نمناک/ با يادگيري روشهاي ساخت کود خانگي علاوه بر افزايش محصولات مي توان مانع دور ريختن پسماندهاي ميوه و سبزيجات استفاده شد.


ساخت کود گياهي از پسماند هاي ميوه و سبزيجات در خانه
در يک دوراني مردم اقدام به توليد مواد غذايي و گياهان در منزل خود مي کردند و علت آن هم اين بود که محصولات حياط پشتي خانه خودشان بسيار ارزان تر از چيزي بود که بايد از مغازه دارها مي خريدند و البته که هنوز هم در بعضي مناطق اين چنين است و در آينده هم همين خواهد بود اما نکته مهمي که باعث مي شد اين کار به صرفه باشد ، اين بود که افراد خودشان اقدام به ساخت و درست کردن کود مي کردند .

 
البته که شواهد نشان مي دهد در دنياي امروزي براي ساخت يک باغچه زيبا بايد هزينه گزافي را پرداخت کنيد زيرا نمي توانيد باغچه خانه خود را با يک خاک ضعيف پر بار کنيد .

دلايل مختلفي براي اين کار وجود دارد که يکي از آنها اين است که اگر خاک باغچه شما ضعيف باشد ، محصولات شما نيز به مراتب ضعيف خواهد بود و در نتيجه توليدات تان کمتر مي شود و از طرفي مجبور مي شويد که براي افزايش محصولات، جبران خسارت کنيد .
خاک سالم مساوي با گياهان سالم است

اين موضوع به اين معناست که بايد خاک خود را غني کنيد و از آنجايي هم که همه افراد، مواد مخصوص باغباني را در خانه نمي سازند به همين دليل مجبورند که آن را از بيرون خريداري کنند. کود گياهي را مي توان به راحتي از مغازه ها تهيه کرد و البته کودهاي گياهي خريداري شده از بيرون، حاوي مواد شيميايي نيز هستند که ممکن است به گياه شما آسيب وارد کنند .

علاوه بر آن اين که اين کودها قيمت کمي ندارند و به همين دليل باغباني کردن در خانه را به يک اقدام گران قيمت تبديل مي کند اما اصلا مجبور به پرداخت اين هزينه گزاف نيستيد ، چرا که ما در اين قسمت طريقه ساخت آن ها در منزل را به شما آموزش خواهيم داد.

ساخت کود گياهي در منزل
ساخت کود گياهي و ارگانيک کار آسان و جذابي است و حتما شما هم به اين موضوع آگاه هستيد که يک کود گياهي خوب بايد حاوي مواد آلي باشد تا خاک شما را اصلاح کند. مواد آلي را مي توان در خانه از طريق باقيمانده غذا و سبزيجات ساخت که هيچ هزينه سنگيني براي شما نخواهد داشت .

براي درست کردن کود گياهي از مواد موجود در منزل ، مي توانيد مراحل زير را دنبال کنيد :
روش ساخت کود گياهي
1. به سراغ مواد اضافي در آشپزخانه برويد :
پوست ميوه و سبزيجات يکي از بهترين منابعي هستند که مي توانيد در اين مورد از آن ها استفاده کنيد. پوست تخم مرغ ، ميوه ها ، سبزيجات و آجيل را دور نريزيد و اگرچه که اين مواد نبايد حاوي روغن ها ، چربي ، گوشت و محصولات لبني باشند اما بايد کمي رطوبت همراه آنان باشد و مراقب باشيد که بيش از حد بوي منزجرکننده اي ندهند. اين مواد را در يک ظرف بريزيد و کمي خاکستر چوب به آن اضافه کنيد تا مواد آلي آن افزايش پيدا کند .

2. ساير مواد ارگانيک موجود در منزلتان را به اين کودها اضافه کنيد:

جدا از خاکستر چوب همچنين مي توانيد از خاک اره نيز استفاده کنيد و سرعت تاثيرگزاري اين کود را افزايش دهيد . کود کشاورزي و حاصل از گاو و گوسفند را نيز مي توانيد به مقدار کمي به اين مواد اضافه کنيد و خاک اره را مي توانيد از مغازه هاي باغباني تهيه کنيد.3. مواد باقيمانده باغباني را جمع آوري کنيد:

براي داشتن يک کود مغذي و تقويتي همچنين به مواد باقيمانده طبيعي در باغباني نياز داريد . مي توانيد اين مواد را از طريق برگ ها و چمن کوتاه شده تهيه کنيد و زماني که در حال چمن زني هستيد، تمام مواد مغذي در کيسه دستگاه چمن زني شما تجمع مي کنند و مي توانيد محتواي آن را جدا کنيد و به مواد آلي اضافه نماييد .

 4. مواد آلي را نيز بسازيد و اضافه کنيد :

اين مواد را به خوبي با هم مخلوط کنيد و اجازه دهيد که مقداري اکسيژن هم به آن برسد . همچنين از وجود منافذي در اين ظرف اطمينان حاصل کنيد تا مطمئن شويد که رطوبت خارج شود و براي بهترين نتيجه بايد 2 تا 3 بار در روز ترکيب را هم بزنيد .


5. در آخر کود را اضافه کنيد.

بايد صبر کنيد تا مواد آلي شما رنگي تيره به خود بگيرد و زماني که ظاهر کود به اين شکل درمي آيد ، آماده استفاده است و سپس از يک چنگک باغباني براي پخش کردن کود گياهي در باغچه استفاده کنيد . اين کود ارگانيک خواص بسيار زيادي دارد که خلاص شدن از زباله هاي ناخواسته و استفاده از باقيمانده چمن ها از مهم ترين آن ها مي باشد .

*فقط قبل از اينکه مواد غذايي را دور بريزيد بايد ببينيد که به درد کود گياهي مي خورد يا خير .

شايد براي پرورش يک دانه سبزيجات فقط به همين مواد آلي بدون هزينه نياز داشته باشيد و البته اگر باغچه شما بيش از حد بزرگ است يا با کمبود مواد مغذي روبرو شده ، مي توانيد مقداري کود خريداري کنيد اما در غير اين صورت بهتر است که خودتان دست به کار شويد و هزينه اي دوباره ايجاد نکنيد .

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar