همشهري آنلاين/ انتشار تصاوير تمرين رژه نظامي سربازان زن ارتش اوکراين با کفش‌هاي پاشنه‌بلند برخي از نمايندگان مجلس اين کشور را خشمگين کرده و به جنجالي بزرگ دامن زده است.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از اي‌اف‌پي، اوکراين ماه آينده ميلادي سي‌امين سالگرد استقلال خود را پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي جشن مي‌گيرد و رژه نيروهاي مسلح اين کشور هم بخشي از برنامه‌هاي جشن است. روز گذشته وزارت دفاع اوکراين تصاويري از تمرين رژه سربازان و درجه‌داران را منتشر کرد که چند تصوير آن مربوط به رژه سربازان زن بود.
نکته مهم در اين ميان، رژه رفتن و تمرين کردن زنان با کفش‌هاي پاشنه‌بلند بود.
يکي از سربازان درباره تجربه رژه رفتن با کفش پاشنه‌بلند گفت: «امروز ما براي اولين بار با کفش‌هاي زنانه تمرين کرديم. هر چند رژه رفتن با پاشنه‌بلند کمي سخت‌تر از تمرين کردن با پوتين‌هاي نظامي است اما ما داريم تلاش خودمان را مي‌کنيم.»
پس از انتشار گسترده تصاوير اين رژه در رسانه‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي، گروهي از زنان عضو پارلمان اوکراين چند جفت کفش پاشنه‌بلند با خودشان به صحن مجلس بردند و از وزير دفاع اين کشور خواستند او هم براي رژه رفتن کفش پاشنه‌بلند بپوشد.


اينا سووسون با انتقاد از آنچه در تمرين رژه نيروهاي مسلح رخ داده، گفت: «سربازان زن هم بسان مردان جان خود را به خطر مي‌اندازند و نبايد تحقيرشان کرد.»
بيش از ۳۱۰۰۰ سرباز زن در ارتش اواکراين خدمت مي‌کنند که حدود ۴۰۰۰ نفر آنها درجه دار هستند. اوکراين سال‌هاست با جدايي‌طلبان وابسته به روسيه در مرزهاي شرقي درگير است و از سال ۲۰۱۴ دست‌کم ۱۳ هزار نفر در اين درگيري‌هاي جان خود را از دست داده‌اند.
يکي از سخنگويان پارلمان اوکراين با اشاره به حضور ۱۳۵۰۰ سرباز زن در جنگ‌هاي اخير، خواستار عذرخواهي رسمي مقام‌هاي ارشد وزارت دفاع و ارتش اوکراين شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar