خراسان/ دختري 16 ساله ام. در مدرسه به دوستانم حسادت مي کنم. با اين که بعضي هايشان را خيلي دوست دارم و با هم صميمي هستيم اما باز هم به آن ها حسادت مي کنم. آن ها همه شان از من زيباتر، باهوش تر و پولدارتر هستند و من خيلي از اين وضع ناراحتم.

پاسخ
دوست عزيز، اين که به حس حسادت خود اعتراف کرده ايد، جاي خوشحالي دارد، چون شما يک قدم در جهت درمان که شناسايي حسادت و پذيرش آن است، برداشته ايد. همان طور که مي دانيد حسادت احساسي است که اول از همه خود فرد را اذيت مي کند و زماني به وجود مي آيد که احساس کنيم، آن چه ما داريم کمتر از چيزي است که بايد داشته باشيم يا ديگران دارند. حسادت ذاتي نيست و به مرور در فرد شکل مي گيرد و در نتيجه خود شخص تا حدودي در آن مقصر است؛ البته خانواده و جامعه نيز در شکل گيري آن نقش دارند؛ براي مثال در جامعه اي که همواره بر زيبايي و ثروت تاکيد مي شود و چشم و هم چشمي و رقابت در آن بالاست و افراد با يکديگر مقايسه مي شوند، حس حسادت بيشتر تقويت مي شود. بيشتر افراد درصدي حسادت نسبت به ديگران دارند و حسي طبيعي است، ولي اگر اين احساس بيش از حد باشد، باعث سرخوردگي و ناراحتي شده و روابط با ديگران را از حالت عادي خارج مي کند. نکته ديگري که لازم است به آن توجه کنيم اين است که شما در دوره نوجواني قرار داريد که دوره اي چالش برانگيز است و در اين دوره احساس حسادت به اوج خود مي رسد. اما چگونه با حسادت مقابله کنيد؟
موقعيت هايي را که باعث ايجاد حسادت مي شود، شناسايي کنيد.
مثل زماني که دوست شما چيزهايي دارد که شما نداريد (پول، وسايل گران قيمت، زيبايي و هوش) يا او با فرد ديگري دوست مي شود و شما مي ترسيد که او نخواهد با شما وقتش را بگذراند.
خود را با ديگران مقايسه نکنيد.
شايد به نظر شما،دوستان تان همه چيز داشته باشند، اما بياييد واقع بين باشيم، آيا واقعا کسي وجود دارد که در زندگي اش هيچ مشکلي نداشته باشد؟
اعتماد به نفس خود را افزايش دهيد.
فهرستي از توانايي ها، صفات خوب و موفقيت هاي خود تهيه کنيد. اين فهرست به شما کمک مي کند به خودتان باور بيشتري پيدا کنيد و آن احساس نبود امنيت و ترس که به حسادت منجر مي شود را با احساس اعتماد به نفس بيشتر جايگزين کنيد.
به خودتان زمان بدهيد.
غلبه بر احساس حسادت نياز به زمان دارد؛ بنابراين صبور باشيد و تمام تلاش خود را براي غلبه بر اين احساس و ايجاد حسي بهتر نسبت به خودتان به کار بگيريد.
واکنش منفي از خود نشان ندهيد
هرگز به خودتان اجازه ندهيد که احساس حسادت باعث بدرفتاري، توهين و صدمه زدن به ديگران شود.
بر اساس احساسات و افکار خود تصميم گيري نکنيد و روي واقعيات تمرکز کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar