باشگاه خبرنگاران/ با افزايش دما در فصل تابستان، مي‌توانيد با چند راهکار ساده خوابي دلپذير را در هواي گرم تجربه کنيد.
 به نقل از العالم نوشت: همزمان با فرارسيدن فصل تابستان و افزايش گرماي هوا، خوابيدن در آرامش، ذهن افراد زيادي را به خود مشغول کرده است؛ اما آيا راهي براي مقابله با گرماي هوا وجود دارد؟ در اين گزارش به برخي از اين توصيه‌ها که از سوي پروفسور کوين مورگان، مدير سابق بخش پژوهش‌هاي خواب دانشگاه «لوبورو» بيان شده است، اشاره مي‌کنيم.

چگونه ترک‌هاي پوستي را از بين ببريم؟
۱- نه به خواب نيمروزي
هواي گرم مي‌تواند سبب شود شما در طول روز کمي احساس تنبلي کنيد. اين به دليل آن است که انرژي بيشتري را براي متعادل نگه داشتن دماي داخلي بدن خود استفاده مي‌کنيم. در صورتي که خواب شبانه تان آشفته است، از خواب نيمروزي بپرهيزيد. هرچند شايد در صورتي که دماي هوا بالا باشد، خواب آلودي چيز جالبي به نظر برسد؛ اما سعي کنيد خوابتان را براي موقع شب ذخيره کنيد.

۲- زمان‌بندي
گرما ممکن است شما را ترغيب کند که عادت‌ها و رفتارهاي معمول روزمره خود را تغيير دهيد. بهتر است اين کار را نکنيد؛ زيرا ممکن است خواب شما را مختل کند. سعي کنيد به زمان خواب معمول خود پايبند باشيد و همان کارهايي را که معمولاً قبل از خواب انجام مي‌داديد، انجام دهيد.


۳- سعي کنيد بدن خود را خنک نگه داريد
اصول گفته شده را به خاطر بسپاريد. گام‌هاي ضروري را براي اطمينان از پايين نگه داشتن دماي اتاقتان به ميزان توان در طول شب به انجام رسانيد. در طول روز پرده‌ها را بکشيد تا نور خوشيد به داخل اتاق تان نفوذ نکند. مواظب روزنه‌هايي که از آن‌ها نور خورشيد وارد مي‌شود، باشيد تا ديگر زمينه‌اي براي هواي گرم نباشد. هنگام خواب تمام پنجره‌ها را باز کنيد تا نسيم تازه به مکان خواب شما برسد.

۴- رختخواب
رختخواب خود را تا جاي ممکن کاهش دهيد؛ اما مطمئن شويد که برخي ملحفه‌ها را در نزديکي خود داريد. از ملحفه‌هاي پنبه‌اي استفاده کنيد؛ چرا که براي جذب غرق مفيد است. فراموش نکنيد که درجه حرارت در اتاق خواب شما و درجه حرارت بدن شما در طول شب کاهش مي‌يابد؛ بنابراين اگر در طول شب احساس سرما کنيد، ممکن است از خواب بيدار شويد.


۵- پنکه
استفاده از پنکه، حتي پنکه‌اي کوچک، مي‌تواند در هواي گرم تفاوت ايجاد کند؛ به خصوص اگر رطوبت در هوا وجود داشته باشد. پنکه‌ها و فن‌ها مي‌توانند سبب تبخير عرق شوند و سبب مي‌گردند تا بدن شما دماي داخلي متعادل خود را حفظ کند. اگر پنکه نداريد، سعي کنيد بطري‌هاي خود را با آب يخ پر کنيد.

گزينه ديگر آن است که برخي از جوراب‌هاي تميز خود را به شکلي بهداشتي در يخچال قرار دهيد و زماني که کاملا خنک شد، آن‌ها را بپوشيد. اين کار باعث مي‌شود تا دماي بدنتان پايين آيد.

اين افراد جلوي باد پنکه و کولر نخوابند | پيامدهاي خوابيدن جلوي باد پنکه و کولر
۶- حفظ رطوبت بدن
در طول روز به اندازه کافي آب بنوشيد. اما از نوشيدن آب زياد پيش از خواب اجتناب کنيد. شما نمي‌خواهيد از تشنگي از خواب بپريد؛ اما قعا هم نمي‌خواهيد تا در ساعات اوليه خوابتان براي رفتن به دستشويي مجبور به بيدار شدن از خواب شويد.

۷- مراقب نوشيدني خود باشيد
از نوشيدني‌هاي گازدار بپرهيزيد. بسياري از آن‌ها داراي ميزان بالايي از کافئين هستند. اين ماده، ماده‌اي تحريک کننده براي دستگاه عصبي مرکزي است و هوشياري بيشتري براي ما ايجاد کرده و ما را بيدار نگه داشته و در خواب مان اختلال ايجاد مي‌کند.

۸- آرامش خود را حفظ کنيد
اگر به سختي به خواب مي‌رويد، بلند شويد و خود را با چيزي آرامش بخش مشغول کنيد؛ به مانند مطالعه و يا نوشتن. حتي مي‌توانيد لباس‌هايتان را مرتب کنيد اما مراقب باشيد با تلفن همراه خود بازي نکرده و يا از بازي‌هاي کامپيوتري استفاده نکنيد. بدانيد نور آبي (موجود در تلويزيون‌ها و تلفن‌هاي همراه) خواب آلودگي ما را کم کرده؛ همچنان‌که بازي‌هاي ويدئويي و کامپيوتري خواب را از شما دور مي‌کنند. زماني که با مطالعه و يا ... احساس خواب آلودگي کرديد به رختخواب برگرديد.

۹- به فرزندان خود فکر کنيد
نوزادان معمولاً عميق مي‌خوابند، اما نسبت به تغيير در يا عادت‌هاي خانواده بسيار حساس هستند. سعي کنيد زمان خواب و زمان دوش خود را حفظ کنيد و به دليل گرما آن‌ها را تغيير ندهيد.

آيا دماي بالا بر عملکرد تأثير مي‌گذارد؟
طبق برخي از نکات بهداشتي، توصيه مي‌شود به عنوان بخشي از عادت‌هاي خواب، با آب گرم دوش بگيريد. اما اطمينان حاصل کنيد که آب سرد نيست؛ زيرا اين امر گردش خون را تحريک مي‌کند؛ چرا که بدن در تلاش است دماي خود را حفظ کند.

کودکان خردسال نمي‌توانند به شما بگويند گرمشان است و يا اينکه سردشان است؛ بنابراين مهم است مراقب درجه حرارت بدن کودکان خود شويد. آن‌ها در صورتي که دمان بدنشان بين ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتي گراد باشد، غرق خواب مي‌شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar