خراسان/ يکي از گلايه‌هايي که اغلب خانم‌ها در فرايند کاهش وزن نسبت به آقايان دارند، اين است که مي‌گويند « ما هيچي نمي‌خوريم اما نسبت به همسر يا برادرمان وزن کم نمي‌کنيم.» اگر شما هم اين مشکل را داريد بايد روي متابوليسم يا سوخت و ساز بدن خود دقت و سعي کنيد آن را بالا ببريد. عادات نادرست تغذيه‌اي استرس مداوم، خواب کم و ناکافي و گرسنگي زياد متابوليسم بدن شما را پايين مي‌آورد. در ادامه به بررسي چند روش براي بالا بردن سوخت و ساز بدن خواهيم پرداخت.
  ورزش قدرتي 
به زبان ساده ، هرچه ماهيچه بيشتري داشته باشيد کالري بيشتري مي‌سوزانيد و متابوليسم بدن‌تان بالاتر مي‌رود.ماهيچه با انجام ورزش‌هاي قدرتي و خوردن پروتئين در بدن ايجاد مي‌شود.از اين به بعد سعي کنيد به غير از پياده‌روي روزانه از وزنه‌ها و دمبل‌ها هم براي انجام حرکات قدرتي استفاده و پروتئين را به برنامه غذايي روزانه خود اضافه کنيد.
  غذاهاي کامل بخوريد و از خوراکي‌هاي فراوري شده استفاده نکنيد
از خوردن ميان‌وعده‌ها و غذاهاي آماده و نيمه آماده بپرهيزيد اين خوراکي‌ها متابوليسم بدن شما را پايين مي‌آورد. شما بايد غذاهاي سالم و کامل مثل گوشت قرمز،تخم مرغ،ماهي،ميوه هاي تازه،سبزيجات سبز برگ دار  ،روغن‌هاي سالم،غلات کامل و آجيل ها و مغزها را در برنامه غذايي خود بگنجانيد.
 به اندازه کافي بخوابيد
خوابيدن انرژي لازم و کافي براي فعاليت روزانه را به شما خواهد داد. داشتن خواب کافي (7-9ساعت) سوخت و ساز بدن را بالا مي‌برد ،سطح قند خون را تنظيم مي‌کند و باعث مي‌شود در طول شبانه‌روز کمتر احساس گرسنگي کنيد.
  چاي سبز و قهوه بنوشيد 
ثابت شده است که چاي سبز و قهوه باعث افزايش متابوليسم بدن مي‌شود به اين دليل که پر از آنتي‌اکسيدان  است و درصد چربي سوزي شما را افزايش مي‌دهد.پس سعي کنيد نوشيدن يک فنجان چاي سبز يا قهوه را براي بالا بردن سوخت و ساز بدن در روز فراموش نکنيد.
  آب خنک بنوشيد
همه ما مي‌دانيم که براي سالم ماندن بايد آب زيادي بنوشيم اما جالب است بدانيد نوشيدن آب خنک مي تواند سرعت متابوليسم را افزايش دهد.بنابراين بهتر است که در فصل گرم بهار و تابستان از اين روش استفاده کنيم و متابوليسم بدن‌مان را بالا ببريم.
نويسنده : مهساکسنوي خبرنگار

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar