اندازه کافی در کارهای خانه مسئولیت پذیرفته اید، باید درباره علت نارضایتی مادرتان با ایشان صحبت کنید. برای حل مشکل به راه حل های مختلف فکر کنید. به اولین راه حلی که به ذهن تان خطور می کند، اکتفا نکنید. شاید اولین فکری که به ذهن تان می آید، این باشد که میزان مسئولیت ها را بررسی کنید و آن ها را به مادرتان بگویید ولی با کمی تفکر می توانید متوجه شوید که راه های دیگری نیز برای بررسی وجود دارد. راه حلی را انتخاب کنید که فکر می کنید به احتمال بیشتری مشکل مد نظر را حل می کند و با احتمال کمتری منجر به بیشتر شدن مشکل می شود. سپس میزان تأثیر راه حل انتخابی تان را بسنجید. بر این که راه حل انتخابی، مشکل را حل می کند و مشکلات بیشتری به وجود نمی آورد، نظارت داشته باشید. اگر نظارت های شما نشان دهنده این باشد که راه حل را اشتباه انتخاب کرده اید، می توانید سریعاً راه حل را تغییر دهید. پاسخ به مطالب مطرح شده با توجه به شرایط خانوادگی، بسیار متفاوت است بنابراین می خواهم خودتان به آن ها فکر کنید و بهترین پاسخ را بیابید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar