جام جم/  اين روزها آرايش کردن بيش از گذشته ميان زنان و دختران جوان رايج شده است. اگر در کشورهاي غربي پيرزن هاي 70 سال به بالا، خود را با انواع ترفندها مي خواهند زيبا و جوان نشان دهند، در کشور ما بسياري از دختران نوجوان 14 سال به بالا، هر روز وقت زيادي از خود را روبروي آينه مي گذرانند تا خوشگل شوند، غافل از اين که پزشکان متخصص پوست نسبت به عوارض آرايش هاي غلط هشدار مي دهند.
دکتر نسترن فرزان، متخصص پوست و مو دراين باره مي گويد: کرم پودرها، لاک ناخن، رژ لب، ريمل چشم و سايه ها در رنگ هاي متنوع از جمله مواد آرايشي هستند که مورد استفاده قرار مي گيرند.
وي مي افزايد: متاسفانه اغلب خانم ها بدون توجه به ويژگي هاي پوست خود از اين مواد استفاده مي کنند. مثلا کسي که پوست خشک دارد، به هيچ وجه نبايد از کرم پودرهاي خشک استفاده کند، در حالي که دارندگان پوست هاي چرب مي توانند از اين پودرها استفاده کنند.
او درباره استفاده از مواد آرايشي چرب کننده توضيح مي دهد: بيشتر عوارض مواد آرايشي پوست، به مواد چرب مربوط مي شود و در نهايت موجب بروز آکنه روي پوست خواهد شد.
به گفته وي، مواد آرايشي چرب، منافذ پوست را مي بندند و موجب بروز جوش هاي سرسياه روي پوست مي شوند.
دختران جوان از مصرف مواد آرايشي بپرهيزند. اين مواد به پير شدن زودرس پوست آنها کمک مي کند.
دکتر فرزان توصيه مي کند، خانم ها پيش از استفاده از مواد آرايشي، آن را روي دست خود امتحان کنند و در صورت نداشتن حساسيت، از آن استفاده کنند. ضمن اين که به گفته وي، مدت زمان استفاده از مواد آرايشي بين 6 ماه تا يک سال است. بنابراين بايد به تاريخ توليد و مصرف اين مواد توجه شود و از خريد مواد آرايشي گرانقيمت خودداري کرد، چون ممکن است در مدت زمان کوتاه مورد استفاده قرار نگيرند.
چند توصيه:
- اگر بخواهيد پوست خود را به انواع مواد آرايشي عادت دهيد، بايد هر روز 2 ساعت جلوي آينه بايستيد و دست کم 50 لايه متفاوت را روي پوست خود قرار دهيد. پس از انجام اين کار منصرف شويد.
- از مواد آرايشي مختلف استفاده نکنيد و سعي کنيد براي استفاده از انواع کرم ها، با پزشک متخصص مشورت کنيد.
- تحت تاثير تبليغات مواد آرايشي قرار نگيريد. بسياري از اين تبليغات دروغين هستند و ممکن است روي پوست شما تاثير مخرب بگذارند.
- لوازم آرايش خود را تميز نگه داريد و پس از هر بار مصرف، برس آن ها را بشوييد.
- از لوازم آرايشي ديگران به هيچ وجه استفاده نکنيد.
- از دستفروش ها که مواد آرايشي و عطرهاي تقلبي و تاريخ گذشته مي فروشند، خريد نکنيد.
- توجه داشته باشيد قسمت بيشتر شيشه عطرهايي که در کشور توليد و پُر مي شوند، الکل است. بنابراين از پاشيدن آن روي پوست خود خودداري کنيد.
- دختران جوان از مصرف مواد آرايشي بپرهيزند. اين مواد به پير شدن زودرس پوست آنها کمک مي کند

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar