ايسنا/ يک دکتري روانشناس گفت: برخي از افراد براي ازدواج و زندگي مشترک سمي هستند و در صورت انتخاب کردن چنين افرادي، زندگي مشترک با مشکلات و تعارضات بسياري همراه خواهد شد.
دکتر ياسر عزيزي ‌سعيد با بيان اينکه هيچ فردي کامل نيست و همه افراد داراي ويژگي‌ها و رفتارهاي نادرستي هستند، تصريح کرد: نمي‌توانيم اين افراد را دليل نابودي زندگي مشترک لحاظ کنيم اما برخي از رفتارها هستند که مي‌تواند زندگي عاطفي و ازدواج را با خطرات و گرفتاري‌هايي مواجه کند.

وي افزود: افرادي که داراي انواع مختلف اختلالات شخصيتي هستند به‌هيچ عنوان براي زندگي مشترک توصيه نمي‌شوند، اينگونه افراد به معناي واقعي کلمه زندگي رابراي همسر خود تلخ خواهند کرد.

وي با اشاره‌اي به اعتياد نيز گفت: اعتياد يکي ديگر از انواع اختلالات است و هرگونه وابستگي شديد و افراطي فرد به هرعاملي که باعث شود شخص بدون آن مورد آشفته شود، اين اعتياد مي‌تواند در هر زمينه‌اي شود و فرد را معتاد به خود کند که از اين قبيل اعتيادها مي‌توان به اعتياد انواع مواد مخدرو مشروبات الکلي،بازي‌هاي اينترنتي،فيلم هاي پورن و... مي‌توان اشاره کرد.


مهم‌ترين معيارهاي يک ازدواج موفق چيست؟
عزيزي سعيد يکي از اصلي‌ترين معيارهاي ازدواج را جذابيت ظاهري دانست و اظهار کرد: تا اين مورد وجود نداشته باشد حتي اگر بقيه موارد هم حاضر است پس از مدتي فرد دچار دلزدگي مي‌شود. در واقع اين مورد هماني است که طرف مي‌گويد «به دلم نشست» به دل نشستن در هر فرد فرق مي‌کند و ممکن است فرد الف از نظر من زيباست اما از نظر شما نه.

اين روانشناس در ادامه يادآور شد: اين مورد به گونه‌اي نيست که با گذر زمان حل شود، درست است که زيبايي بعد از مدتي معمولي مي‌شود اما نازيبايي و به دل ننشستن هيچ‌گاه عادي نخواهد شد و چه‌بسا فکر مشغولي‌هايي براي فرد و مقايسه همسرش با ديگران در ذهنش ايجاد کند و در نهايت اين روند منجر به دلسردي از همسر مي‌شود.


عزيزي سعيد ديگر معيار ازدواج را تناسب داشتن و نزديک بودن به لحاظ خانوادگي، فرهنگي و جهان‌بيني برشمرد و گفت: اين موارد تاثير زيادي در ايجاد آرامش در زندگي مشترک دارد و اين تفکر که من با خود فرد ازدواج مي‌کنم به اين معني است که خودش برايم مهم است نه خانواده‌اش، ديدگاه اشتباهي است، زيرا در طول زندگي ناگزير ارتباطاتي با خانواده فرد وجود دارد و هرچند اين رابطه تنگاتنگ هم نباشد اما در زندگي زوجين اثر گذار خواهد بود.

وي از نزديک بودن شرايط و ديدگاه‌هاي اقتصادي دختر و پسر بيان کرد: هنگامي که زوجين از نظر شرايط مالي به يکديگر نزديکتر شوند و از نظر ديدگاهي که نسبت به خرج کردن درآمد و حتي نحوه ايجاد درآمد و به نوعي نظرشان نسبت به دخل وخرج يکسان و يا نزديک به هم شود تنش کمتري را در زندگي مشترک تجربه خواهند کرد.

اين روانشناس با اشاره به نزديک بودن خلق وخوي و ارتباط با اطرافيان افزود: هرچه تفاهم بيشتري در ميزان ارتباط و معاشرت با خانواده و دوستان بين زوجين ايجاد شود خشنودتر خواهند بود.

وي افراد را از نظر تيپ شخصيتي به برونگرا و ميانگرا و درونگرا تقسيم و اظهار کرد: افراد برونگرا تمايل زيادي به رفت وآمد دارند و در ارتباطات باهيجان و گرم هستند، حال تصور کنيد فردي برونگرا با شخصي که درونگراست ازدواج کند، فرد درونگرا که در خانه ماندن را به بودن در جمع ترجيح مي‌دهد، زودتر از زوج برونگرايش خسته مي‌شود چون به هيجانات کمتري براي برانگيخته شدن نياز دارد.

عزيزي سعيد در ادامه گفت: گذشته از اختلاف نظراتي که اين دو فرد براي برقراري ارتباط با ديگران دارند، در رابطه با خودشان نيز دچار مشکلاتي مي‌شوند و هرچه اين دو نفر در دو طرف پيوستار درونگرايي و برونگرايي باشند به همان ميزان دنياي متفاوتي را تجربه مي‌کنند و ازهم دورتر مي‌شوند.

وي در پايان به آخرين معيار ازدواج يعني داشتن موضوعات مشترک پرداخت و تصريح کرد: هرچه موارد مشترک بيشتر شود در نتيجه بهتر مي‌توان با يکديگر صحبت کرد و همکلام و همراه شد. در نتيجه صميميت عاطفي را به دنبال خواهد داشت‌ که اين موارد مشترک مي‌تواند علاقه‌مندي‌هاي مذهبي، سياسي، ورزشي و... شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar