بيتوته/ استفاده ماسک اوسرين براي پوست به جذب بهتر مواد مغذي به پوست و جوانسازي و ليفتينگ و حفظ رطوبت پوست کمک ميکند. 
شايد با برند تجاري اوسرين براي محصولات سلامت پوست آشنايي داشته باشيد ولي نميدانيد که اوسرين ( به انگليسي : Eucerin ) نام يک روغن طبيعي است که خواص زيادي براي جوانسازي و ليفتينگ پوست دارد. 
اوسرين در واقع نام تجاري شناخته شده براي روغن لانولين (به انگليسي : lanolin ) است که به عنوان روغن طبيعي پشم گوسفند شناخته ميشود و خواص بسيار زيادي براي زيبايي و جوانسازي پوست دارد.

روغن اوسرين چيست؟
يکي از معروف ترين و قديمي ترين پايه هاي چرب حيواني براي توليد انواع ماسک ها و کرم ها، روغن لانولين است. لانولين قدرت جذب آب بسيار بالايي دارد.
لانولين يک ترکيب پيچيده است که ترشحات غدد سبابه گوسفند روي پشم گوسفند گرفته ميشود که بيشتر حالت موم مانند دارند و با وجود ظاهر چربي که دارد در واقع فاقد چربي هاي شناخته شده است.
لانولين ماده زرد چسبناک متمايل به خاکستري است که بوي نامطبوعي دارد به همين دليل بايد قبل از استفاده براي پوست تصفيه شود، به لانولين تصفيه شده اصطلاحا اوسرين گفته ميشود که در ايران واژه اوسرين مصطلح تر است.
در فرايند تصفيه لانولين و توليد اوسرين ، رنگ و بوي لانولين از بين رفته و بسياري از الکل هاي چرب آن تصفيه ميشود به همين دليل قدرت جذب آب ، بو و حساسيت زايي آن از لانولين کمتر ميشود .

خواص روغن اوسرين
حتما ميدانيد که ترکيب آب و روغن غيرممکن است و در صورت ترکيب يک محلول با دو فاز جداگانه خواهيد داشت و روغن هميشه روي آب قرار ميگيرد و با آن مخلوط نميشود. در دنياي مولکولي موادي حد واسط وجود دارد که باعث پايدار شدن آب در روغن ميشود ، اين مواد را با نام امولسيون ميشناسيم. اوسرين يکي از اين امولسيون هاست که کشف آن باعث پيشرفت زيادي در توليد محصولات آرايشي بهداشتي شد. اين ماده ميتواند مولکول آب را در اسيدهاي چرب ضروري بدن پايدار کرده و به سلول ها تحويل دهد بنابراين به عنوان يک ماده پايه براي ساخت بسياري از کرم هاي برندهاي مختلف، استفاده ميشود. 
شما ميتوانيد روغن اوسرين يا روغن لانولين را از عطاري ها يا فروشگاه هاي لوازم بهداشتي به صورت خام تهيه کنيد و با ترکيب آن با انواع مواد طبيعي در خانه ماسک هاي آبرسان ، تغذيه کننده و ليفتينگ خانگي را به صورت کاملا طبيعي تهيه کنيد.

هنگام خريد اوسرين خام دقت داشته باشيد که روغن اوسرين زرد رنگ است و حالت جامد دارد و به عنوان کره اوسرين در عطاري ها به فروش ميرسد.
روغن اوسرين به عنوان يک روغن پايه شناخته ميشود . 
روغن هاي پايه به محصولات پوست قوام داده و باعث ماندگاري مواد روي پوست شده و مواد موثره محلول در چربي را به صورت موثر به داخل پوست حمل ميکنند.
روغن هاي پايه چرب با تشکيل يک لايه روغني روي پوست مانع از تبخير آب از سطح پوست شده و باعث افزايش ميزان رطوبت پوست ميشوند.

ساير خواص روغن اوسرين عبارتند از :
حفظ لطافت و نرمي پوست
حفظ رطوبت و پيشگيري از خشکي پوست 
کاهش چين و چروک پوست
ترميم ترک پاشنه پا
بهبودو درمان چين و چروک و سياهي دور چشم
ضد پيري و شفاف کننده پوست
پيشگيري از بروز ترک هاي پوستي ناشي از بارداري و چاقي و لاغري پوست


ماسک اوسرين و آووکادو براي ليفتينگ و رفع افتادگي پوست
با افزايش سن و کاهش کلاژن سازي و چربي در پوست ، دچار افتادگي پوست ميشويم بنابراين براي پيشگيري و کاهش افتادگي پوست بايد کلاژن سازي و چربي موجود در پوست را تقويت کنيم. تجديد چربي هاي پوست نياز به امولسيوني دارد که بتواند همزمان به سلولها آبرساني کرده و چربي مورد نياز پوست را تامين کند. اوسرين بهترين گزينه براي تجديد آب و اسيدهاي چرب پوست است و به درمان افتادگي پوست کمک ميکند. 
1 قاشق غذاخوري روغن اوسرين را با 1 قاشق غذاخوري روغن زيتون و 1 عدد آووکادو له شده و نصف خيار ريز رنده شده مخلوط نموده و هر روز به مدت 20 دقيقه روي صورت بگذاريد. اين ماسک علاوه بر درمان افتادگي پوست باعث شفافيت و شادابي پوست ميشود.

ماسک اوسرين و سويا براي رفع افتادگي پوست
20 گرم سويا و 50 گرم روغن زيتون را داخل يک شيشه قهوه اي رنگ مثل شيشه شربت بريزيد و به مدت يک هفته در جاي گرم مثل کابينت آشپزخانه بگذاريد بماند سپس آن را صاف کنيد.
80 گرم روغن اوسرين و 30 گرم عسل را به آن اضافه کرده و مخلوط کنيد تا يکدست شود. اين ماسک را هفته اي 2 بار قبل از خواب به مدت 15 دقيقه روي پوست بزنيد و سپس با آب سرد بشوييد و سپس از کرم شبتان استفاده کنيد. مواد موجود در اين ماسک علاوه بر رفع افتادگي پوست شادابي را به پوست شما بازميگرداند.

ماسک اوسرين براي پوست هاي خشک
مهم ترين خاصيت اوسرين، پايدار کردن مولکولهاي آب در چربي است بنابراين ميتوانيد از آن براي درمان خشکي پوست و براي آبرساني و تقويت پوست  استفاده کنيد. 
1 قاشق روغن اوسرين را با 1 قاشق روغن نارگيل و 1 قاشق گلاب و 1 قاشق عسل مخلوط کرده به مدت 20 – 30 دقيقه روي پوست خشک يا پوست زانو و آرنج قرار دهيد و سپس آبکشي کنيد.

ماسک ضد لک اوسرين
ماسک اوسرين براي درمان لک هاي ناشي از آفتاب سوختگي، جاي زخم و جوش و افزايش سن مناسب است و به محو و کمرنگ شدن لک هاي پوستي کمک ميکند و پوستتان را نرم و شفاف ميکند. 
براي تهيه ماسک اوسرين ضد لک 1 قاشق روغن اوسرين را با 1 قاشق آبليمو و 1 قاشق ماست مخلوط نموده و به مدت 15 – 20 دقيقه روي پوست بگذاريد و سپس با آب سرد آبکشي کنيد. هفته اي دو بار شب ها براي لک هاي صورت از اين ماسک استفاده کنيد و روزها حتما از کرم ضد آفتاب استفاده نماييد.

ماسک اوسرين براي پوست هاي چرب
اگر پوست چرب و جوش  دار داريد ميتوانيد از ماسک اوسرين و عسل استفاده کنيد تا علاوه بر تامين آب پوست از خواص آنتي باکتريال عسل براي درمان جوش صورت بهره مند شويد. 
1 قاشق روغن اوسرين را با 1 قاشق عسل و 1 قاشق گلاب و 2 قطره اسانس روغن درخت چاي مخلوط نموده و به مدت 20 دقيقه روي صورت بکشيد و سپس با آب سرد آبکشي نماييد. ميتوانيد هفته اي 2 بار از اين ماسک استفاده کنيد.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar