خراسان/ اگر از شما بپرسند که آیا بازی‌ های رایانه‌ای فکری عملکرد مغز و ذهن را تقویت می‌کند یا نه، چه پاسخی به این سوال می‌دهید؟ قبول دارید که تبلیغات، بارها و بارها بازی‌ های رایانه‌ای فکری را راهی برای تقویت عملکرد مغز و ذهن به همه معرفی کردند اما آیا واقعا این موضوع درست است؟ با ما همراه باشید تا جواب این سوال را بر اساس  یکی از جدیدترین پژوهش روان‌شناسان در این باره بررسی کنیم.

 
 نحوه انجام این پژوهش
طبق تحقیقی که در سال 2020 در مجله روان‌ شناسانه نیچر به چاپ رسید به ۱۱۴۳۰ نفر از افراد ۱۸ تا ۶۰ ساله خانم و آقا یکی از سه بازی رایانه‌ای فکری واگذار و از آن‌ها خواسته شد طی مدت مشخصی آن بازی را انجام دهند. هر کدام از بازی‌ ها روی یک مورد مشخص تمرکز داشتند. بازی اول روی استدلال برنامه‌ریزی و حل مسئله تمرکز داشت و بازی دوم حول محور حافظه و توجه و ریاضیات   و بازی سوم بر پایه جست ‌و‌جوی آنلاین برای یافتن پاسخ سوالات مختلف بود. نکته مهم این بود که بعد از گذشت شش هفته هیچ تغییر معناداری در عملکرد مغز و ذهن آن‌ها مشاهده نشد. تحقیق دیگری ۴۷۸ نفر بالای ۶۵ سال را بررسی و آن‌ها را به دو گروه تقسیم کرد. گروه اول ملزم به اجرای برنامه 40 ساعته برای بهبود عملکرد مغز   و گروه دوم ملزم به تماشای دی‌ وی ‌دی‌های آموزشی بودند اما نکته مهم این بود که در این جا هم هیچ تفاوتی در عملکرد مغز و ذهن افراد شرکت کننده در پژوهش مشخص نشد.


 در بازی حرفه‌ای می‌شوید اما عملکرد مغزتان تغییری نمی‌کند
بنابراین و طبق نظر کارشناسان، بازی ‌های رایانه‌ای فکری باعث تقویت عملکرد مغز و ذهن نمی‌شود و این موضوع فقط نوعی فریب تبلیغاتی است. تحقیقات اخیر در دانشکده پزشکی هاروارد هم نشان می‌دهد که مداومت در  بازی‌ های رایانه‌ای فکری باعث می‌شود شما در آن بازی به مرور حرفه‌ای شوید اما شواهدی مبنی بر تقویت تمرکز و حافظه و به طور کلی بهبود عملکرد مغز و ذهن وجود ندارد. آن چه مسلم است، این موضوع است که بازی ‌های رایانه‌ای فکری باعث افزایش حافظه و به یاد آوردن بهتر اسم‌ها و قرار ملاقات‌ها نمی‌شود. برای عملکرد بهتر ذهن، شما نیاز به تمرینات منظم و حل مسئله و تمرکز دارید. برای این کار می‌توانید فعالیتی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید مثلا کتاب خواندن یا حل کردن جدول کلمات متقاطع می‌تواند انتخاب های خوبی باشد و اگر بخواهید در این زمینه بیشتر پیش بروید می‌توانید یک زبان جدید یا یک ساز موسیقی را بیاموزید. اغلب این پیشنهادها بسیار ارزان‌تر و لذت بخش‌تر از بازی‌های رایانه‌ای فکری هستند.

مترجم : فرنگیس یاقوتی | منبع: health.harvard.edu

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar