خراسان/ دختري 18 ساله و پشت کنکوري هستم. وضع مالي پدرم هم خيلي معمولي است. هر وقت به آينده فکر مي کنم از زندگي نااميد مي شوم. اميد و انگيزه اي براي رسيدن به موفقيت ندارم. فقط منتظرم ببينم روزگار چه تصميمي برايم مي گيرد.

پاسخ
مخاطب گرامي، احساس مي کنم شما دچار رکود در زندگي شده ايد که مهم ترين دليل آن، نداشتن هدف و تصميم جدي براي رسيدن به آن است. در پيامک تان خيلي از نااميدي صحبت کرده و گفته ايد پشت کنکوري هستيد. به عنوان سوال اول که بايد به آن فکر کنيد، از شما مي پرسم چرا تلاش نمي کنيد در کنکور موفق شويد؟

خودتان را نجات دهيد
توصيه من به شما اين است که نااميدي، رکود و بي انگيزگي را از همين امروز کنار بگذاريد و سعي کنيد در زندگي تان، انگيزه هايي براي خودتان ايجاد کنيد. خلاقيت داشته باشيد و سعي کنيد از فرصت ها به بهترين نحو استفاده کنيد. توجه داشته باشيد که کمبود انرژي، بي انگيزگي و افسردگي دست و پايتان را محکم مي بندد و کم کم تمام زندگي تان را از شما مي گيرد.

نقشه زندگي تان را طرح ريزي کنيد
اگر مي خواهيد انگيزه تان براي زندگي کردن بالا برود، بايد اول در زندگي هدفي را براي خودتان انتخاب کنيد. به طور مثال، انتخاب شغل مناسب يا رشته تحصيلي بسته به علايق و سلايق شخصي تان، تاثيرگذارترين قدم براي تغيير شرايط تان است. بعد از انتخاب هدف، گام نهادن در راه رسيدن به هدف تان مهم است. نقشه راه را وقتي براي رسيدن به هدف در دست بگيريد، ديگر هيچ نااميدي و مشکلي نمي تواند مانع راه تان شود. پيشنهاد و توصيه من به شما دوست عزيز اين است که از همين امروز، نقشه زندگي خود را طرح ريزي کنيد و گام به گام در جهت پيشبرد اهداف خود قدم برداريد.

تلاش و پشتکارتان را به کار بگيريد
در قدم آخر هم سعي کنيد اين روزها طوري زندگي کنيد که سال ها بعد، به تصميم ها و رفتارهاي امروزتان افتخار کنيد. شما مسئول روزهايي هستيد که در انتظارتان است و بايد براي هرچه بهتر شدن شان، تلاش و پشتکار خود را به کار بگيريد.
نويسنده : فائزه سجادي | روان شناس عمومي

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar