بيتوته/ همه افراد به بهداشت و پاکيزگي آشپزخانه و سرويس بهداشتي اهميت مي‌دهند؛ اما جاهايي هم وجود دارد که در محدوده بهداشتي شما جاي نگرفته است. بسياري از اشيا در اطرافتان وجود دارد که هرگز آن‌ را نمي‌شوييد و کاملاً آلوده است. در ادامه به برخي از آن‌ها اشاره و راه‌حلي براي تميز کردن هر يک ارائه مي کنيم.

_ بالش‌ها
آيا تاکنون با بيني گرفته يا سردرد خفيف از خواب بيدار شده‌ايد؟ نتايج مطالعه اي درباره بالش‌هاي نو و بالش‌هاي قديمي نشان مي دهد که حداقل يک يا دو نوع باکتري مربوط به آسم يا بيماري‌هاي ديگر در هر دو نوع بالش وجود دارد. برخي از بالش‌ها نيز ده‌ها نوع موجود چندش‌آور داشته است. سلول‌هاي مرده پوست، کرم‌هاي ريز، خاک و قارچ نيز در بالش‌ها پنهان است. همچنين موضوع تعجب‌آور ديگر اين است که بالش‌هاي مصنوعي نسبت به بالش‌هاي طبيعي آلودگي‌ بيشتري دارد.
نحوه تميز کردن بالش‌ها به نوع بالش بستگي دارد. اگر بالش از پر پرندگان پر شده است، بايد آن را به خشک‌شويي بدهيد. اين کار زمينه حساسيت را از بين خواهد برد. بالش‌هاي مصنوعي را نيز مي‌توان در ماشين لباس شويي شست. قبل از اين کار برچسب راهنماي شست وشو روي بالش را بخوانيد.
_ ظرف نگه‌دارنده مسواک‌ها
طبق گزارشي، ۲۷ درصد ظروف نگه‌دارنده‌ مسواک، به باکتري‌هاي بيماري‌زا مانند استافيلوکوک آلوده است؛ استافيلوکوک‌ها بيماري‌هاي گوناگوني مانند عفونت‌هاي پوستي موضعي مانند گل مژه را در انسان و حيوانات ايجاد مي‌کند. همچنين اين گزارش نوع ناشناخته‌اي از باکتري‌هاي مرتبط با اشريشيا کُلي يا E. coli را شناسايي کرد. در واقع محققان پس از انجام آزمايش‌هاي مختلف به اين نتيجه رسيدند که ظرفي که مسواک‌هاي خود را در آن مي‌گذاريد، آلوده‌ترين محل در سرويس بهداشتي است.
محققان توصيه مي‌کنند ظرف نگه‌دارنده مسواک را با آب داغ و صابون بشوييد يا دو بار در هفته آن را در ماشين ظرف‌شويي بگذاريد تا شسته شود.
_ گوشي همراه
گوشي همراه در همه جا همراه شماست، روي ميز و پيشخوان‌هاي مراکز عمومي گذاشته مي‌شود و معمولاً گرم است؛ همين موضوع زمينه‌ مناسبي را براي رشد باکتري‌ها و ميکروب‌ها فراهم مي کند. گوشي همراه شما آهن‌رباي ميکروب و آلودگي است. صفحه شيشه‌اي صاف و صيقلي آن در واقع انتقال‌دهنده‌ميکروب‌هاست.
براي تميز کردن گوشي همراه دستمال‌ هاي ضدعفوني‌کننده بهترين گزينه محسوب مي‌شود. گوشي خود را خاموش کنيد و دستمال بکشيد. تا زماني که نم دستمال روي آن خشک نشده است، گوشي را روشن نکنيد.
_ بندهاي کفش
بندهاي کفش‌ها نزديک زمين است و آلودگي‌ها و کثيفي‌هاي خيابان روي آن‌ها مي‌نشيند. طبق يک تحقيق، کفش‌ها و بندهاي آن ميليون‌ها ريزسازواره مانند ويروس‌ها و تک‌ياخته‌ها را در خود جاي داده‌ است.
بندهاي کفش خود را داخل آب داغ و صابون بگذاريد يا زماني که لباس‌هايتان را مي‌شوييد، آن‌ها را نيز در ماشين لباس شويي بگذاريد. به خاطر داشته باشيد که بند کفش ممکن است به دور همزن ماشين لباس شويي بپيچد، اين موضوع براي ماشين‌هاي نيمه‌خودکار صدق مي‌کند. براي جلوگيري از اين اتفاق، آن‌ها را داخل روبالشي يا جوراب بگذاريد.
_ کيف‌دستي
کيف‌دستي شما نيز همه جا همراه شماست و هر روز حداقل چندبار در مکان‌هاي عمومي قرار مي‌گيرد. طبق مطالعه اي در بريتانيا، يک کيف‌دستي معمولي از سرويس بهداشتي يک اداره معمولي کثيف‌تر و آلوده‌تر است. بخش‌هاي آلوده‌تر کيف‌دستي بخش دستگيره و ته کيف است.
تميز کردن کيف‌ دستي به جنس آن بستگي دارد؛ اما بيشتر آن‌ها را مي‌توان با دستمال مرطوب يا آب و صابون تميز کرد. اگر جنس کيف شما پارچه‌اي است، بهترين گزينه خشک‌شويي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar