خراسان/ خانمي 34 ساله‌ام که 10 سال پيش ازدواج کردم. شوهرم کارشناسي‌ارشد مکانيک داشت و 2 سال پيش، رفت استراليا براي کار. مشکل اين است که قرار بود هر 6 ماه به من سر بزند و کلا 2 سال آن‌جا باشد اما الان يک سال است که برنگشته ايران و به تازگي هم مي‌گويد که  کمي ديگر صبر کنيم، تازه دارد وضعم بهتر مي‌شود و ...  چه کنم؟
مخاطب گرامي، شما توضيح بسيار کوتاهي از همسرتان داده‌ايد. طبيعتا هر چقدر بيشتر توضيح مي‌داديد، شفافيت موضوع براي مشاور و ارائه راه‌حل به شما بيشتر مي شد. به هر حال با توجه به شرايط شما لازم است يک سري توضيحاتي داده شود.
به خودتان مسلط باشيد
گفته‌ايد که ده سال از ازدواج شما مي‌گذرد. ده سال زمان قابل قبولي براي شناخت دقيق از همسر است. با توجه به اين شناخت چقدر به حرف‌هاي همسرتان اعتماد مي‌کنيد؟ شوهر شما براي کار به خارج از کشور رفته و براي کار بايد مداومت به خرج داد. شايد اين‌که بايد بيشتر آن جا بماند، براي پيشرفت کارش لازم باشد. در هر صورت مدت طولاني است که پيش يکديگر نيستيد و اگر اين اتفاق مديريت نشود، مي‌تواند به سست شدن احساس و رابطه عاطفي بينجامد. نمي‌دانم فرزندي داريد يا خير اما اگر داريد، مي‌تواند حس امنيت را بيشتر به شما اضافه کند. در اين زمان سعي کنيد به خودتان بيشتر مسلط باشيد. اگر شما شوهرتان را از نزديک نمي‌بينيد، او هم در کشور غريب با همسرش و هيچ‌يک از اعضاي خانواده‌اش نمي تواند ديدار داشته باشد. مضاف بر اين که شرايط کرونا را هم بايد در نظر گرفت که همين مسئله آمدورفت‌ها را با محدوديت‌هاي فراواني رو به رو کرده است.
اجازه بدهيد همه چيز طبق روال پيش برود
مسلما شما دو نفر با هم قرار گذاشته بوديد که شوهرتان براي کار به استراليا برود و يک سري برنامه‌ها و اميدها براي آينده زندگي‌تان داشته‌ايد. الان هم برنامه و رفتن او بر همين روال است. پس بهتر است که صبور باشيد و اجازه دهيد که همه چيز طبق برنامه پيش رود. گرچه قابل درک است که ازدواج صورت مي‌گيرد و خانواده جديد شکل مي‌گيرد که زن و شوهر در کنار هم به آرامش برسند. اما اعتقاد داشته باشيد که تا ابد زندگي شما به اين شکل پيش نمي‌رود و باز هم کنار يکديگر با شرايط بهتر خواهيد بود.
هر روز تماس تصويري بگيريد 
سعي کنيد به حرف‌هاي همسرتان بيشتر اعتماد کنيد. گله‌گذاري در زماني که همسران از هم دور هستند هميشه شرايط را بدتر و مشکلات را بيشتر مي‌کند. به همسرتان دلگرمي و اميدواري بدهيد و از او بخواهيد از شرايط کاري‌اش در آن‌جا بيشتر براي شما بگويد. ارتباط‌هاي روزانه‌تان هر وقت که زمان از لحاظ شرايط کاري براي شوهرتان بهتر باشد، بايد به صورت تصويري باشد تا با ديدن هم حس بهتري منتقل شود. شما از حال و زندگي خودتان بگوييد و ايشان هم همين‌طور. فراموش نکنيد که اعتماد، دلگرمي، محبت و وفاداري را هميشه به شوهرتان به صورت مستقيم و غيرمستقيم، يادآوري کنيد.
 

نويسنده: فريبا البرز | کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar