فردا/  کلمه «تور» که به گوش‌تان بخورد، احتمالا ۲ دسته کاربرد به‌طور ناخوداگاه براي آن تصور مي‌کنيد؛ يکي پرده‌هاي چين‌داري که نور گرم تابستانه از پشت آن‌ها خودش را روي زمين پهن مي‌کند و ديگري لباس‌هايي که انواع تور‌ها قسمتي از تزئينات آن‌ها خواهد بود.

توري‌ها را جدي بگيريد!
اما واقعيت کاربرد «تورها» در مبحث خانه‌داري خيلي فراتر از آن چيزي است که در ذهن ما حک شده است. کدبانو‌ها مي‌دانند چطور بايد از تور‌ها در سرجاي خودشان استفاده کنند، تا در کارهاي خانه‌داري کمک حال آن‌ها باشند. تور‌ها مثل انواع پرده‌اي و مجلسي براي لباس‌ها، هميشه هم گران نيستند و همين قابليت خلاقيت شما را بيشتر مي‌کند. تور‌ها را حتي مي‌توانيد سر سفره خانه هم بياوريد! کافي است کمي به خلاقيت زنانه‌تان بيشتر از پيش تکيه کنيد تا ببينيد که چه استفاده‌هاي خاصي از اين خانواده پارچه‌اي مي‌توانيد در بهشت خانه‌تان داشته باشيد.

حفاظ زيباي خانه
به نقل از همشهري آنلاين از ساده‌ترين و ارزان‌ترين انواع تورها، تورهايي هستند که مي‌توانيد به‌عنوان توري پنجره‌هاي خانه از آن‌ها استفاده کنيد. اين کار خلاف تصور شما، اصلا سخت و کار مردانه‌اي نيست که خودتان از عهده آن برنياييد. کافي است تور‌ها را به اندازه پنجره‌هاي خانه برش بزنيد البته از هر طرف، بسته به نوع قاب پنجره بين ۳ تا ۵ سانتي‌متر بايد تور‌ها را بلندتر بگيريد و در برش تور‌ها اعمال کنيد و تمام. حالا به کمک يک عدد چسب مايع کار را شروع کنيد. از بالايي‌ترين قسمت پنجره چسب را به آرامي روي قاب پنجره خالي کنيد، با وسيله‌اي شبيه به يک چاقوي کوچک پلاستيکي چسب را پخش کنيد تا هم چسب‌ها يکهو نريزد و هم توري بهتر و سريع‌تر خشک شود. دقت کنيد که تور را با همان حد مجازي که درنظر گرفته‌ايد از بالا نصب کنيد، در غيراين‌صورت، براي ضلع‌هاي بعدي پنجره از پارچه توري‌تان کم خواهيد آورد. حداکثر زماني که اين کار از شما خواهد گرفت براي هر پنجره چيزي حدود ۱۵ دقيقه خواهد بود. به همين سرعت شما خانواده‌تان را در مقابل حشرات و گزش آن‌ها بيمه کرده‌ايد.

تزئينات زيباي دست‌ساز
تا به حال فکر کرده‌ايد که از تور‌ها هم مي‌شود در تزئين خانه و ساخت وسايل تزئيني آن استفاده کرد؟! تور‌ها انواع مختلف و متنوع و گسترده‌اي دارند. فرض کنيد که يک سر تور‌ها مي‌تواند پارچه‌هاي گيپور قرار بگيرند و کارهاي زيبايي براي‌تان بسازند. از همين امکانات استفاده کنيد. گل‌هاي گيپور در زيبا‌سازي فضاي خانه‌تان کمک زيادي به شما مي‌کنند. گل‌ها را از روي پارچه جدا کنيد، آن‌ها را کنار هم بچينيد و ببينيد کدام قسمت از وسايل قديمي شما را مي‌توانند زيبا‌تر کنند؟ به‌عنوان مثال اگر يک چراغ‌خواب قديمي داريد که پارچه کنفي روي آن ساييده شده است و رنگ و روي درست حسابي ندارد، به کمک چند گل توري با رنگ‌هاي شاد، مي‌توانيد دوباره آن را به جمع وسايل خانه برگردانيد؛ به همين راحتي و زيبايي. کافي است بخواهيد که تغيير را با کمترين هزينه ايجاد کنيد.

لباس‌هاي قديمي را زنده کنيد
حتما در کمد ما بسياري از لباس‌ها هستند که استفاده زيادي ندارنديا اينکه اصلا قابل استفاده نيستند. براي فرار از اسراف و دور ريختن لباس‌ها باز هم مي‌توانيد از تور‌ها کمک بگيريد. به سراغ گل‌هاي توري برويد و دست به‌کار شويد. قسمت‌هاي مختلف لباس را انتخاب کنيد که به‌نظرتان اولويت تزئين با آن قسمت‌هاست. حتما لازم نيست اين گل‌هاي گيپوري در وسط لباس قرار بگيرند، براي رهايي از تکرار مدل‌ها مي‌توانيد گل‌هاي توري را در قسمت پايين لباس گوشه راست و گل ديگري را در بالاي لباس سمت چپ نصب کنيد. دقت کنيد که رنگ گل‌ها را دقيقا همرنگ لباس انتخاب نکنيد. از رنگ‌هاي مکمل استفاده کنيد تا جلوه بيشتري به لباس قديمي شما بدهد. براي کامل شدن کار مي‌توانيد از انواع مرواريد‌ها و نگين‌ها نيز استقاده کنيد. با همين چند تغيير ساده، هزينه‌اي را از جيب مصرفي خانواده‌تان کم کرده‌ايد و اين کار شما مصداق صرفه جويي است.

آبليموگيري توري
چندسانت تور نرم ساده بخريد، آن را به مربع‌هاي کوچک با ضلع ۱۵ × ۱۵ سانتي متر تقسيم کنيد و در کشويي از آشپزخانه قرار دهيد و در کنار غذا‌ها و سالادهايي که احتياج به آبليموي تازه دارند، استفاده کنيد. مي‌توانيد ليمو‌ها را در اين تورهاي کوچک بپيچيد و قسمت بالايي آن را به کمک يک روبان ساده جمع کنيد، به همين راحتي هسته‌هاي ليمو ديگر مزاحم غذا وسوپ و سالاد شما نخواهند بود و احتياجي نيست که ظرف کوچکي جداگانه در سرتاسر سفره، براي هسته‌هاي ليمو، قرار دهيد.

تورها؛ ابزاري براي شست‌وشو
يکي از کمک‌هاي ديگر تور در خانه مي‌تواند حين شست‌وشو باشد. زماني که شما قرار است مبل‌ها يا فرش‌هاي کوچک‌تان را شامپو فرش بزنيد، تور مي‌تواند ابزار کارآمدي باشد. قسمتي از اين تور‌ها را روي هم به شکل چين دار جمع کنيد، وسط چين‌ها را به کمک يک نخ کاموايي گره بزنيد و حالا يار کمکي شما آماده است. کافي است اين تور را در کمي محلول شوينده کف‌دار قرار دهيد و بعد روي فرش يا مبل بکشيد تا به‌راحتي محدوده‌هاي مدنظر شما را تميز کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar