تابناک با تو/ در بسیاری از جوامع موی بلند بخشی جدایی‌ناپذیر از "زن بودن" است، تا آنجا که اگر زنی موی سر را کوتاه کند، مورد سؤال قرار می‌گیرد. جالب اینکه در بسیاری از جوامع موی کوتاه زنان با پیش‌داوری‌های عجیبی نیز همراه است.

برخی بر این باورند که بین کوتاه کردن مو و "جدایی" رابطه مستقیمی وجود دارد و زنانی که از شریک زندگی‌شان جدا می‌شوند در اولین فرصت موهای خود را کوتاه می‌کنند.

گرچه حالا در بسیاری از جوامع موی بلند برای مردان دیگر "زنانه" محسوب نمی‌شود، اما موی کوتاه برای زنان همچنان "مردانه" محسوب می‌شود.

در برخی از وب‌سایت‌های زن‌ستیز همچون "Return of Kings" موی کوتاه را ناشی "عقده حقارت یا خودکمتر بینی" زنان دانسته‌اند. اما زنان قدرتمند جهان دقیقا عکس این مدعا را به اثبات رسانده‌اند. زنانی که با پشتکار و تلاش بی‌وقفه موفق شده‌اند در عالی‌ترین مقام‌های سیاسی و مدیریتی اقتصاد، سکان‌های پرمسئولیتی را در دست بگیرند. تصویری از آنگلا مرکل در طی سفری به کانادا در سال ۲۰۱۲.

 
بیهوده نیست که پانصد سال پیش "موی کوتاه و شمایل مردانه" یکی از اتهامات ژاندارک، قهرمان ملی فرانسه در جنگ‌های صدساله با بریتانیا بود. آن زن دلیر توسط دستگاه کلیسا محاکمه و به آتش کشیده شد. 
جالب اینکه وقتی موسیو آنتوان، آرایشگر فرانسوی در سال ۱۹۰۹ مدل موی کوتاه برای زنان را احتمالا برای نخستین بار ارائه کرد، گفت که الگوی او برای این مدل مو ژاندارک بوده است.


کوکو شانل، که در دنیای مد اثر زیادی برجای گذارده نیز از معدود زنانی بود که در دهه ۱۹۲۰ میلادی جرأت کردند موی خود را کوتاه کنند.
در دهه ۱۹۶۰ میلادی بود که مدل موی کوتاه در نسل جوان و سرکش آن‌دوران رواج یافت و سینما در آن نقش مهمی ایفا کرد.

در هالیوود آدری هپبورن نیز از هنرپیشگانی بود که حتی در دهه ۱۹۵۰ با موی کوتاه در فیلم‌هایش ظاهر می‌شد. تصویر: نمایی از فیلم "تعطیلات رمی" که جایزه اسکار را در سال ۱۹۵۴ برای آدری هپبورن به ارمغان آورد در کنار گریگوری پک.اما همین سینما هم می‌‌تواند "طبق قرارداد" زنان را از مدل موی کوتاه منع کند. "اما واتسون" طبق قراردادی که با شرکت تهیه‌کننده فیلم به امضا رسانده بود اجازه نداشت در مدت فیلم‌برداری فیلم "هری پاتر" در ایفای نقش "هرمینه" موهایش را کوتاه کند.

اما چرا موی کوتاه "مردانه" انگاشته می‌شود؟ "ارین تاتوم" در وب‌سایت "فمینیسم روزانه" (Everyday Feminism) می‌نویسد: «این بینش غلط از آنجا برمی‌خیزد که یک مرد نباید مثل یک زن باشد و برعکس».


به‌نظر می‌رسد همه پیش‌داوری‌های اجتماعی هم از این نکته نشات می‌گیرند که موی کوتاه زنان را شبیه مردان می‌کند. 

جالب اینکه تصمیم به کوتاه کرده مو با بحث "اعتماد به نفس" زنان هم پیوند خورده است.

چرا نباید موی کوتاه همانقدر زنانه باشد که موی بلند زنانه پنداشته می‌شود؟

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar