خراسان/ دخترم 15 ساله و 8 ماه است که در عقد است. ما مراسم نامزدی گرفتیم، حالا نوبت آن‌هاست که مجلس عقد را برگزار کنند. پدر داماد می‌گوید در مجلس هرچه پول، کادو و طلا جمع شود چون ما مجلس می‌گیریم، مال ماست. همسر من هم قبول نمی‎کند، آخر دختر من تک فرزند است. ما هم همه سکه و پول به عنوان کادو برایش در نظر گرفته ایم. شوهرم می‎گوید چیزی را که من هزینه کردم تا به دخترم کادو بدهم، چرا باید بدهیم به خانواده داماد؟ مال دخترمان است. لطفا راهنمایی ام کنید.

پاسخ
مخاطب محترم، به نظر می‎رسد دختر و داماد شما قدرت و استقلال لازم برای مدیریت کردن خانواده‎ها را ندارند و از طرفی نبود ارتباط عاطفی و دوستانه بین دو خانواده باعث ایجاد این نگرانی‎ها و سهم‎خواهی‎ها شده است. شاید هم یکی از دلایل مطرح شدن این بهانه‎ ها حساسیت بیش از حد دو طرف و نیش و کنایه‎های متقابل باشد. با این حال و با توجه به شرایط موجود، موارد زیر را یادآوری می‎کنم.
* حساسیت خود را کاهش دهید: توجه داشته باشید که در بحث ازدواج فرزندان به طورمعمول هزینه‌هایی که انجام می‌شود اگر به‌صورت داوطلبانه و با میل قلبی باشد، نه تنها سخت نیست؛ بلکه حس خرسندی و مفیدبودن را نیز ایجاد می‎کند و در رابطه با هزینه کادوها نیز بهتر است فکرکردن به جزئیات و حساب و کتاب‎کردن را کنار بگذارید و سعی کنید همسرتان را به بزرگ‎منشی و سعه‎صدر دعوت کنید. مطمئنا هر خانواده‎ای که شرایط طبیعی داشته‎باشد هدفش کمک به خوشبختی فرزندانش خواهد بود و اگر شما و همسرتان بتوانید در این مسئله با روحیه‎ای بزرگوارانه و بخشنده ظاهر شوید، تاثیر بیشتری در شرمنده‎کردن دیگران خواهد داشت و احتمال این هست که آن‎ها نیز دست از لجبازی بردارند.
* موضوع را به داماد و دخترتان احاله کنید: با توجه به این که محور اصلی مناقشات عروس و داماد هستند و از طرفی بحث و ادعای هر دو خانواده نیز به طورمعمول حول محور کمک به آن‎ها و تلاش برای خوشبختی آن‎هاست، سعی کنید به آن ها کمک کنید تا درباره این موضوع فکر کنند و ضمن دریافت پیشنهادهای دیگران، خودشان به نتیجه نهایی برسند. اگر خود زوج بتوانند تصمیم منصفانه‎ای بگیرند تبعات آن کمتر خواهد بود.
* گفت و گو کنید: اگر احیانا رسم و رسوم خانواده‎ها با هم فرق می‎کند یا این که هر دو طرف برخواسته خود اصرار دارید، پیشنهاد می‎کنم جلسه ای را با حضورخانواده‎ها
و بزرگان فامیل ترتیب دهید و سعی کنید در این جلسه با ادبیاتی مناسب و در کمال آرامش خواسته خود را با دلایل منطقی مطرح کنید و پس از شنیدن خواسته‎های طرف مقابل، هر دو خانواده تلاش کنند تا بخشی از خواسته های خود را حذف کنند و به توافق برسند.
* تصمیم ‎گیری را به مهمان‎ ها واگذار کنید: هر چند شاید این راهکار از لحاظ وجهه اجتماعی دارای تبعاتی باشد ولی در نهایت اگر با هیچ کدام از روش‎های فوق به نتیجه نرسیدید، می‎توانید با اعلام این موضوع به اطرافیان نزدیک و کسانی که احتمال می‎دهید بخواهند کادو بدهند از آن‎ها بخواهید که با زمان و نحوه کادو دادن خودشان مشخص کنند که هدیه آن‎ها متعلق به چه کسی است. بهتر این که کادوهایی که خانواده داماد می‎دهند به داماد برسد و کادوهایی که خانواده عروس می‌دهند به عروس و سپس درباره آن‌ تصمیم گیری شود.
 نویسنده : حسین محرابی مشاور خانواده دانش‎ آموخته دانشگاه فردوسی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar