خراسان/  مردی 29 ساله ام و شغل آزاد دارم. تحصیلاتم دیپلم است. مدتی است به خواست همسرم جدا شده ایم. طلاق و بی وفایی همسرم از یک طرف و جدایی از پسر 3 ساله ام از طرف دیگر، باعث افسردگی و ناامیدی و بی میلی ام به کار، زندگی و آینده شده است. خانواده ام اصرار زیادی به ازدواج مجددم دارند.


پاسخ
از روز بعد از طلاق است که جدایی از همسر و فرزند، تازه در شما آغاز شده است. ممکن است هر روز احساسات جدید منفی یا مثبتی را تجربه کنید که گاهی خودتان هم در متضاد بودن شان مبهوت شوید. هر چند که طلاق امر ناخوشایندی است اما باید بپذیرید که در مواقعی جدایی بسیار عاقلانه است چراکه تنش های زیاد و تشنج آمیز با همسر و نداشتن درک متقابل در زندگی مشترک می تواند آسیب های روان شناختی عمیق تری برای شما و اعضای خانواده در پی داشته باشد. احساسات بعد از طلاق هر کدام مثل یک خشت می ماند. می توانید این خشت ها را به صورت هرمی روی هم قرار دهید و به اوج برسید، ولی همیشه این طور نیست. شما می توانید مانند برخی افراد تا آخر عمرتان در انکار بمانید یا در غار تنهایی خودتان فرو روید یا هیچ وقت به جنس مخالف خود اعتماد نکنید یا می توانید با پذیرش این اتفاق و کنترل افکار مخرب به سمت قله حرکت کنید.
رایج ترین اختلال پس از طلاق
افرادی که پس از گذراندن یک تجربه تلخ در زندگی مشترک به دوران مجردی خود باز می گردند، آگاهانه یا ناآگاهانه دچار مجموعه ای از آسیب های روان شناختی می شوند که البته با توجه به جنسیت، سن، اشتغال و... متفاوت است. به نظر می رسد که افسردگی نخستین اختلال روانی است که چه زن و چه مرد پس از دوران جدایی با آن دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین تا اندازه ای داشتن احساس اندوه، غم، ناامیدی و حتی خشم بعد از طلاق طبیعی به نظر می رسد اما انتظار می رود که با گذشت زمان این احساسات در شما کمتر شود در غیر این صورت باید به متخصص مراجعه کنید.
افکار منفی را از ذهن تان دور کنید
سراسر پیامک تان، جمله های ناامیدانه است. این جملات افکاری مسموم هستند که تاثیر بسیار قوی بر احساسات شما دارند و حتی ممکن است که خودتان هم متوجه آثار منفی این جملات نشوید هرچند شاید ریشه بسیاری از مشکلات شما همین خطاهای فکری باشد که مدام به سراغ تان می آید. بدانید که با طلاق زندگی شما به پایان نرسیده است بلکه باید انتظار زندگی بهتری داشته باشید.
نکاتی درباره ازدواج مجددتان
به نظر می رسد که عجله در ورود به رابطه دیگر بعد از طلاق، مشکلات شما را چند برابر می کند. قبل از آن که دوباره عاشق شوید، به خودتان برای پذیرش شرایطی که دارید و اتفاقاتی که پشت سرگذاشته اید، فرصت دهید. اشتباهات خود و طرف مقابل تان را مرور کنید و ببینید که چه مسیری شما را به این پایان رسانده است. اجازه دهید که افسردگی و اضطراب تان کمرنگ تر شود و اهداف و آن چه را که از زندگی می خواهید یک بار دیگر مرور کنید. با عجله در ساختن یک زندگی دیگر، شما در کنار فرد دیگری قرار می گیرید که باید بار خستگی شما را به دوش بکشد و گاهی به اشتباه، تنها با دیدن تفاوت های یک فرد با همسر سابق تان، گمان می کنید که فرد ایده آلی برای زندگی با شماست. اگر نمی خواهید دوباره به این نقطه برگردید، مدتی دست نگه دارید و به فردی دل نبندید. شما درباره مدت زمانی که از طلاق تان گذشته است، چیزی نگفته اید. اگر این مدت زمان بیشتر از یک سال است، از همراهی خانواده تان برای ازدواج مجدد کمک بگیرید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar