برترين ها/ فقط خودِ غذايي که در بشقابتان مي‌گذاريد و مي‌خوريد مهم نيست، بلکه شيوه‌ي غذا خوردن شما هم مي‌تواند بر سلامتي‌تان اثر بگذارد. خصوصاً خانم‌ها داراي عادت‌هاي غذايي خاصي هستند که هرچند بينشان متداول است، اما روش‌هاي درستي نيستند.

۱۰ تا از بدترين عادت‌هاي غذايي در خانم‌ها

خيلي از عوامل وجود دارند که شايد حتي ندانيد چگونه به سلامتي شما آسيب مي‌زنند؛ از ننشستن هنگام غذا خوردن و پُرخوري و کمبود مواد مغذي لازم براي تخمک‌گذاري گرفته تا تراکم استخوان و حتي قدرت باروري‌تان؛ اما نگران نباشيد، مطمئناً شما مي‌توانيد اين عادت‌ها را اصلاح کرده و يک شيوه‌ي درست تغذيه‌اي را از همين امروز شروع کنيد. فقط کافيست ياد بگيريد بدون اينکه پُرخوري کنيد يا سراغ مواد غذايي ناسالم برويد، چگونه از غذا خوردنتان لذت ببريد. در اين مطلب از تبيان، به شما خواهيم گفت بدترين عادت‌هاي غذايي که از همين امروز بايد متوقفشان کنيد چيست و در عوض چه بايد بکنيد.

ايستاده غذا مي‌خوريد

مادر‌هاي شاغل ممکن است به دليل کمبود وقتي که اغلب با آن مواجه هستند، حين اينکه مثلاً به تکاليف بچه‌ها رسيدگي مي‌کنند جلوي کانتر آشپزخانه بايستند و غذايشان را همزمان بخورند. اين کار اصلاً درست نيست؛ يک صندلي مقابل کانتر بگذاريد و بنشينيد و غذايتان را ميل کنيد. وقتي با عجله و بدون توجه غذا مي‌خوريد، بدنتان اطمينان ذهني که براي خوردن نياز داريد دريافت نمي‌کند. حتماً بنشينيد، قاشق و چنگال دستتان بگيريد، به غذايتان نگاه کنيد، لقمه‌ها را خوب بجويد و بدون عجله و با مکث غذايتان را ميل کنيد.


باقيمانده‌ي غذاي فرزندتان را مي‌خوريد

بله، کالري‌هايي که در باقيمانده غذاي بچه‌هايتان وجود دارند نيز به حساب مي‌آيند. درست است که دور ريختن غذاي اضافي اسراف است، اما اگر اين مقدار غذا به نفع سلامتي‌تان نباشد نبايد آن را بخوريد. خوردن باقيمانده غذاي بچه‌ها، دريافت کالري روزانه‌تان را افزايش مي‌دهد.


بدون برنامه غذا مي‌خوريد

همه‌ي ما با ريزه‌خواري‌هاي طي روز آشنا هستيم. مثلاً بعدازظهر احساس مي‌کنيم بايد چيزي بخوريم و سراغ يخچال يا کابينت مي‌رويم و چيزي مي‌خوريم تا زمان شام برسد. اين کار به نفع سلامتي‌مان نيست.

ريزه‌خواري‌ها که اغلب هم هله‌هوله هستند به طور کلي بدون اينکه ارزش غذايي داشته باشند، کالري زيادي دارند.

مي‌توانيد از ميوه و سبزي بيشتر استفاده کنيد تا به عنوان اسنک و ميان وعده آن‌ها را مصرف کنيد. مقداري ماست يوناني يا چند تکه ميوه، يک ميان وعده بسيار عالي مي‌تواند باشد.


چيزي را مي‌خوريد که فکر مي‌کنيد مجاز است

شايد اغلب اين اشتباه را مي‌کنيد و طبق ذهنيتي که از رژيم گرفتن داريد، بر اساس چيز‌هايي که مجاز هستيد، غذا‌هاي خود را انتخاب مي‌کنيد، نه طبق چيزي که بدنتان نياز دارد. با اين کار، اتفاقاً بيشتر مي‌خوريد تا نياز بدن و هوس غذايي‌تان را جواب دهيد. به بدنتان گوش دهيد و پيش از اينکه به خوردن ادامه دهيد از خودتان بپرسيد آيا واقعاً هنوز گرسنه‌ايد.


به غذا‌ها برچسب «خوب» و «بد» مي‌زنيد

همه‌ي غذا‌ها مي‌توانند در يک رژيم غذايي سالم جا داشته باشند، مگر اينکه نسبت به غذايي آلرژي داشته باشيد يا مصرف غذايي برايتان منع پزشکي داشته باشد. برچسب بد يا خوب به غذا‌ها زدن مي‌تواند به شما احساس گناه بدهد و در نهايت باعث شود رابطه‌ي خوبي با غذا‌ها نداشته باشيد. در عوض بهتر است بيشتر وقت‌ها غذا‌هايي را انتخاب کنيد که ارزش غذايي دارند و وقتي تصميم به خوردنشان مي‌گيريد، لذت ببريد.


اغلب از پودر‌هاي رژيمي جايگزين غذا استفاده مي‌کنيد

انواع پودر‌ها يا شيک‌هايي که به عنوان جايگزين غذاي اصلي در بازار وجود دارند کم کالري بوده و مواد مغذي کمي نيز دارند، بنابراين نمي‌توانند انرژي لازم براي فعاليت‌هاي فيزيکي و ذهني را به شما بدهند و بهتر است از آن‌ها به عنوان ميان وعده استفاده کنيد، نه جايگزين وعده اصلي.

جايگزين کردن غذاي اصلي با انواع شيک‌هايي که به همين منظور توليد شده و در بازار به فروش مي‌رسند، نه تنها بدنتان را تحت فشار مي‌گذارند و باعث مي‌شوند زودتر گرسنه شده و پُرخوري کنيد، بلکه از خوردن غذاي اصلي که مطمئناً داراي ويتامين‌ها و املاح بيشتر و متنوع‌تري است و به نفع سلامتي و متابوليسم‌تان است نيز محروم خواهيد شد.


در صبحانه‌تان پروتئين وجود ندارد

براي خانم‌ها اهميت ويژه‌اي دارد که با بالا رفتن سن، عضلات خود را حفظ کنند (کاهش توده عضلاني از سي سالگي شروع مي‌شود!). اگر از شام امشب تا ناهار فردا بدون پروتئين بمانيد، عضلاتتان تحليل رفته و قدرت خود را از دست مي‌دهند.

۱۰ تا از بدترين عادت‌هاي غذايي در خانم‌ها

بهترين کار اين است که حتماً در صبحانه‌تان نيز پروتئين مصرف کنيد. ماست پرپروتئين، تخم‌مرغ، جو دو سري که از شب قبل با مغز‌ها آن را خيس کرده‌ايد، مي‌توانند گزينه‌هاي پروتئيني بسيار خوبي براي صبحانه باشند.


شام زياد مي‌خوريد

خيلي از افراد تصور مي‌کنند اگر در شام پُرخوري کنند مي‌توانند با صبحانه نخوردن در روز بعد، اين پُرخوري را جبران کنند، اما اين شيوه شما را گرفتار يک چرخه معيوب مي‌کند. بدن شما عادت مي‌کند که صبح چيزي نخورد و سپس در ساعات بعدي روز اين نخوردن را تلافي کند و همين باعث مي‌شود احساس کنيد هنگام خوردن کنترلي روي اشتهايتان نداريد و حتي استرس پيش از خوابتان زياد شده و خوابتان به هم بريزد. با خوردن يک صبحانه کامل اين چرخه معيوب را بشکنيد و پيش از خواب شام سبُکي بخوريد.


رژيم کم کربوهيدرات را تا مدت‌هاي طولاني ادامه مي‌دهيد

رژيم‌هاي کم کربوهيدرات مي‌توانند براي خانم‌ها مضرتر باشند، زيرا باعث به هم خوردن تعادل هورمون‌هاي بدنشان مي‌شوند. اگر دريافت کالري‌تان براي مدت‌هاي طولاني کم باشد و سطح انرژي کمي داشته باشيد باعث خواهد شد پريودهايتان بي‌نظم شده و از تراکم استخوان‌هايتان کم شود. رژيم‌هاي کاهش وزن کم کربوهيدرات (مانند کتوژنيک) شايد در کوتاه‌مدت جواب بدهند؛ اما براي بلندمدت مناسب نيستند، مگر اينکه پزشکتان توصيه کند.

۱۰ تا از بدترين عادت‌هاي غذايي در خانم‌ها


به جاي وعده‌هاي غذايي، ميان وعده خواري مي‌کنيد

شايد گاهي به نظرتان برسد به جاي اينکه بنشينيد و يک وعده غذاي کامل بخوريد، بهتر است در طول روز چند ميان وعده بخوريد. اين ايده ممکن است براي کسي که مشغله زياد دارد خوب به نظر برسد يا مثلاً شايد به اشتباه شنيده باشيد که اين روش غذا خوردن باعث افزايش متابوليسم‌تان مي‌شود. به هر حال اين کار درست نيست، زيرا باعث مي‌شود بدن شما زمان زيادي صرف توليد هورمون‌هايي کند که قند خون و استرس اضافي را تنظيم مي‌کنند. ضمناً شما هرگز زمان زيادي سير نخواهيد ماند و ناخودآگاه مرتباً به خوردن و غذا‌ها فکر خواهيد کرد! پس وعده‌هاي غذايي اصلي‌تان را بخوريد تا بدنتان دچار گرسنگي‌هاي مکرر نشده و اشتهايتان قابل کنترل باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar