بيتوته/ شيوع کرونا باعث تعطيلات اجباري مدارس شد و سبب گرديد تا دانش‌آموزان از روش فضاي مجازي سال تحصيلي را به آخر برسانند. اضطراب کودکان در مورد آموزش آنلاين تا اندازه اي عادي است، چون کودکان به اين شيوه جديد يادگيري عادت ندارند و نگراني والدين هم مي ‌تواند در کودکان اثرگذار باشد. به علت استرس، نقش والدين در اين بين خيلي مهم است.
در اين وضعيت والدين مي‌ توانند با استفاده از نکات زير به کودک کمک کنند تا با استرس ‌هاي آموزش آنلاين کنار بيايد:
کمک کردن به کنار آمدن کودکان با استرس ‌هاي آموزش آنلاين
ترس و نگراني خود را به فرزندتان منتقل نکنيد
در بيشتر موارد کودک هيچ ترس و نگراني از رفتن به مدرسه با رعايت پروتکل بهداشتي و آموزش مجازي  را ندارد ولي ترس و اضطراب والدين سبب مي‌شود کودک فکر کند سال تحصيلي دشواري را پيش رو دارد.
يکي از نکات مهمي که والدين بايد به آن دقت داشته باشند اين است که در حضور کودک، چيزي از دشواريها و مشکلات درس خواندن با روش فضاي مجازي نگويند و با استفاده از شيوه هايي که گفته مي شود، کودک را براي روبرو شدن با شرايط جديد آماده کرده و با کمک و راهنمايي‌هايشان او را تشويق به درس خواندن در چنين شرايطي کنند.
با فرزند خود با محبت رفتار کنيد
پدر و مادر بايد با کودک مهربان بوده و آن‌ها را درک کنند تا با اين شيوه آموزش سازگار شوند. نکته ديگري که به والدين سفارش مي‌کنيم، در شرايط آموزش اکنون رعايت کنند اين است که به هيچ وجه کودکتان را به خاطر يادنگرفتن سرزنش نکنيد بلکه با شيوه هاي ديگر مانند گرفتن معلم خصوصي مشکل عدم يادگيري وي را رفع کرده و يا چنانچه کودکتان در موضوع خاصي مشکل دارد مي‌توانيد آن را يادداشت کرده و شخصا از معلم کودکتان بپرسيد تا مجددا براي کودکتان توضيح دهد.

عامل هاي حواس پرتي را از بچه دور کنيد
هر چيزي که سبب حواس ‌پرتي بچه مي ‌شود را برطرف کنيد؛ از باز بودن پنجره و گرم بودن بيش از اندازه اتاق گرفته تا هر چيز ديگري که مي‌ تواند تمرکز وي را کنند.
بهتر است از فرزندتان بپرسيد و ببينيد دوست دارد در کدام مکان آموزش آنلاين را آغاز کند؛ اتاق خواب يا پذيرايي، پشت ميز يا روي زمين، حتي بعضي اوقات بودن والدين در کنار کودک مي ‌تواند سبب استرس و عدم ‌يادگيري وي شود؛ در اين شرايط توصيه مي ‌کنيم والدين تا حد ممکن از دور به کودک نظارت داشته و زمان تدريس کنار او ننشينند تا احساس ترس و خجالت بر او غلبه نکند. چگونه اضطراب ناشي از آموزش‌هاي مجازي را در کودکان کاهش دهيم


به کودک استراحت دهيد
آغاز سال تحصيلي به معني تعطيل شدن بازي و تفريح پچه نيست. بچه‌ها در کنار درس خواندن، احتياج به استراحت دارند و والدين بايد در‌عين‌حال که شرايط را براي آموزش مجازي آماده مي‌کنند، به همان ترتيب به احتياجات و خواسته‌هاي کودک دقت کرده و به آن‌ها گوش کند.
چنانچه بچه ها مثل وقتي که به مدرسه مي‌رفتند نظم و ترتيب‌شان حفظ شود، بهترين بازدهي را خواهند داشت. پس، کلاس مجازي را درست مانند يک کلاس حقيقي در نظر بگيريد و در موقع استراحت اجازه دهيد کودک خوراکي بخورد و بازي کند تا براي آغاز ساعت دوم کلاس و يا انجام تکاليف آماده شود.
به بچه ها اجازه دهيد از روش تماس تصويري با دوستانش ارتباط برقرار کند
يکي ديگر از عوامل استرس، دور شدن کودک از همکلاسي‌ها است. کودک در اين فضاي آموزشي حس مي‌کند از تفريح و ارتباط با دوستانش دور شده است. گرچه امکان دارد ديدن حضوري کودک با دوستانش پرخطر باشد ولي مي‌توانيد به کودک اجازه دهيد تا به صورت آنلاين با آنها گفتگو کند. تماس تصويري غالبا بهترين وسيله براي برقراري ارتباط و راهي عالي براي گذراندن وقت هاي اجتماعي، بدون خطر انداختن خود و ديگران است.
گفتگوي آزاد داشته باشيد
کودک خود را تشويق کنيد تا حس هاي خود را بروز دهد. صبور باشيد و او را درک کنيد چون فرزندتان امکان دارد عکس العمل هاي گوناگوني نسبت به استرس داشته باشد. وي را تشويق کنيد تا درباره مسئله اي که سبب استرس اش شده حرف بزند و تلاش کنيد بدون واکنش منفي، با دلگرمي دادن به وي نگراني هايش را رفع کنيد؛ به طور مثال چنانچه کودکتان مي گويد: مي ترسم نمره ام پايين شود، در پاسخ به او بگوييد: من مي دانم که تو درس هايت را خوب متوجه مي شوي حتي اگر نمره ات پايين باشد.
يا چناچه کودک تان استرس شيوه يادگيري در فضاي مجازي را دارد، به جاي دعوا، تحقير وسرزنش کردن، وي را راهنمايي کنيد که کلاس مجازي را درست مانند کلاس حضوري در نظر بگيرد، خوب به صحبت هاي معلم گوش کند و چنانچه جايي عقب افتاد يا چيزي را متوجه نشد، بدون خجالت بپرسيد.

از فوايد آموزش آنلاين براي کودکتان بگوييد
بازگو کردن فوايد اين شيوه آموزشي مي‌تواند به کودکان کمک کند تا با استرس به وجود آمده از آموزش آنلاين کنار بيايند. براي کاهش استرس کودک مي‌توانيد به وي بگوييد که: «در آموزش آنلاين برعکس آموزش حضوري امکان ضبط تدريس معلم وجود دارد؛ پس چنانچه جايي از درس را متوجه نشدي مي‌توانيم بعد از کلاس، دوباره ويديو را با هم ببينيم و اشکال را برطرف کنيم. همينطور در اين شيوه تو مي‌تواني اشکالات و سؤالاتت را بنويسي و براي معلمت بفرستي تا به سؤالت جواب دهد.»
همينطور مدت زمان کوتاه، آزادي، انعطاف‌پذيري و عدم رفت‌وآمد به مدرسه در سرما و گرما و ترافيک از ديگر فوايد کلاس آنلاين است که مي‌توانيد براي کودکتان توضيح دهيد

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar