خراسان/ دختري 28 ساله ام. وابستگي شديدي به شخص محترمي پيدا کردم و هرگز از يادم نمي رود و خاطراتش در ذهنم ماندگار شده. ديگر نمي توانم شرايط را تحمل کنم و گاهي نفسم بالا نمي آيد. لطفا راهنمايي ام کنيد.

پاسخ
مخاطب گرامي، شما در پيام خود از وابستگي زياد نام برده بوديد. بهتر بود توضيح بيشتري مي داديد درباره اين که اين رابطه چه مدت است که وجود دارد؟ آيا ايشان هم به شما علاقه دارد يا اين که فقط يک عشق يک سويه از طرف شماست؟ الان دنبال چه چيزي هستيد؟ مي خواهيد فراموشش کنيد يا در تلاش براي رسيدن به او هم هستيد؟ و ... . با اين حال، با فرض اين که هدف شما درمان اين وابستگي عاطفي است، توصيه هايي براي تان داريم.

نکاتي درباره وابستگي عاطفي شديد
در چنين وابستگي هايي، دو نفر به طور عميق در يکديگر تنيده شده اند و بدون حضور يکديگر توان انجام کارهاي خود را ندارند. خلق شادي، غم، موفقيت و حتي هويت آن ها تنها با وجود ديگري تعريف مي شود. به عبارتي فرد بدون وجود ديگري احساس بي هويتي مي کند. در اين نوع رابطه معمولا يک فرد نقش غير فعال و مطيع را بازي مي کند و ديگري نقش کنترل گر و تصميم گيرنده در همه امور را دارد. يک طرف رابطه تنها وظيفه جلب رضايت ديگري را دارد و تمام فکر و انرژي او صرف خوشحال کردن طرف مقابل مي شود و يک طرف تنها نقش گيرنده پاداش را دارد بدون اين که کاري انجام دهد. در اين حالت وابستگي، شما احساسات خودتان را درک نمي کنيد. فکرتان مدام درگير تاييد شدن از سوي ديگري است و حتي براي احساس ارزشمندي خودتان به تاييد ديگري نياز داريد.

درمان وابستگي شديد عاطفي
اولين مرحله درمان وابستگي، آگاهي و شناخت وابستگي خود و جنبه هاي متفاوت آن در زندگي تان است. بايد راجع به رفتارهاي وابسته گونه خود شناخت پيدا کنيد تا همه جا آن ها را تشخيص دهيد. از توجيه و منطقي جلوه دادن رفتارهاي خود دست بکشيد. با باورهاي غلط خود (درباره عشق) مقابله کنيد. بسياري از اوقات ما نيازمندي خود به ديگري، اطاعت از او، ترس از دست دادن او و ... را به حساب عشق خود مي گذاريم و اين موضوع باعث مي شود نه تنها از اين وضعيت احساس انزجار نکنيم بلکه آن را مايه افتخار بدانيم. قبل از اين وابستگي، به طور قطع شما از کارهايي لذت مي برديد که احساس خوبي به شما مي داده است. سعي کنيد دوباره آن ها را براي خود احيا کنيد. تلاش کنيد براي شاد بودن و احساس خوب داشتن به ديگري وابسته نباشيد.
نويسنده : فريبا البرز | کارشناس ارشد مشاوره خانواده

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar