بيتوته/ شايد شما هم درحال حاضر خواستگار سمجي داريد که نمي‌دانيد که بايد پاسخ وي را چه بدهيد.در چنين زماني شما با دو حالت روبرو هستيد.اول اينکه خواستگار سمج شما شرايط خوبي براي ازدواج دارداما شما شرايط ازدواج نداريد.حالت دوم اين است که خواستگار سمج شايد به علت نسبت فاميلي که دارد اصرار‌ دارد که اين وصلت انجام بگيرد.در ادامه راهکارهايي را به شما ارئه‌مي‌کنيم که بتوانيد از پس حل کردن آن بربياييد.
برخورد صحيح با خواستگار سمج
با خودتان رو راست باشيد
در ابتدا بايد با خودتان رو راست باشيد که آيا واقعا خواستگار را نمي‌خواهيد يا خودتان هم سردر گم هستيد. براي نه گفتن خود علل گوناگون و طولاني نياوريد و هر بار جواب خود را تکرار کنيد. چنانچه او بيشتر دنبال چرايي هست، دنبال علت تراشي نباشيد زيرا امکان دارد جواب  هايي بشنود که يا عزت نفس اش زير سوال رود يا فکر ‌کند که در آخر مي‌تواند شما را راضي کند. در حقيقت به واضح ترين حالت نه بگوييد.

فضا و زمان مناسب را براي جواب منفي به خواستگار پيدا کنيد
مکان و زماني را براي دادن جواب منفي به خواستگار انتخاب کنيد که ساکت و آرام است و هر دو راحت هستيد. پارک خلوت يا کافه اي آرام مي تواند مناسب باشد. رد کردن خواستگار با پيام هاي متني کار صحيحي نيست و شان هر دوي شما را پايين مي آورد.
به ويژه اگر وي براي شما وقت گذاشته است و هميشه با شما برخوردي محترمانه داشته است، اين ارزش را دارد که در يک ملاقات رودر رو با وي صحبت کنيد. صحبت رو در رو به شما اين امکان را مي دهد که با استفاده از تن صدا، لحن بيان و حرکات صحيح بدن، مانع سوءتفاهم شويد. در جواب نه دادن واضح باشيد و با پرداختن به جزئيات و کوشش براي توجيه خود او را به سوءتفاهم نياندازيد و به او اميد ندهيد.

براي «نه» گفتن از خودتان مايه بگذاريد
بعضي وقتها هيچ راهي به جز «نه» گفتن وجود ندارد. در اين صورت بهترين کار اين است که اين ارتباط را تا جايي که امکان دارد کم کنيد. هر چه زودتر جواب نه را به طرف روبرو يتان بدهيد تا هر دو نفرتان سريعتر به زندگي معمولي تان بازگرديد و انرژي خود را صرف پيدا کردن فردي کنيد که نيازها و خواسته هاي بيشتري از شما را برآورده مي کند.

شخصيت خواستگار را تحقير نکنيد
در اين شرايط آن‌چه که بيش از همه چيز بايد رعايت و به آن توجه شود، رعايت ادب و احترام است. قرار نيست اگر جواب شما به فرد مقابل منفي است، حرمت و شخصيت وي شکسته يا تحقير شود. اگر از تصميم‌تان مطمئن هستيد، جواب منفي به خواستگار بهتر است به صورت کلي و بدون ذکر جزئيات و توسط يک بزرگتر به خانواده طرف مقابل داده شود.

ويژگي هاي مثبت او را بيان کنيد
بعضي از خواستگارها روحيه حساسي دارند و نمي توانند به راحتي جواب نه را هضم کنند. جواب نه شنيدن راحت نيست و مرد حس مي کند دوست داشتني نبوده است. در اين صورت، تلاش کنيد ويژگيهاي مثبت او را در آغاز کلام بيان کنيد و در آخر با ذکر اين جمله که «شما مرد خوبي هستيد، ولي معيارهاي من تفاوت دارد/فکر نمي کنم با هم تفاهم داشته باشيم.»، جواب نه بدهيد.

به او اميد الکي ندهيد
چنانچه مي‌دانيد که نسبت به خواستگارتان علاقه‌اي نداريد نبايد به او اميد الکي و واهي بدهيد و بگوييد که درباره درخواستش فکرمي‌کنيد و بعدا پاسخ را به او مي‌دهيد. بسياري از اشخاص در چنين زماني چنين جواب هايي به درخواست خواستگار خود مي‌دهند که اصلا صحيح نيست.
بعضي از اشخاص در گفتن پاسخ نه ترديد دارند زيرا مي‌ترسند که مبادا با اين کار سبب ناراحت شدن و رنجاندن طرف مقابل شوند. هنگامي که در دادن پاسخ به خواستگار خود ترديد مي‌کنيد با اين کار سبب ‌مي‌شويد که طرف مقابلتان که به شما علاقه‌دارد چنين فکر کند که شما دچار سردرگمي شده‌ايد و آن را بعنوان نشانه رضايت شما برداشت ‌مي‌کند.

خداحافظي به سبک متشخص ها
چنانچه مي خواهيد يک پايان خوب به وجود بياوريد و مانند يک انسان متشخص به طرف مقابل نه بگوييد، قدري خصوصيت هاي مثبت او را تحسين کنيد.
در ذهن تان ليستي از نقاط قوت او را مرور کنيد و زمان «نه» گفتن، با اشاره به همه آن ها برايش توضيح دهيد که باز هم مي  تواند شانس عاشق شدن و دوست داشته شدن را داشته باشد و اين جواب به معناي بد بودن يا ناتوان بودن او نيست.
بهتر است گاهي در همان جلسه نخست مخالفت خود را اعلام کنيد. به طور حتم تحمل ناراحتي شنيدن جواب نه، بسيار آسان تر از تحمل سختي هاي ازدواج ناموفق است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar